Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Mobings vai bosings – kā atšķirt bosingu?

Gan mobings, gan bosings ir psiholoģiskās ietekmēšanas veidi darba vietā un ir nopietni darba tiesību pārkāpumi, jo spēkā esošie normatīvie akti ikvienam paredz tiesības uz drošu darba vidi. Emocionālie uzbrukumi vai darba uzdevumu izpildes sabotāža neatkarīgi no psiholoģiskās ietekmēšanas veicēja ilgstošā laika posmā ne tikai samazina darba produktivitāti, bet arī veicina dažādu veselības problēmu veidošanos. Kvalitatīva juridiskā palīdzība var palīdzēt novērst situācijas pasliktināšanos.

Kas ir bosings?

Atšķirībā no mobinga, kad cietušo psiholoģiski ietekmē viens vai vairāki darba kolēģi, bosinga gadījumā cietušo ilgstoši psiholoģiski ietekmē darba devējs vai tiešais vadītājs. Bosingam ir raksturīga varas ļaunprātīga izmantošana pār darba ņēmēju, lai kontrolētu, iebiedētu vai kaitētu darbinieka karjerai. Tāpat kā mobingam arī bosinga izpausmes var būt ļoti daudzveidīgas un izpausties kā:

  • Pārmērīga kontrole;
  • Manipulācija;
  • Nepamatota kritika;
  • Izolācija no darba kolektīva vai darba pienākumu efektīvai pildīšanai nepieciešamās informācijas slēpšana;
  • Pret personu vērsta sistemātiska pazemošana.

Kā risināt bosinga gadījumus darba vidē?

Katra situācija ir individuāla, tomēr bosings darba vietā ietekmē ne tikai cietušo personu, bet arī pārējo darba kolektīvu, radot saspīlētu un emocionāli smagu darba vidi. Ziņot un pierādīt bosingu darba vietā ir īpaši sarežģīti, jo cietušais var saskarties ar nopietnu pretreakciju – pazemināšanu amatā, draudiem sabojāt karjeru, atlaišanu no darba vai situācijas eskalāciju ar mērķi piespiest brīvprātīgi aiziet no darba.

Darba tiesībās specializējies jurists vai juristu birojs var nodrošināt gan nepieciešamo atbalstu un aizsardzību cietušajam, gan veicināt tiesisku un efektīvu risinājumu atrašanu. Lai palīdzētu atrast taisnīgu un saprātīgu risinājumu, zvērināts advokāts var pārstāvēt cietušā intereses arī pārrunās ar darba devēju, izvairoties no konflikta padziļināšanās un nodrošinot pārrunu produktivitāti.

Pateicoties plašajai specializācijai un ilglaicīgajai pieredzei, zvērinātu advokātu biroja “Atlācis un Partneri” speciālisti var sniegt pilnvērtīgo juridisko palīdzību darba strīdos, sākot no konsultācijām un nepieciešamo dokumentu sagatavošanas līdz klientu interešu pārstāvniecībai. Vairāk par biroja piedāvātajiem pakalpojumiem var uzzināt “Atlācis un Partneri” mājas lapā www.eabirojs.lv.

 

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.