Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Noderīgi padomi pārgājiena plānošanai

Aktīvi cilvēki ikvienā gadalaikā cenšas atpūsties ārpus telpām un vairāk laika pavadīt brīvā dabā. Ziemā tā ir slidošana, slēpošana vai pastaigas svaigā gaisā, bet sākoties siltākam laikam, tie bieži vien ir pārgājieni.

Kā plānot pārgājienu?

Jāsāk ar pārgājiena dalībnieku fiziskās aktivitātes izvērtēšanu, lai saprastu, cik garu to plānot. Var izvēlēties kādu no Latvijā piedāvātajiem pārgājienu maršrutiem, lai labāk iepazītu savu zemi un reizē arī atpūstos. Var izveidot savu maršrutu, lai izbaudītu mieru un aplūkotu neskartās dabas ainavas vai kādu citu interesējošu objektu.

Apģērbs un apavi

Dodoties pārgājienā, svarīgākais ir laika apstākļiem piemērots apģērbs un apavi. Apģērbs nedrīkst būt par plānu vai par biezu, lai nesasaltu vai nepārkarstu. Mūsu klimatiskie un nepastāvīgie laika apstākļi var sagādāt arī nepatīkamus pārsteigumus, tādēļ jānodrošinās arī ar lietusmēteļiem.

Apaviem ir jābūt ērtiem, stabiliem un praktiskiem, lai droši un viegli veiktu izvēlēto maršrutu. Īsākos maršrutos pārgājiena apavi var būt vienkārši sporta apavi, bet nopietnākiem un garākiem pārgājieniem tomēr vajadzētu izvēlēties pārgājienu apavus. Varbūt tās būs pārgājienu kurpes vai zābaki, bet dodoties ceļā uz vairākām dienām der padomāt par daudzu dienu pārgājiena zābakiem vai arī kalnu zābakiem.

Katrā ziņā nevajadzētu doties ceļā ar pilnīgi jauniem apaviem. Vispirms tos vajadzētu iestaigāt, lai pārliecinātos, ka tie būs piemēroti arī garam pārgājienam.

Nepieciešamais inventārs

Kad izvēlēts pārgājiena maršruts, jāsāk nopietni plānot tūrisma inventārs. Vispirms jāiegādājas laba, ietilpīga un ūdensdroša pārgājienu mugursoma, protams, izvērtējot cilvēka augumu un spēkus. Ja mugursoma būs par lielu, pārgājiens nesagādās prieku, bet radīs tikai neērtības.

Dodoties pārgājienā uz divām vai vairāk dienām, noteikti būs vajadzīga arī telts un guļammaisi. Ja tiek izvēlēts maršruts ar naktsmītni, tad šis inventārs nebūs aktuāls, bet iepriekš ir jānoskaidro – vai naktsmītnes vietā būs viss nepieciešamais labai atpūtai. Šādā gadījumā labāk paņemt līdzi tūrisma paklājiņus, lai atpūtas brīžos varētu arī atlaisties un atpūtināt ķermeni, tad ar jauniem spēkiem var turpināt ceļu.

Interneta veikalu piedāvājumā atradīsiet arī tūrisma saliekamās gultas, taču to nepieciešamība jāizvērtē katram individuāli, ņemot vērā savus spēkus un gultas svaru. Lai labi atpūstos, būs nepieciešams arī spilvens. Pārgājienam labāk izvēlēties ceļotāju spilvenu, kurš neaizņem daudz vietas un ir viegli pievienojams pie ceļojumu mugursomas.

Aukstuma somas būs aktuālas vasaras pārgājieniem, lai varētu paņemt līdzi pārtikas produktus un tie karstumā nesabojātos. Tad pikniks pie dabas būs izdevies. Par ūdens pudeļu nepieciešamību ir pārliecināts ikviens ceļotājs, lai ikreiz, kad gribas padzerties, pie rokas būtu ūdens.

Jāpadomā arī par siltas maltītes pagatavošanas iespējām. Visticamāk, ka ēdiens tiks gatavots uz ugunskura, tādēļ jāpadomā par piemērotu ugunskura trauku iegādi. Var iegādāties statīvu tūristu kaltam un, protams, piemērots katlu, bet var padomāt arī par kārtīgu čuguna katlu uz kājiņām. Tie derēs vairākām sezonām.

Ir jāizvērtē arī tējkannas un pannas nepieciešamība, kā arī nedrīkst aizmirst par ceļojumu traukiem un galda piederumiem. Mūsu piedāvājumā atradīsiet salokāmos ceļojuma galda piederumu komplektus, kuros ir karote, dakšiņa, nazis, pudeļu nazis, konservu nazis un nazis ar zobiem (zāģis). Salocīti tie neaizņem daudz vietas, bet karoti, vieglākai lietošanai var ērti izņemt no komplekta. Protams, ka līdzi jāņem arī nazis. Lai to būtu droši pārnēsāt, labāk tomēr izvēlēties salokāmo nazi ar vairākiem asmeņiem.

Pārgājieniem ar nakšņošanu būs nepieciešami arī lukturīši, tādēļ jāizvēlas piemērotākais veids. Var iegādāties galvas vai tradicionālas formas lukturi, bet iespējams izvelēties arī kādu no tūrisma lukturiem. Tūrisma lukturi ir ūdensizturīgi, viegli, kompakti un stabili, tos var izmantot arī kā prožektorus.

Tūrisma inventāram ir jābūt pēc iespējas vieglākam un funkcionālākam. Tas ļaus izbaudīt dabas skaistumu un arī labi atpūsties. Interneta veikals 220.lv piedāvā dažādas tūrisma preces gan pārgājieniem, gan izbraucieniem ar automašīnu. Plānojot maršrutu, sastādiet arī nepieciešamo lietu sarakstu, lai steigā neaizmirstu ko svarīgu. Gatavojieties pārgājienu sezonai laicīgi, lai pēdējā brīdī pieņemts lēmums par došanos pārgājienā neradītu robu ģimenes budžetā!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.