Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Noturīgu attiecību pamats – abpusējs emocionālais atbalsts

Labas, dziļas un noturīgas attiecības vieno viena kopīga īpašība – abi partneri viens otru ļoti atbalsta. Emocionālās saiknes stiprumu un savstarpējo uzticību veido ne tikai abu saskaņa ikdienā, bet arī daudzi citi faktori, kā piemēram, pāra intīmā dzīve. Apzinoties, ka otrs cilvēks mūs pilnībā pieņem, jūtamies daudz atbrīvotāki, aizmirstam par saviem kompleksiem un vairāk izbaudām tuvību. Tomēr jāatceras – uzticība jāveido vispirms emocionālajā, ne fiziskajā līmenī.

Kā emocionālais atbalsts izpaužas attiecībās?

Savu jūtu un emociju apzināšanās un to atklāta izteikšana ir vienas no svarīgākajām spējām emocionālā atbalsta veidošanā. Tiem, kuri nekad nav iepazinuši savu emocionālo pasauli, var būt visai pagrūti saprast, ko īsti šī frāze nozīmē.

Vai tas vienkārši ir atbalstošs pamudinājums otram tiekties uz saviem mērķiem un sapņiem? Vai varbūt tā ir otra ikdienas gaitu uzklausīšana? Kaut arī šie aspekti ir visnotaļ svarīgi, emocionālais atbalsts aptver visas attiecību jomas. Gan empātijas izrādīšanu otram, gan uzmundrinājumu, gan pilnīgu partnera jūtu un emociju pieņemšanu. Šīs prasmes – dēvētas arī par emocionālo inteliģenci – palīdz efektīvāk risināt konfliktus un domstarpības, ieraudzīt cilvēku tādu kā viņš ir un patiesi ieklausīties, nevis tikai vadīties pēc saviem pieņēmumiem.

Kādēļ ir tik svarīgi vienam otru atbalstīt?

Atbalstošas attiecības ne tikai palielina tuvību abu starpā un sniedz iespēju būt atklātākiem un ievainojamākiem, bet arī palīdz katram no pāra attīstīties individuāli un kļūt par sevi pārliecinātākiem.

Emocionālais atbalsts uzlabo mūsu emocionālo veselību

Cilvēku, kuri mums ir svarīgi, atbalsts ik dienas veido vai tieši pretēji – grauj – mūsu pašvērtību un pārliecību. Šķiet, ka ikviens piekritīs apgalvojumam, ka ikdienā dzirdētā kritika spēj nopietni iedragāt ticību paša spēkiem. Toties skaisti vārdi, komplimenti, pamudinājums rīkoties mums atgādina, ka esam svarīgi, cieņas un mīlestības vērti.

Veicina personīgo mērķu sasniegšanu

Mums nereti pietrūkst drosmes vai apņēmības pieņemt izšķirošus lēmumus, tāpēc partnera atbalsts šādos brīžos ir sevišķi svarīgs. Kad neticam paši sev, ir ļoti svarīgi, lai kāds cits mūs atbalsta.

Palīdz pārvarēt krīzes un tikt galā ar problēmām

Emocionālajam atbalstam ir būtiska loma nopietnu dzīves problēmu atrisināšanā. Mīļotā cilvēka atbalsts palīdz tikt galā ar stresu, bēdām un mazina satraukumu.

Uzlabo intīmo dzīvi

Spēcīga un dziļa seksuālā pieredze un abu partneru apmierinājums ir iespējams vien tad, ja esat pilnībā atslābinājušies un droši, ka varat dalīties savās sajūtās, pieredzē un vēlmēs bez bailēm. Emocionālā saikne rada drošības sajūtu, kurā kļūst daudz vieglāk runāt par intīmām tēmām un tās patiešām izbaudīt! Turpretim attiecības, kurās nepārtraukti nepieciešams otra dēļ mainīties, kalpo kā atgādinājums, ka neesat pietiekami labs. Arī godīgums mums palīdz drosmīgāk runāt par savām visslēptākajām iegribām, piemēram – vēlmi izmēģināt seksa rotaļlietas. Ja šis temats ieintriģēja – plaša seksa rotaļlietu izvēle ir pieejama interneta veikalā SUPER SEX, kur mēs noteikti iesakām iegriezties!

Kā vislabāk paust atbalstu otram?

Ja jūtat, ka attiecībās trūkst emocionālā atbalsta vai neizdodas pietiekami labi to otram izrādīt, iespējams veikt konkrētas darbības, lai šo attiecību aspektu uzlabotu. Ir daudz veidu, kā to izdarīt, bet pats svarīgākais – vispirms atpazīt un identificēt konkrēto problēmu, kas rada šķēršļus attiecību izaugsmei, jo visu pārējo ir iespējams apgūt. Kas attiecas uz mums pašiem – veids kā mēs vislabāk paužam savu atbalstu ir tiešā veidā saistīts ar mūsu personību un rakstura iezīmēm.

Praktizējiet empātiju

Empātija ir viena no svarīgākajām īpašībām, lai spētu emocionāli atbalstīt otru cilvēku. Šī īpašība ļauj viegli iejusties otra ādā, saprast viņa domas un izprast rīcības motīvus. Raugoties uz savu partneri ar empātiju, mēs netiešā veidā viņu atbalstam, un tas, savukārt, vairos viņa pārliecību par mūsu atbalstu.

Mācieties dzirdēt un klausīties

Parasti, kad dzirdam par citu cilvēku problēmām, mēs vēlamies pēc iespējas ātrāk palīdzēt rast pašu piemērotāko situācijas risinājumu. Taču bieži vien tas nebūt nav jādara – pietiks vien ar uzmanīgu klausīšanos, otru nenosodot. Jāatceras, ka mēs visi vispirms vēlamies tikt sadzirdēti un saprasti. Savas problēmas pēcāk atrisināsim paši – galvenais, lai jūtamies atbalstīti.

Veltiet savam partnerim nedalītu uzmanību

Kad esat divatā, nolieciet malā savas viedierīces, izslēdziet televizoru un radio. Visi ārējie traucēkļi var radīt nepareizu iespaidu, ka jūsu partneris un viņa klātbūtne jums ir nevajadzīga.

Atklāti izrādiet savu mīlestību

Bieži vien atrodoties ilglaicīgās attiecībās mēs aizmirstam vārdus “es tevi mīlu”, jo jūtas gadu gaitā šķietami kļuvušas pašsaprotamas. Tomēr ir svarīgi skaļi paust savu mīlestību pret partneri – izrādīt savas jūtas ik dienu, ne tikai īpašos gadījumos.

Pieņemiet sava partnera jūtas un emocijas

Nemēģiniet izanalizēt, kāpēc jūsu partneris jūtas tieši tā, kā viņš jūtas. Vēl ļaunāk – nenonieciniet viņa jūtas, apgalvojot, ka viņam nav nekāda iemesla tā justies.

Saglabājiet fizisko tuvību

Nereti lielajā mājas darbu un ikdienas raižu gūzmā gadās aizmirst par tiešiem, fiziskiem mīlestības apliecinājumiem otram. Tomēr nenoliedzami, šī ir ārkārtīgi svarīga attiecību daļa – fiziskais kontakts stiprina pieķeršanos un savstarpējo saikni, bet pieskārieni liek cilvēkam justies nozīmīgam un mīlētam. Ja tuvību ir grūti realizēt ikdienas dzīvē, pievērsieties šīm darbībām apzināti – ļaujiet vaļu savai fantāzijai un eksperimentiem, nebaidoties otru pārsteigt. Lai izdodas veidot dziļas, saskanīgas un noturīgas attiecības!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.