Latvijā pēdējos gados nedaudz samazinājies to cilvēku skaits, kuriem bijis insults, Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) Neiroloģijas klīnikas vadītāja, profesore Evija Miglāne.
“Pēdējo gadu tendence ir tāda, ka ar insultu slimo nedaudz mazāk, ar katru gadu gadījumu skaits nedaudz krīt. Protams, joprojām saslimstība ir augsta. Ja skatāmies gada griezumā, tad pagājušajā gadā bija stacionēti apmēram 6000 pacientu ar dažādiem insulta veidiem,” sacīja Miglāne.
Viņa norādīja, ka iedzīvotājiem, lai izvairītos no vēl smagākām sekām, svarīgi ir zināt insulta simptomus, kas visbiežāk ir vienpusēja paralīze, vienpusējas jušanas zudums, valodas traucējumi, grūtības runāt un grūtības saprast teikto, retāk – dubultošanās, ļoti stiprs reibonis, slikta dūša, vemšana.
Vienlaikus samaņas zudums nav raksturīgs insultam, viņa norādīja.
PSKUS piektdien rīko Insulta dienai veltītu informatīvo pasākumu, lai iedzīvotājus plašāk iepazīstinātu ar diagnozi kā tādu, preventīvajiem pasākumiem, iespējamajiem riskiem piedzīvot šo diagnozi un pareizo rīcību, ja insulta pacients dzīvo ģimenē.
Arī šogad Pasaules insulta kampaņai izvēlēts sauklis “Minūtes var izglābt dzīvības”, aicinot pievērst īpašu uzmanību insulta atpazīšanas signāliem un aktīvai, pareizai rīcībai no tuvinieku puses, iespējama ģimenes locekļa insulta gadījumā. Insults ir galvenais invaliditātes un otrs izplatītākais nāves cēlonis pasaulē. Tas var skart ikvienu, neatkarīgi no vecuma un dzimuma, taču gandrīz ikvienu insultu var preventīvi novērst, ievērojot veselīga dzīvesveida pamatprincipus.
Slimnīcas jaunajā A1 korpusā no pulksten 12 līdz 14 interesentiem būs iespēja uzklausīt speciālistu ieteikumus insulta risku mazināšanai, veikt pamatmērījumus, lai noteiktu savus insulta riskus un saņemt noderīgu informāciju par iespējām palīdzēt ģimenes loceklim, kurš pārdzīvojis insultu.
Slimnīcā aicina ņemt vērā – lai pievienotos pasākumam, līdzi jābūt FFP2 respiratoram.
Kā liecina biedrības “ParSirdi.lv” 2022.gada septembrī veiktā aptauja, aptaujājot 274 respondentus “Facebook”, uz jautājumu “No kuras slimības jums ir visvairāk bail?”, 52,7% aptaujāto minēja insultu, 12,1% atzina, ka viņiem ir bail no infarkta, bet 9,5% respondentu ir bail no sirds mazspējas, bet citas sirds un asinsvadu slimības tika minētas retāk.
Biedrība “ParSirdi.lv” informē, ka pacientiem pēc insulta, kā arī pacientiem ar onkoloģiska rakstura slimībām pēc operācijām u.c. ir iespēja saņemt valsts apmaksātas speciālistu konsultācijas enterālās un parenterālās barošanas jomā, kā arī enterālu un parenterālu barošanu mājās, tostarp, tiek nodrošināta produktu piegāde pie pacienta mājās.
Šī klīniskā uztura terapija nepieciešama gadījumā, kad pacients pats, veselības komplikāciju dēļ, nevar uzņemt uzturvielas nepieciešamā daudzumā, kā rezultātā pacients strauji zaudē svaru un ir pakļauts malnutrīcijas jeb nepietiekama uztura uzņemšanas riskam.
Tāpat pacientiem ir pieejama digitāls rehabilitācijas pakalpojums “Vigo”, kas ir pirmā valsts apmaksātā insulta rehabilitācijas lietotne Baltijā, kurā pieejami vairāk kā 500 dažādi uzdevumi, vingrinājumi un čata sarunas ķermeņa un prāta normālas darbības atjaunošanai. “Vigo” digitālo rehabilitāciju ir iespējams bez maksas izmēģināt Nacionālajā rehabilitācijas centrā “Vaivari”.
Valsts apmaksātās programmas ietvaros vairāki pacienti turpina rehabilitāciju ar “Vigo” arī mājas apstākļos. Savukārt no 28.oktobra 20 cilvēki varēs saņemt lietotni lietošanai vienu mēnesi bez maksas, iepriekš reģistrējoties.
Savukārt pakalpojums “Drošības poga” nodrošina nepārtrauktas saziņas iespējas, informatīvu atbalstu un palīdzību 24 stundas diennaktī personām, kurām vecuma vai funkcionālo traucējumu dēļ pastāv risks nonākt bezpalīdzības stāvoklī.
Pasākumu organizē PSKUS Neiroloģijas klīnika, sadarbībā ar biedrību “ParSirdi.lv” un “Danone Nutricia”. Pasaules Insulta diena ik gadu tiek atzīmēta 29.oktobrī. Stradiņa slimnīcā šis ir pirmais interesentiem paredzētais publiskais pasākums pēc diviem gadiem, kad Covid pandēmijas laikā un ieviesto epidemioloģiskās drošības noteikumu dēļ no šāda veida pasākumiem nācās atteikties.
„Ik gadu Latvijā 10 000 cilvēku saslimst ar insultu. Ir svarīgi apzināties, ka daudzos gadījumos mūsu spēkos ir pasargāt sevi no šīs slimības, tās sekām un pievēst uzmanību pazīmēm, kas varētu būt pirmie brīdinājuma signāli, ka ir vajadzīga palīdzība. Lai izvairītos no insulta katram cilvēkam ir jāzina savs asinsspiediens, pulss (jāpārbauda arī pulsa ritms), holesterīna līmenis, cukura līmenis asinīs un jākontrolē šie rādītāji. Tāpat ārsta nozīmētie medikamenti jālieto regulāri, nepieciešamības gadījumā – visu mūžu. Un, protams, jāievēro veselīgs dzīvesveids, svarīgas ir regulāras fiziskās aktivitātes, pareizi ēšanas paradumi, kā arī jāatmet smēķēšana,”atgādina kardioloģe „Veselības centru apvienībā” Anita Gozīte.
Mediķi atgādina: ja pēkšņi parādās insulta pazīmes: vienas ķermeņa puses paralīze, notirpums, grūtības runāt, redzes vai līdzsvara traucējumi, jāveic tests ĀTRI!
Ā – atsmaidi!
Lūdziet cilvēku pasmaidīt un novērtējiet, vai acu vai mutes kaktiņš nav noslīdējis.
T – turi!
Pārbaudiet, vai cilvēks spēj patstāvīgi noturēt abas rokas.
R – runā!
Pārbaudiet, vai cilvēks spēj runāt!
I – izsauc!
Ja cilvēks nespēj veikt kaut vienu no šīm darbībām, steidzami jāsauc Neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot 113!
Foto: publicitātes
Reklāma