Virziens – daudzstāvu koka ēkas
Uzņēmēja Andra Dlohi tēvs Roberts Dlohi stāstu par Jelgavas masīvkoka paneļu rūpnīcu sāk ar atmiņām par sarunu, kas notika 2011. gada decembrī Jelgavas pils Ziemassvētku ballē. Toreiz brīvākā atmosfērā viņam ar dēlu Andri iznāca satikt domubiedru – uzņēmuma SIA “Zemgales tehnoloģiskais centrs” dibinātāju un īpašnieku Māri Avotiņu. Visi trīs bijuši vienisprātis par to, ka Latvijā ražotos kokmateriālus vajag pārvērst augstākas pievienotās vērtības produktos. Pasākumā aizsāktā saruna pārtapa iespēju izpētē. Izvēle nosliecās par labu CLT jeb krusteniski līmēto paneļu ražošanai. CLT paneļus izmanto “zaļu” jeb videi draudzīgu daudzstāvu koka ēku būvniecībā daudzviet Eiropā, taču ne Latvijā. Tādēļ 99% rūpnīcas saražotās produkcijas lielākoties tiek eksportēti uz Nīderlandi, Beļģiju, kā arī Skandināvijas valstīm. “Citviet Eiropā būvē arī padsmitstāvu koka ēkas, taču pie mums tas ienāk lēnāk. Esam tradicionāli un konservatīvi, joprojām ticam mītiem, ka koka ēkas ir ugunsnedrošas un koks izmantojams tikai mazu privātmāju būvēšanā,” mazliet ironiski teic Roberts Dlohi. Tomēr pavērsieni šajā jomā notiek arī Latvijā, jo nesen tika veiktas izmaiņas likumdošanā un ir atļauts būvēt koka ēkas, kuru augstums ir līdz sešiem stāviem. Iedvesmojošs paraugs ir Ogres Centrālās bibliotēkas un Dzimtsarakstu nodaļas ēka, kas 2021. gadā saņēma galveno balvu būvniecības nozarē. Ēka ir būvēta no Jelgavā “Cross Timber Systems” rūpnīcā ražotiem masīvkoka paneļiem.
Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:
"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.
Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*
*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.
Reklāma