Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Vai zināt, kas jūsu uzņēmumā patērē elektrību?

Protams, ikviens uz šādu jautājumu atbildētu, ka zina, jo skaidrs, ka elektroenerģiju patērē ražošanas iekārtas, datortehnika, apgaismojums, sadzīves tehnika un citi labi zināmi patērētāji. Bet, paskatoties uz jautājumu nedaudz plašāk un dziļāk, ne vienmēr ir skaidrs, kur tieši tiek iztērēts konkrētais elektroenerģijas apjoms. Vai tas ir adekvāts esošajiem patērētājiem? Vai tas varētu būt mazāks? Kā optimizēt elektrības patēriņu un līdz ar to arī izdevumus? 

Tie ir jautājumi, par kuriem īpaši aktīvi jādomā tieši šobrīd, kad ikviena mājsaimniecība un uzņēmums meklē veidus saimniecisko izdevumu samazināšanai. Elektroenerģija ir tas resurss, no kura nevaram atteikties, tāpēc vienīgais risinājums ir patēriņa optimizēšana un šī resursa iegādes izmaksu samazināšana.

Cik energoefektīvas ir uzņēmuma iekārtas?

Atkarībā no tā, kāda ir uzņēmuma darbības specifika, lielu daļu no elektropatēriņa visbiežāk veido dažādas iekārtas, kas nepieciešamas, lai saražotu un uzglabātu produktus, nodrošinātu pakalpojumus utt. Skaidrs, ka no tā nevar atteikties, bet var paskatīties ar kritisku vērtējumu – cik modernas un efektīvas ir šīs iekārtas, vai tirgū nav pieejami jaunāki un daudz taupīgāki modeļi? Ja par šiem jautājumiem sen nav domāts un joprojām darbs notiek ar vairākas desmitgades vecām iekārtām un ražošanas līnijām, pastāv iespēja, ka šeit ir liels potenciāls, būtiski samazināt elektropatēriņu gan šodien, gan nākotnē. Investējot līdzekļus ražošanas iekārtu modernizācijā, var ne tikai samazināt rēķinus, bet arī palielināt uzņēmuma konkurētspēju tirgū.

Protams, te jāskatās ne tikai uz lielajām ražošanas iekārtām, bet arī ikdienas aprīkojumu birojā un saimniecības telpās, jo arī datortehnika un sadzīves tehnika, ja tā ir novecojusi, var jums pat nemanot radīt krietnu daļu elektrības patēriņa.

Vai ēkas ir siltinātas un modernizētas?

Otrs apjomīgs sektors, kurā jāmeklē elektrības patēriņš, ir pati ēka vai telpas, kurās uzņēmums atrodas. Kāds ir apkures risinājums? Kāds ir ēkas tehniskais stāvoklis? Vai tā ir siltināta? Vai ir sakārtotas un modernizētas apgaismes, ventilācijas un citas sistēmas? Šie un citi jautājumi uzņēmumiem ir neizbēgami, ja tie vēlas efektīvi risināt situāciju, kuru rada dārgā elektroenerģija. 

Uzlabojot ēkas kopējo energoefektivitāti, nomainot logus, durvis, ierīkojot LED apgaismojumu un citus risinājumus gan samazināsies telpu uzturēšanas izmaksas, gan uzlabosies komforts un mikroklimats, kas ir nozīmīgs ieguvums darba kolektīvam. Protams, šādās situācijās atkal ir runa par investīcijām, bet ir iespējams meklēt atbalstu projektu fondos un citviet, lai iegūtu nepieciešamo finansējumu, jo šobrīd daudz dārgāk ir strādāt energoneefektīvā ēkā, nekā izvēlēties saprātīgu finansējuma risinājumu nepieciešamo uzlabojumu veikšanai

Kādi ir elektrības lietošanas paradumi?

Skatoties elektrības rēķinā un patērēto kilovatu daudzumā, jāredz tajā ne tikai iekārtu, datoru un spuldzīšu jaudas, bet arī katra uzņēmuma darbinieka ikdienas paradumi attiecībā uz ierīču, apgaismojuma un datoriekārtu lietošanu. Vai kolektīvā ir vienotas vadlīnijas attiecībā uz energotaupības pasākumiem? Vai ir pārrunāts, kam ikdienā jāseko līdzi, lai neradītu nevajadzīgu elektrības patēriņu? Lūk, vairāki paradumi, kurus nepieciešams nostiprināt!

  • Izslēgt apgaismojumu telpās un zonās, kur nenotiek darbs.
  • Pēc lietošanas atvienot ierīces no elektrotīkla. 
  • Neatstāt rozetēs lādēšanas ierīces.
  • Noregulēt telpās optimālu gaisa temperatūru.
  • Vēdināt telpas efektīvi. 
  • Izmantot dienas gaismas sniegtās priekšrocības.

Cik izdevīgs ir esošais elektrības līgums?

Patēriņu šis faktors nevar ietekmēt, bet rēķina summu gan. Tāpēc kopējā kontekstā vienmēr jāskatās ne tikai tas, kā patērēt mazāk elektrības, bet arī, kā to iegādāties ar izdevīgākiem nosacījumiem. Jāatceras, ka ikvienam klientam ir tiesības mainīt elektrības tirgotāju, ja neapmierina cena vai citi faktori. Protams, jāņem vērā arī esošajā līgumā ietvertās iespējamās soda sankcijas par līguma laušanu. Lai gan šobrīd ļoti lētu elektrību nevar piedāvāt gandrīz neviens tirgotājs, joprojām cenas, tarifi un līguma nosacījumi atšķiras. Tāpēc vienmēr ir vērts izpētīt piedāvājumu un salīdzināt to ar sava uzņēmuma vajadzībām. Pat neliels cenas samazinājums liela patēriņa gadījumā var sniegt nozīmīgu ietaupījumu. 

Uzziniet par izdevīgiem fiksētiem un elastīgiem elektrības produktiem mājaslapā ignitis.lv

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.