Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

25. oktobrī Latvijā būs novērojams saules aptumsums

2022. gada 25. oktobrī dienas vidū visā Latvijā būs iespēja novērot daļēju Saules aptumsumu. Šo var uzskatīt par vidēja izmēra aptumsumu, jo maksimālajā brīdī būs aizsegta nedaudz vairāk nekā puse Saules diametra, informē Latvijas Astronomijas biedrība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aptumsuma sākums Rīgā būs pulksten 12.12, maksimālā fāze, kad Mēness aizklās 59% Saules diametra, būs pulksten 13.23, bet tas noslēgsies pulksten 14.33.

Citās Latvijas vietās nedaudz atšķirsies gan norises laiki, gan maksimālā fāze. Liepājā viss notiks dažas minūtes agrāk, un fāze būs nedaudz mazāka nekā Rīgā. Alūksnē viss notiks dažas minūtes vēlāk, bet maksimālā fāze būs 63%. Līdzīga fāze būs pārējā Latvijas ziemeļaustrumu daļā. Šis aptumsums nekur uz Zemes nebūs novērojams kā pilns Saules aptumsums.

Latvijā daļējie Saules aptumsumi ir novērojami reizi 2 – 6 gados. Iepriekšējais daļējais Saules aptumsums Latvijā bija novērojams 2021. gada 10. jūnijā, bet nākamais ir gaidāms 2025. gada 29. martā, kad Mēness aizsegs vien piekto daļu Saules diametra.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt pilns Saules aptumsums katrā konkrētā ģeogrāfiskā vietā ir reta parādība. Iepriekšējo reizi Latvijā pilns Saules aptumsums bija novērojams 1954. gadā, bet nākamais būs novērojams tikai 2142. gadā. Interesanti ir arī tā saucamie gredzenveida Saules aptumsumi. Latvijā gredzenveida Saules aptumsums būs novērojams 2039. gada 21. jūnijā.

Saules aptumsums notiek tad, kad Mēness pilnībā vai daļēji aizsedz Saules disku. Pilnīgas aizsegšanas gadījumā uz vairākām minūtēm iestājas tumsa, bet daļējas aizsegšanas gadījumā atkarībā no aptumsuma fāzes Saule vizuāli atgādina apli ar robu.

Latvijas Astronomijas biedrība atgādina, ka uz Sauli nedrīkst skatīties ar neapbruņotu aci un nekādā gadījumā caur binokli, tālskati vai teleskopu bez speciāla filtra, jo tas var izraisīt neatgriezeniskus redzes bojājumus. Novērojumiem jāizmanto īpaši blīvs filtra materiāls. Šim nolūkam neder parastās saulesbrilles, kompaktdiska vai disketes materiāls. Visdrošākā metode ir Saules attēla projicēšana uz ekrāna. Īpaši interesanti aptumsuma laikā ir vērot Saules projicēto attēlu ar “robu”. Tādi attēli veidojas caur koku zaru spraugām vai mazākā izmērā caur papīra lapā izdurtiem caurumiņiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas Astronomijas biedrība aicina drošā veidā novērot un dalīties ar novērojumu rezultātiem sociālajos tīklos. Tēmturis – #saulesaptumsums.

Vairāk par 25. oktobra Saules aptumsumu – www.saulespulkstenis.lv/sa2022/.

Latvijas Astronomijas biedrība (LAB) apvieno astronomijas profesionāļus un interesentus, lai popularizētu astronomiju. LAB biedri piedalās žurnāla „Zvaigžņotā Debess” (www.lu.lv/zvd/) veidošanā un organizē ikmēneša astronomijas lekcijas tiešsaistē. Plašāka informācija LAB vietnē www.lab.lv.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Starspace.lv ir vienīgais portāls, kas regulāri publicē ziņas par astronomiju latviešu valodā. SIA StarSpace nodarbojas arī ar astronomijas popularizēšanu, rīkojot seminārus, lekcijas un debess demonstrējumus. Plašāka informācija pieejama vietnē www.starspace.lv.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.