Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

48 stundu meikatonā uzvar ražas novākšanas iekārtas prototips

No 18. līdz 20. martam Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU) Jelgavā norisinājās Latvijā pirmais lauksaimniecības meikatons “AgriTech2022”, kurā 10 jauniešu komandas risināja bioekonomikas nozarēm nozīmīgus izaicinājumus un 48 stundu laikā radīja iekārtu un produktu prototipus. Noslēgumā komandu veikumu vērtēja žūrija un labākie ieguva dažādas balvas, informē LLU.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Meikatonā tika radīti dažādi prototipi – zirgu kūtsmēslu granulas, kas paredzētas augsnes mēslošanai, IT rīks bioloģiskās pārtikas noliktavai, tiešsaistes platformas zemnieku un pircēju tikšanās funkcijas nodrošināšanai un produkcijas pārdošanai, dronu detektēšanas iekārta, dizaina griestu lampa ar iebūvētu dūmu detektoru, apkures sistēmas panelis ar koka dizainu un apgaismojumu, lauksaimniecības iekārta ražas novākšanai guļus stāvoklī, zivju audzēšanas dīķu aerācijas ierīce, kas darbināma ar vēja enerģiju un jauns pārtikas produkts, kas radīts no citu produktu ražošanas blakusprodukta – sūkalām.

Prototipi 48 stundu laikā radīti LLU zinātniskajās laboratorijās ar dažādu mentoru atbalstu, tostarp LLU pētniekiem. Tāpat arī veikti pirmie eksperimenti to pārbaudei, par kuru rezultātiem interesenti varēja pārliecināties meikatona noslēgumā.

Dalībnieki sava darba rezultātus prezentēja žūrijai, kas pieņēma lēmumu par labāko komandu apbalvošanu. Meikatona galveno balvu 1000 eiro vērtībā ieguva komanda Kurta Kleinhofa-Prūša vadībā, kura izstrādāja lauksaimniecības ražas novākšanas iekārtas prototipu. Augsto otro vietu un balvu 600 eiro vērtībā ieguva komanda, kuras sastāvā darbojās Ligija Biseniece, Laine Orbidāne, Agnese Bērziņa un kas izstrādāja tehnoloģiju zirgu kūtsmēslu granulēšanai un izmantošanai augsnes mēslošanā. Savukārt trešo vietu un balvu 400 eiro vērtībā ieguva komanda no kooperatīva “Ekoloģisks.lv”, kura izstrādāja koplietošanas sistēmu un noliktavu bioloģiskās produkcijas ražotājiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai mudinātu dalībniekus turpināt savu ideju attīstīšanu un to izpēti, LLU kā zinātnes universitāte piešķīra trīs speciālbalvas, lai dotu iespēju dalībniekiem izmantot LLU zinātniski pētniecisko infrastruktūru. Tās dalībniekiem pasniedza LLU Zinātnes un projektu attīstības centra vadītāja Ilze Beitāne, atzinīgi novērtējot visu komandu ieguldīto darbu prototipu tapšanā.

Universitātes speciālbalva 200 eiro vērtībā LLU infrastruktūras izmantošanai aizceļoja pie LLU studentu Sabīnes Liepiņas un Edgara Žulpas komandas, kura izstrādāja dronu detektēšanas iekārtu. Otru speciālbalvu 300 eiro vērtībā no universitātes ieguva komanda, kurā apvienojušās LLU un Rēzeknes tehnoloģiju akadēmijas studentes un kuras izstrādāja jaunu pārtikas produktu no kazas piena sūkalām. Savukārt LLU galveno balvu  500 eiro vērtībā ieguva Meža fakultātes Kokapstrādes katedras studenti Kristīne Kozlovska un Rūdis Zvaigznītis ar savu komandu, kas izveidoja multifunkcionālu koka dizaina produktu – apkures sistēmas paneli.

Meikatonu “AgriTech2022” organizēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) sadarbībā ar LLU un Lauku tīklu. Komandu darbam tika nodrošinātas universitātes telpas un laboratorijas Jelgavas pilī, kā arī Tehniskajā, Meža un Pārtikas tehnoloģijas fakultātē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar izstrādāto produktu prototipiem var iepazīties fotogalerijā LLU mājaslapā ŠEIT.

Foto: LLU

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.