Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

84% atkal balsotu par Latvijas dalību Eiropas Savienībā

Pirms divdesmit gadiem Latvijā notika referendums par iestāšanos Eiropas Savienībā (ES). 2003. gada septembrī referendumā par pievienošanos ES balsoja 66,97% Latvijas balsstiesīgo.

Referendumā piedalījās 71,49% balsstiesīgo, kas mūsdienās ir nesasniedzams vēlētāju aktivitātes slieksnis Eiroparlamenta vēlēšanās. Tiek pat izteiktas prognozes, ka nākamajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās aktivitāte Latvijā nepārsniegs 30%. Bet 2003. gadā bija citādāk, un 10. oktobrī Saeima ratificēja pievienošanās līgumu ES, un 2004. gada 1. maijā Latvija kļuva par ES dalībvalsti.

Bija pagājuši 14 gadi, kopš Augstākās Padomes deputāti pieņēma deklarāciju par neatkarības atjaunošanu, Latvija nonāca jaunā savienībā, un Latvijai sākās jauns posms – ar Eiropas Savienību.

Vai vēlētāju aktivitātes mazināšanās nozīmē, ka iedzīvotāji vairs neatbalsta ES? Tā noteikti nevar apgalvot. Ir mainījušies politiķu dienaskārtības jautājumi, un mainījušās arī iedzīvotāju prioritātes un labklājība.

Lai saprastu, ko domā ne tikai Latvijas, bet ES iedzīvotāji, dalībvalstīs gada garumā tika organizēta konference par Eiropas nākotni. Notika dažādas diskusijas, un iedzīvotāji tika aicināti paust idejas, kuras nepieciešams īstenot. Pērn ES līmenī konference simboliski noslēdzās 9. maijā – Eiropas dienā. Taču turpinājās atpakaļsaites pasākumi – kopā sanāca valstu un reģionu konferences dalībnieki, kuri bija iesnieguši iedzīvotāju idejas un tās organizējuši.

ES līmenī konferences par Eiropas nākotni atpakaļsaites pasākums notika 2022. gada decembrī Briselē, bet Latvijā viens no noslēguma pasākumiem notika šā gada 31. martā Jelgavā. To organizēja Jelgavas novada “Europe Direct” centrs, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā un Eiropas Parlamenta birojs Latvijā ar biedrības “Eiropas kustība Latvijā” atbalstu.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.