Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Aizstāvēt savu valsti

Aivis Mirbahs Foto: Jaunsardzes centrs

Saeima 2018. gadā pieņēma lēmumu “Par valsts aizsardzības mācības iekļaušanu valsts vidējās izglītības standartā”. Līdz 2018. gadam Jaunsardzes centram bija viens primārs uzdevums, proti, organizēt brīvprātīgo Jaunsardzes kustību un realizēt Jaunsardzes interešu izglītības programmu, bet pēc 2018. gada Saeimas lēmuma Jaunsardzes centrs gan realizē Jaunsardzes interešu izglītību, gan ievieš valsts aizsardzības mācību (VAM) 10. un 11. klasēs vidusskolās, kā arī 1. un 2. vai 2. un 3. kursu audzēkņiem tehnikumos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pagājuši jau trīs gadi kopš VAM ieviešanas Latvijas vidējās izglītības iestādēs, bet vēl joprojām sabiedrībā valda daudzi stereotipi par VAM. Par situāciju programmas ieviešanā stāsta un nākotnes plānus ieskicē Jaunsardzes centra direktors pulkvežleitnants Aivis Mirbahs.

– Vai jūs varētu īsumā pastāstīt, kas ir valsts aizsardzības mācība, kāpēc tā ir nepieciešama un kādi ir tās mērķi?

VAM ir trīs lieli mērķi. Pirmais ir attīstīt vēlmi aizstāvēt Latviju jeb patriotisms. Otrais ir sniegt nepieciešamās zināšanas, kā aizstāvēt Latviju krīzes situācijā. Trešais ir sniegt prasmes, kā aizstāvēt savu valsti. Tātad vēlme, zināšanas un prasmes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdz 2024. gadam VAM ir izvēles priekšmets vispārējā vidējās izglītības standartā, ja skola to ir izvēlējusies, līdzīgi kā bioloģija vai ķīmija. Savukārt no 2024. gada tā būs viens no obligātajiem priekšmetiem vidējās izglītības saturā, līdzīgi kā matemātika vai latviešu valoda.

– Kā Jaunsardzes centram veicas ar VAM ieviešanu?

Pašlaik VAM ir izvēlējies nepilns simts – 97 mācību iestādes, apmācot aptuveni 5500 jauniešu. Ceram, ka šis skaits 2022./2023. mācību gadā palielināsies. Tāpēc mēs uzrunājam skolas, lai gan paplašinātu VAM skolu tīklu, gan nodrošinātu vairāk VAM grupu tajās mācību iestādēs, kuras jau pašreiz īsteno VAM. Līdz ar to aicinu vidusskolas un tehnikumus pieteikties, lai arī jūsu skolā būtu šis aizraujošais mācību priekšmets.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Kā Zemgalē sokas ar VAM ieviešanu?

Dobelē, Jelgavā, Tukumā viss ir kārtībā. Šeit ir cita problēma – pieprasījums ir lielāks nekā piedāvājums.

Visu interviju lasiet 20. janvāra “Zemgales Ziņās”

Foto: Jaunsardzes centrs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.