Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Alunāna teātris ar pirmizrādi godinās Lūciju Ņefedovu

Jau šo sestdien, 26. martā, Ādolfa Alunāna Jelgavas teātris aicina uz pirmizrādi – Alekseja Arbuzova lugu “Es mīlu tevi, vārnulēn” (“Taņa”). Tā ir aizsaulē aizgājušās teātra galvenās režisores Lūcijas Ņefedovas pēdējā nepabeigtā izrāde, un to mīlestībā un pateicībā pabeidzis teātra kolektīvs, respektējot režisores ieceri, informē Jelgavas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

L.Ņefedova darbu pie iestudējuma sāka pagājušā gada vasarā – bija zināms lomu sadalījums, augustā notika mēģinājumi un noteikts pirmizrādes datums – 15. janvāris. Sākoties pandēmijas ierobežojumiem, mēģinājumi turpinājās “Zoom” platformā, režisorei strādājot pie datora no mājām Zaļeniekos. Neskatoties uz veselības problēmām, L.Ņefedova turpināja domāt par pirmizrādi.

Ādolfa Alunāna teātra režisore Dace Vilne stāsta: “Ja Lūcija janvāra sākumā būtu tikusi ārā no slimnīcas, tad pirmizrāde 15. janvārī notiktu. Tas ir tas režisora krampis – viņa iznāks ārā, un divās nedēļās tā izrāde būs.”

Pēdējos gados L.Ņefedova, strādājot pie jauniestudējumiem, par asistenti izvēlējās kādu no teātra aktrisēm. Šim iestudējumam tā bija Liene Strauta, kura turpināja mēģinājumus ar aktieriem, lai neaizmirstos teksts. Taču apstākļi izveidojās tā, ka pirmizrāde bija jāpārceļ. Tas vēl notika ar L.Ņefedovas ziņu, un režisore bija apmierināta, ka jaunais datums ir 26. marts – tieši pirms Starptautiskās teātra dienas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc režisores aiziešanas mūžībā aktieri nolēma, ka, apliecinot cieņu L.Ņefedovai, jauniestudējums ir jāpabeidz. Ar kolektīva akceptu iestudējuma pabeigšanu uzņēmās D.Vilne. “Lūcija jau bija ļoti daudz izdarījusi, strādājot ar lugas galvenajiem varoņiem. Mans uzdevums bija salikt dažas tehniskas lietas, piemēram, muzikālo noformējumu, saskaņot ar Ivaru Pirvicu scenogrāfiju. Man iestudējums bija jānoapaļo, ar pietāti izturoties pret Lūcijas paveikto,” saka D.Vilne.

Dramaturgs A.Arbuzovs drāmu “Taņa” publicēja 1938. gadā. D.Vilne uzsver, ka “Taņa” ir salīdzinoši reti iestudēta Arbuzova luga un tās autoram lugās nekad nav tā sauktās politiskās virsbūves. “Protams, mēs nevaram aiziet no tā laika. Ja lugas otrais cēliens notiek Sibīrijā pie zeltračiem, tad mēs nevaram to pārcelt piecdesmit gadus vēlāk. Laikmets ir jārespektē. Gribu uzsvērt, ka laiks, kurā piedzimstam un kurā dzīvojam, nav mūsu izvēles ziņā, bet visos laikos dzīvo cilvēki ar savu mīlestību, prieku, sāpēm, ar meklētām atbildēm uz dzīves uzdotajiem jautājumiem.

Šobrīd pasaulē ir traģiski notikumi, notiek karadarbība un krāsas ir sabiezinātas. Taču miera apstākļos cilvēkam ir no svara otrs cilvēks, ko mīl, un ir jānosaka robeža, cik tālu var aiziet šajā mīlestībā un vai vajag pilnībā dzīvot otra cilvēka dzīvi. Taņa pamet medicīnas studijas, lai pilnībā ziedotos vīram. Tikai tad, kad dzīve, nevis kādas politikas norises, piespiež viņu domāt citādi, Taņa saprot, ka nevar sevi visu veltīt otram,” uzsver D.Vilne.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

L.Ņefedova savos režijas darbos vienmēr bija uzticīga krievu teātra psiholoģiskajai skolai, kuru apguvusi pie savām pedagoģēm Veras Baļunas Latvijas Valsts konservatorijā un Marijas Knēbeles aspirantūrā Valsts teātra mākslas institūtā Maskavā. Iestudējumā tas tiek respektēts, Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra kolektīvam apliecinot savu cieņu leģendārajai režisorei.

Izrādes “Es mīlu tevi, vārnulēn” režisore (In memoriam) ir L.Ņefedova, asistentes – D.Vilne un L.Strauta, scenogrāfs – I.Pirvics, tērpu māksliniece – Elita Majevska. Galvenajās lomās – Katrīna Kreile, Ilmārs Dūrītis, Gatis Vāczems, Santa Bērziņa.

Pirmizrāde kultūras nama lielajā zālē notiks 26. martā pulksten 16. Biļešu cena – 4–6 eiro. Ieeja, uzrādot derīgu Covid-19 sertifikātu, kas apliecina vakcināciju pret Covid-19 vai tā pārslimošanu. Kopā ar sertifikātu obligāti jāuzrāda personu apliecinošs dokuments.

Foto: Jelgava.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.