Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Apstiprina Jelgavas novada pagaidu jeb tehnisko budžetu 2023. gadam

31. janvārī dome apstiprināja Jelgavas novada pašvaldības pagaidu jeb tehnisko budžetu 2023. gadam. Budžets ir būtiskākais instruments pašvaldības autonomo funkciju izpildes nodrošināšanai, ekonomisko un sociālo vajadzību sabalansēšanai, kā arī teritorijas ilgtermiņa attīstībai. Šogad pašvaldība turpinās strādāt pie tā, lai veicinātu dažādu jomu pakalpojumu pieejamību, kā arī radītu drošu, sakoptu un pievilcīgu dzīves un darba vidi, informē Jelgavas novada pašvaldība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valsts 2023. gadu sāk ar tehnisko budžetu, tādēļ arī Jelgavas novada pašvaldībai ir sagatavots tehniskais budžets, nodrošinot pašvaldības darbības nepārtrauktību.

Plānotie budžeta ieņēmumi šogad ir 53,25 miljoni eiro. Salīdzinot ar 2022. gadu, prognozētais ieņēmumu kopējais apjoms ir audzis, jo pērn ieņēmumi tika plānoti 48,95 miljonu eiro apmērā. Ieņēmumu lielāko sadaļu veido iedzīvotāju ienākuma nodoklis, savukārt otrs lielākais ienākumu avots ir ieņēmumi no nekustamā īpašuma nodokļa. Nekustamā nodokļa likmes saglabātas esošajā apmērā: zemei, ēkām, inženierbūvēm 1,5% apmērā un mājokļiem – no 0,2%, 0,4% un 0,6% atkarībā no īpašuma kadastrālās vērtības uz 2023.gada 1.janvāri.

Plānotie pamatbudžeta izdevumi ir 59,23 miljoni eiro. Ja salīdzina ar iepriekšējo gadu, prognozētais  izdevumu apjoms ir nedaudz samazinājies – pērn tie bija 60,45 miljoni eiro, jo tehniskajā budžetā netika plānots finansējums jaunu investīciju projektu īstenošanai. Savukārt, pēc likuma “Par Valsts budžetu 2023.gadam” apstiprināšanas, lai nodrošinātu attīstību veicinošu investīciju projektu un pasākumu īstenošanu  atbilstoši prioritātēm, tiks sagatavoti grozījumi saistošajos noteikumos “Par Jelgavas novada pašvaldības budžetu 2023. gadam” un budžeta plānos tiks iekļauta investīciju projektu ieviešana.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sagatavojot budžetu, ņemts vērā, ka ievērojamu ietekmi izdevumu sadaļai rada energoresursu un komunālo pakalpojumu cenu kāpums, minimālās algas izmaiņas,  būtisks pedagogu algu palielinājums, atlīdzības palielināšana pašvaldības iestāžu darbiniekiem, kā arī kopējā inflācijas ietekme uz preču un pakalpojumu cenām. Finansējums primāri tiks novirzīts iesākto investīciju projektu un aktivitāšu īstenošanai, pašvaldības noteikto atvieglojumu, sociālo garantiju un pabalstu nodrošināšanai, kā arī sabiedriskās infrastruktūras uzlabošanai. 

Atbilstoši funkcionālajām kategorijām vislielākie izdevumi paredzēti izglītībai – 26,51 miljoni eiro jeb 44.75% no pašvaldības kopējiem pamatbudžeta izdevumiem.

Otra lielākā budžeta sadaļa – 17,58 % jeb 10,41 miljoni eiro – paredzēta pabalstu izmaksai un sociālās palīdzības un aizsardzības nodrošināšanai novada iedzīvotājiem. Sociālajos pabalstos 2023. gadā plānots izmaksāt 2,15 miljonus eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ekonomiskajai darbībai iecerēts izlietot 4,82 miljonus eiro jeb 8,14 % no pašvaldības pamatbudžeta izdevumiem, 7,74 miljonus eiro jeb 13,07 %  eiro paredzēts atvēlēt pašvaldības teritoriju un mājokļu apsaimniekošanai, kultūrai un sportam plānoti 4,24 miljoni eiro jeb 7,16 %, vispārējiem valdības dienestiem – 3,49 miljoni eiro jeb 5,88 %, vides aizsardzībai – 1,41 miljoni eiro jeb 2,37 %, sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanai – 618 tūkstoši eiro jeb 1,04 % no pašvaldības kopējiem izdevumiem.

2023. gadā Eiropas Savienības un citu ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu realizācijai paredzēts tērēt 2,66 miljonus eiro, no tiem teju 600 tūkstoši eiro ir pašvaldības līdzfinansējums.           

Pašvaldības ielu un autoceļu pārvaldīšanai kopumā plānots finansējums 1,23 miljonu eiro apmērā, no tiem 946 tūkstoši eiro uzturēšanas darbiem – ceļu un ielu uzturēšanai ziemas sezonā, asfalta un grants seguma uzturēšanai, uzlabošanai un remontam, tiltu un caurteku remontam, ceļmalu pļaušanai un nomaļu noņemšanai vasaras periodā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Starpību starp pašvaldības pamatbudžeta izdevumiem un ieņēmumiem 5,97 miljonu eiro apmērā un saņemto aizņēmumu pamatsummas atmaksu 2,33 miljonus eiro plānots segt no 2022. gada budžeta atlikuma, kas ir 12,42 miljoni eiro, un no jau noslēgtajiem aizņēmuma līgumiem ar Valsts kasi.

Foto: no arhīva un Jelgavas novada pašvaldība

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.