Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Aptauja: Katrs desmitais Latvijā prognozē, ka apkures izmaksas pieaugs par vismaz 300 eiro

Aptuveni katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs prognozē, ka izmaksas par siltumenerģiju gaidāmajā apkures sezonā varētu kļūt par 300 vai vairāk eiro lielākas, savukārt aptuveni puse atklāj, ka nezina potenciālo izmaksu pieauguma apmērus, noskaidrots bankas “Citadele” jūlijā veiktajā iedzīvotāju aptaujā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aptuveni puse jeb 49% nezina, kādas būs gaidāmās apkures izmaksas – starp tiem 38% pauž, ka to nemaz nav iespējams precīzi aprēķināt, un šo viedokli biežāk pārstāv iedzīvotāji vecumā no 60 līdz 74 gadiem. Visbiežāk atzīmējuši, ka nezina apkures izmaksu pieaugumu, ir iedzīvotāji Rīgā, Pierīgā un Vidzemē.

Prognozējot rudenī un ziemā gaidāmos apkures rēķinu pieaugumus, lielākā daļa jeb 15% iedzīvotāju sagaida, ka izmaksas pieaugs par aptuveni 100 eiro, un visbiežāk šādas prognozes izteikuši iedzīvotāji, kuri mitinās Rīgā un Latgalē.

Aptuveni katrs desmitais, proti, 11% rēķinās ar to, ka apkures izmaksas kļūs dārgākas par vismaz 300 eiro – šādi domā Pierīgā un Vidzemē dzīvojošie. 9% iedzīvotāju prognozē, ka sadārdzinājums būs aptuveni 50 eiro robežās, savukārt 8% domā, ka rēķinu summa pieaugs par 200 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vēl 5% domā, ka apkures izmaksas pieaugs, taču ne būtiski – šāds viedoklis biežāk reģistrēts reģionālajās pilsētās un laukos dzīvojošajiem iedzīvotājiem, kuru ikmēneša ienākumi ir robežās starp 1000 un 1500 eiro. 3% pauž, ka izmaksas paliks nemainīgas, un šādas atbildes reģistrētais tikai tiem iedzīvotājiem, kas nedzīvo Rīgā.

8% respondentu, no kuriem vairums dzīvo Rīgā vai Pierīgā, norāda, ka par apkures sadārdzinājumu vēl nav domājuši, un tikai 3% pauž, ka gaidāmie siltumenerģijas maksājumi viņus neuztrauc. Vismazāk par apkures maksājumiem satraucas iedzīvotāji vecumā līdz 29 gadiem, kā arī mazpilsētās un laukos dzīvojošie.

“Var droši apgalvot, ka energoefektivitāte kā priekšnosacījums tiks minēts arvien biežāk nākotnes sarunās par mājokļu pirkšanu, pārdošanu un kreditēšanu. Jau šobrīd redzam, ka svārstības enerģijas tirgū liek iedzīvotājiem mainīt ikdienas paradumus, pārvācoties uz dzīvi ārpus pilsētas vai uz mazākām platībām. Iedzīvotāji grib dzīvot ar pārliecību, ka ziemā komunālo maksājumu rēķini nebūs divas – trīs reizes lielāki nekā vasarā, tāpēc pieprasījums pēc dzīvokļiem jaunajos projektos saglabāsies stabils arī nākotnē, turklāt tas nebūs pārsteigums, ja pie pašreizējiem apkures sadārdzinājumiem arvien vairāk iedzīvotāju vēlēsies iemainīt dzīvokli sērijveida namā pret kompaktu energoefektīvu privātmāju. Tomēr ne visiem ir iespējas mainīt dzīves vietu, līdz ar to būtu savlaicīgi jārūpējas par uzkrājuma veidošanu papildu izmaksām apkures sezonas lakā,” norāda Jānis Mūrnieks, bankas “Citadele” Privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Reprezentatīvu iedzīvotāju aptauju par gaidāmās apkures sezonas izmaksām banka “Citadele” sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat” veica 2022.gada jūlijā, tiešsaistē aptaujājot 1000 Latvijas iedzīvotājus.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.