Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Ar izrādi “Ķīnas vāze” nosvin Mārtiņa Zīverta 120. dzimšanas dienu

Pirms 120 gadiem Vilces pagasta Mežmuižas rentnieku ģimenē dzimis viens no pazīstamākajiem latviešu trimdas dramaturgiem, dēvēts arī par drāmas un kamerlugas meistaru, – Mārtiņš Zīverts.
Pieminot izcilo dramaturgu un savu novadnieku, viņa dzimšanas mēnesī janvārī Vilces Tautas namā visas dienas garumā norisinājās M.Zīvertam veltītais piemiņas pasākums. Tas iesākās ar piemiņas brīdi Vaiteņu kapos, kas ir Zīvertu dzimtas atdusas vieta. Vēlāk Vilces Tautas namā tika izrādīti Vilces amatierteātra izrādes “Minhauzena precības” fragmenti pēc M.Zīverta lugas motīviem (režisore Regīna Deksne) un Vircavas amatierteātra “Bīne” izrāde “Ķīnas vāze” (režisore Sarmīte Sustrupe), kā arī atklāta dramaturgam veltīta aktieru telpa.
Dramaturga biogrāfija
M.Zīverta dzīve aizsākās 1903. gada 5. janvārī Vilces pagastā. Mācījies Berķenes skolā, bet pēc Pirmā pasaules kara mācības turpināja Jelgavas ģimnāzijā. Mēģināja arī sākt studijas Romas Universitātes Filozofijas un literatūras fakultātē, bet trūkuma un slimības (tuberkulozes) dēļ bija spiests atgriezties dzimtenē. 1925. gadā iestājās Latvijas Universitātes Filoloģijas un filozofijas fakultātes Filozofijas nodaļā, strādāja Jelgavas laikrakstā “Jaunais Zemgalietis” un sāka rakstīt lugas. 1931. gadā Nacionālais teātris pirmo reizi uzveda M.Zīverta lugu “Nafta”, bet 1935. gadā lugu “Galvu augšā” un 1936. gadā drāmu “Tīreļpurvs”. 1938. gadā M.Zīverts sāka strādāt par dramaturgu Nacionālajā teātrī, bet divus gadus vēlāk Dailes teātrī. Otrā pasaules kara beigās 1944. gadā devās bēgļu gaitās uz Zviedriju. Sarakstījis vairāk nekā 50 lugas, kurās risinātās problēmas aktualitāti nav zaudējušas arī mūsdienās. Mūžībā dramaturgs devās 1990. gada 4. oktobrī Stokholmā, un urna ar viņa pelniem guldīta Rīgas Meža kapos.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.