Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Ar latvieša mākslinieka līdzjūtību Ukrainai

Piepeši marta vidū redakcijas e-pastā pienāca vēstule no ASV dzīvojošā mākslinieka Gata Cīruļa. Pērn viņš attālināti iesaistījās “Zemgales Ziņu” projektā, kur tapa Ūziņu simtgadnieka Alberta Reihenbaha grāmata “Vērts dzīvot Latvijai!”. Gatis Amerikā zīmēja grāmatas vāku, veidoja maketu. Šoreiz viņa vēstules iemesls bija karš Ukrainā. “Re, kur manas aktivitātes! Vari dalīties. Ceru, ka Jums viss kārtībā!” – tādu tekstu Gatis pievienoja savām sarkastiskajām karikatūrām. Var piebilst, ka Gata sieva Jekaterina, arī māksliniece, ir ukrainiete.
Varošs un enerģisks
Aptaujājot vairākus māksliniekus un mākslas kritiķus, saņēmu atbildi ar secinājumu, ka Gata Cīruļa politiskās karikatūras uzrunā, neapšaubāmi, tā ir māksla, taču komentārus par tām vajadzētu sniegt nevis mākslas zinātniekiem, bet gan politiķiem. Citā atbildē tika minēts, ka ir grūti spriest par mākslinieku, kuram nav redzēts neviens oriģināls, bet gan tikai virtuāli iespieddarbi. Tiesa, Gatis Cīrulis Latvijā ir arī pāris reizes izstādījies, tomēr pārsvarā visa viņa mākslinieka darbošanās notiek ASV. Jelgavas Mākslinieku biedrības vadītājs Māris Brancis atceras, ka 2013. gadā Gatis Cīrulis piedalījās izstādē, kas notika pēc Jelgavas mākslinieku plenēra. Vēl viņš izstādījās Zaļenieku kultūras namā 2018. gadā. Tolaik tur notika tradicionālā pasaules latviešu ģimeņu nometne “3X3”, kurā Gatis arī piedalījās kā pedagogs – mācīja nometnes dalībniekiem zīmēt. “Gatis ir ļoti gribošs, varošs, enerģisks un savādāks, jo kā mākslinieks audzis citā kultūrā,” par Gati Cīruli teic Māris Brancis. Tolaik mākslinieks Jelgavā izstādīja gleznas, pārsvarā dabas ainavas. “Mums nav tik daudz mākslinieku, kas spēj uzlūkot politiku. Tur vajag saprašanu,” vērtē Jelgavas domnieks un atmodas laika politiķis Andris Tomašūns.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.