Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Ar likumu plāno pārsaukt vismaz 98 vietas, kurās tiek slavināts komunistisks režīms

Ar Tieslietu ministrijas (TM) sagatavoto likumprojektu plānots pārsaukt vismaz 98 vietvārdus, kuri asociējas ar komunistiskā režīma slavināšanu, šodien preses konferencē par izstrādāto likumprojektu informēja “Publiskās atmiņas centra” pārstāve Kristīne Jarinovska.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jarinovska uzsver, ka vietvārdi tāpat kā monumenti ir propagandas sastāvdaļa. “Šie nosaukumi ir ar mums ikdienā, un tie veido mūsu valsti un apziņu. Rusifikācija ir daļa no padomju identitātes veidošanas,” uzskata Jarinovska, papildinot, ka darbs pie šī likumprojekta sākās jau divus gadus atpakaļ.

“Publiskās atmiņas centra” pārstāve pauž nožēlu, ka, piemēram, krievu dzejnieks Aleksandrs Puškins tiek slavināts vairāk nekā Aspazija vai citas latviešu kultūrai nozīmīgas personas.

Pēc “Publiskās atmiņas centra” aprēķiniem Latvijā ir vismaz 98 vietvārdi, kuri slavina komunistisko režīmu un apmēram 40 vietu nosaukumi ir saistīti ar rusifikāciju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa uzsver, ka daudzas pilsētas un novadi jau ir atbrīvojušies no šiem vietvārdiem, piemēram, Ogres novas. Tomēr ir vairākas pilsētas, tai starpā Rīga, kas ar šādu propagandas vietvārdu nomaiņu nesteidzas.

Kā piemēru Jarinovska min arī Daugavpils mēra Andreja Elksniņa (S) izteikumus, ka ielu nosaukumi pilsētā netiks mainīti, jo “pilsētā ir bagāta vēsture”. Viņas ieskatā šāda rīkošanās Latvijā nav pieļaujama un šādi lēmumi turpina Padomju varas propagandas turpināšanos.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (K) pauž atbalstu šādai iecerei un uzsver, ka izmaksas par vietvārdu izmaiņām pašvaldībās plānots segt no valsts budžeta, lai netiktu izmantoti aizbildinājumi par līdzekļu nepietiekamību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jau ziņots, ka jautājums par nepieciešamību mainīt padomju laikā ielām dotos nosaukumus, kas cildina padomju ideoloģijai atbilstošus personāžus, aktualizējās pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Foto: no arhīva

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.