Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Ar mīlestību pret senām tradīcijām, ar cieņu pret audējām

Skaistais pastāv ne tikai cilvēkos un lietās, bet arī savstarpējās attiecībās. Primāri tas jaušams starp tuviem cilvēkiem, taču mēdz gadīties, ka arī starp valstīm un tautām. Viena no zemēm, ar kuru Latvijai, tās iedzīvotājiem ir vislabākās attiecības gan diplomātiskajā, gan arī sirds līmenī, ir Azerbaidžāna. Kaut arī abas valodas – latviešu un azerbaidžāņu – ir tik bezgala atšķirīgas, mūsu kultūrās iespējams konstatēt daudz līdzību. Kā viens no pierādījumiem šo vārdu patiesumam ir azerbaidžāņu paklāju izstāde Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā. To ikviens varēs apmeklēt līdz 15. septembrim.

Izstādes “Atmiņas ģenētiskais kods. Azerbaidžānas paklāji” unikālā kolekcija atvesta uz Rīgu, pateicoties Azerbaidžānas vēstniecībai Latvijā un Azerbaidžānas publiskajai akciju sabiedrībai “Azerkhalcha”. Tas ir žests par godu Azerbaidžānas un Latvijas diplomātisko attiecību 30. gadadienai.

tarptautiskajā muzeju dienā 18. maijā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā par Azerbaidžānas paklājiem bija iespēja noklausīties lekciju, kā arī noskatīties aušanas paraugdemonstrējumus. Lekciju vadīja publiskās akciju sabiedrības “Azerkhalcha” radošā direktore Asmara Babajeva. Kaut arī Babajevas kundzes nodoms bija nedaudz pastāstīt gan par paklāju aušanas tradīcijām, gan uzņēmumu, kuru pārstāv, ņemot vērā klātesošo interesi un jautājumus, lekcija izvērtās pusotras stundas garumā. Lasītājiem piedāvāsim dažus interesantus faktus, taču izstādi vēlams katram apmeklēt pašam.

Valsts, kas saistībā ar paklāju aušanu starptautiski ir pazīstama visplašāk, protams, ir Azerbaidžānas dienvidu kaimiņvalsts Irāna, kur pārsvarā par audējiem strādā vīrieši. “Irāņu paklāji salīdzināmi ar ļoti skaistu, bet dumju sievieti. Tu uz to paskaties, un viss ir kā uz delnas, piemēram, ļoti skaidras līnijas, saprotams motīvs,” ar smaidu pauž Asmara Babajeva. “Ar azerbaidžāņu paklājiem, kurus galvenokārt auž sievietes, ir citādi. Cilvēkam, to uzlūkojot, radīsies vēlme ieskatīties uzmanīgāk, to papētīt. Tātad, runājot līdzībās, arī šī sieviete ir skaista, taču ar noslēpumu, ja gribat – valdzinājumu.”

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.