Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Atjaunotie kroņlukturi baznīcā iederas “kā kulaks uz acs”

KĀRLIS DEGAINIS Valgundes pagasta Mierlaukos mehāniskajā darbnīcā, kur viņš atjaunoja baznīcas kroņlukturus. Foto: Juris Tolpežņikovs

Latvijas brīvvalsts laikā 1935. gadā Kalnciema-Klīves baznīca ieguva divus “Art Deco” stilā darinātus kroņlukturus. Laika gaitā tie jau bija nolietojušies, un vairākus gadus dievnams tika apgaismots ar parastajām lampām. Pirms diviem gadiem valgundnieks smalkmehāniķis Kārlis Degainis uzņēmās vecos kroņlukturus atjaunot, un nu tie atkal ir ieņēmuši savu vietu. Atjaunotie kroņlukturi jeb lustras deg katru reizi, kad baznīcā noris dievkalpojums vai koncerts – neatkarīgi no tā, vai aiz loga spīd karsta saule vai tumst ziemas vakars.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latviešu saulīte kopā ar kristīgo ticību

Draudzes ērģelnieks un vēsturnieks Dāvis Beitlers atzīst, ka abi šie svečturi, kas veidoti pēc Kārļa Celmiņa meta ar latviešu etnogrāfiskajām saulītēm, raksturo pagājušā gadsimta 30. gadus. “Art Deco” stilam ir raksturīga elegance un eklektiskums (dažādu stilu sajaukums). Šis stils bija saskatāms daudzās nozarēs, ieskaitot arhitektūru, tēlotāja mākslu, interjera dizainu, kā arī glezniecību, grafiku un pat kino. Uzskata, ka “Art Deco” stilā Rīgā ir veidots arī Brīvības piemineklis.

“Art Deco” stila kroņlukturus Kalnciema-Klīves baznīca ieguva apmēram tajā pašā laikā, kad ērģeļu meistars Andrejs Sūnāklis Kalnciema-Klīves baznīcā uzbūvēja ērģeles, kas tika atjaunotas pirms diviem gadiem. Gan ērģeles, gan kroņlukturus baznīca bija zaudējusi Pirmā pasaules kara laikā, kad tos kā kara laupījumu bija aizveduši vācu karavīri. Taču Otrā pasaules kara un padomju gados baznīcas iekārta, arī abi “Art Deco” stila kroņlukturi tika pasaudzēti no izvazāšanas. Tikai pirms K.Degaiņa neviens tos nebija centies atjaunot.

Visu rakstu varat izlasīt 30. jūnija laikrakstā “Zemgales Ziņas”

KALNCIEMA-KLĪVES BAZNĪCA – par vietējo laužu līdzekļiem būvēts dievnams.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.