Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Auto kredīts vai auto līzings – galvenās atšķirības un priekšrocības

Esat nolēmis iegādāties auto, taču ar personīgajām finansēm ir par maz? Tādos gadījumos viens no ātrākajiem un vienkāršākajiem risinājumiem ir aizdevums.

Auto iegādei vislabāk piemēroti divi aizdevuma veidi: auto kredīts un auto līzings. Kredīts auto iegādei ir nopietns lēmums, tādēļ, lai spētu pieņemt labāko lēmumu, kas neradīs pamatīgu slogu budžetam, sākumā jāsaprot šo aizdevuma veidu atšķirības, priekšrocības un trūkumi.

Kas ir šie aizdevuma veidi, kā tie atšķiras un kādas ir to priekšrocības? Par to vairāk lasiet šajā rakstā!

Kas ir auto kredīts?

Būtībā auto kredīts ir patēriņa kredīts, kura nosacījumi ir piemēroti tieši auto iegādei. Līdzīgi kā patēriņa kredītu, arī auto kredītu noformēt ir ātri, ērti un vienkārši – lai to noformētu, attiecībā uz automašīnu netiek izvirzītas noteiktas prasības, tādējādi paātrinot automašīnas iegādes procesu.

Auto kredīta specifika paredz, ka aizņēmējam tiek aizdota nauda automašīnas iegādei, kā arī visu ar to saistīto izmaksu segšanai. Tāpat auto kredītu var izmantot arī, piemēram, motocikla iegādei, automašīnas remonta veikšanai, kā arī kvalitatīvu automašīnas riepu iegādei. 

Tā kā attiecībā uz auto kredītu aizdevēji visbiežāk nenosaka konkrētas prasības, auto kredītu automašīnas iegādei visbiežāk izmanto tie, kuri vēlas iegādāties salīdzinoši vecāku automašīnu ar zemāku tirgus vērtību.

Pieteikums auto kredītam var tikt izskatīts pāris minūšu laikā, naudu iespējams saņemt tajā pašā dienā tomēr ar automašīnas iegādi nav jāsteidzas – aizdevējs visbiežāk dod 1-2 mēnešus laika piemērotākās automašīnas meklēšanai. 

Kas ir auto līzings?

Auto līzings, lai arī varētu likties ļoti līdzīgs aizdevuma veids, patiesībā ir krasi atšķirīgs. Būtībā auto līzings ir auto iegāde pret auto ķīlu, jo, kamēr aizdevums tiek atmaksāts, auto īpašnieks ir aizdevējs, savukārt pircējs tiek reģistrēts kā auto turētājs.

Noformēt auto līzingu ir nedaudz sarežģītāk, jo var būt virkne prasību attiecībā uz automašīnu, tādējādi nedaudz paildzinot automašīnas iegādes procesu. Auto līzinga specifika paredz, ka aizņēmējam tiek aizdota daļa no summas automašīnas iegādei. 

Tā kā attiecībā uz auto līzingu aizdevēji visbiežāk nosaka dažādas prasības, auto līzingu automašīnas iegādei visbiežāk izmanto tie, kuri vēlas iegādāties salīdzinoši jaunāku automašīnu ar augstāku tirgus vērtību.

Pieteikums auto līzingam var tikt izskatīts tajā pašā dienā, taču finansējums var tikt piešķirts pat pēc vairākām dienām. Galvenokārt tas atkarīgs no pircēja, kad tiek izpildītas noteiktās prasības un atrasta piemērotākā automašīna. 

Kādas ir galvenās atšķirības un priekšrocības?

Kredīta summas

Maksimālā aizdevuma summa atkarīga no aizņēmēja ikmēneša ienākumiem, esošajām parādsaistībām un citiem faktoriem, tomēr auto kredīta aizdevuma summa visbiežāk ir no 1000 EUR līdz 25 000 EUR, savukārt auto līzinga aizdevuma summa visbiežāk ir no 5000 EUR līdz pat 100 000 EUR un vairāk.

Pamatā abi šie finansējuma veidi piemēroti, lai iegādātos gan lietotu, gan jaunu automašīnu, tomēr šo aizdevumu summu sākuma robežas liecina par to, ka ar auto kredīta palīdzību iespējams iegādāties vecāku automašīnu ar zemāku tirgus vērtību, savukārt ar auto līzinga palīdzību iespējams iegādāties jaunāku un dārgāku automašīnu. 

Finansējuma apjoms

Attiecībā uz auto kredītu, aizdevējs finansē 100% no automašīnas cenas, savukārt attiecībā uz auto līzingu, aizdevējs finansē līdz 90% no automašīnas cenas. Attiecīgi, auto līzinga gadījumā var tikt prasīta pirmā iemaksa. 

Pirmā iemaksa

Kad tiek noformēts auto kredīts, aizdevējs visbiežāk izsniedz aizdevumu bez pirmās iemaksas, savukārt, kad tiek noformēts auto līzings, aizdevējs var prasīt pirmo iemaksu. Visbiežāk tā ir 10% līdz pat 20% no izvēlētās automašīnas cenas, līdz ar to, lai izmantotu auto līzingu, ir nepieciešams arī personīgais finanšu uzkrājums. 

Auto reģistrācija

Noformējot auto kredītu, automašīna pircēja īpašumā nonāk uzreiz pēc auto iegādes. Savukārt, noformējot auto līzingu, pēc auto iegādes automašīna nonāk aizdevēja īpašumā, pircējs tiek reģistrēts kā auto turētājs. Automašīna pircēja īpašumā nonāk uzreiz pēc visu kredīsaistību izpildes. Ja automašīnas iegādei tiek izmantots auto līzings, kamēr tiek izpildītas kredīstaistības, pircējs būtībā ir automašīnas nomnieks. 

Aizdevuma nosacījumi

Aizdevuma nosacījumi galvenokārt ir atkarīgi no diviem faktoriem: aizdevēja noteikumiem un klienta reputācijas. Jo labāka klienta kredītvēsture, jo labāki visbiežāk ir aizdevuma nosacījumi, tomēr vairumā gadījumu auto kredītam ir augstāka procentu likme, kā arī mazāka aizdevuma summa. Savukārt auto līzingam ir pirmā iemaksa, kā arī augstāks minimālās summas slieksnis. Atmaksas termiņš gan abiem šiem aizdevuma veidiem vairumā gadījumu ir vienāds – līdz 84 mēnešiem. 

Papildu prasības

Attiecībā uz auto kredīta saņemšanu parasti netiek noteiktas nekādas papildu prasības, savukārt, atkarībā no aizdevēja, attiecībā uz auto līzinga saņemšanu var būt noteiktas papildu prasības. Viena no tām – automašīnas iegādei izmantojot auto līzingu, visbiežāk var būt obligāti jāiegādājas KASKO apdrošināšana, aizdevējs var jautāt izvēlētās automašīnas novērtējumu, kā arī aizdevējs var noteikt konkrētu automašīnas vecuma slieksni. Jāņem vērā, ka jebkuras papildu prasības var paildzināt aizdevuma saņemšanas procesu, kā arī sadārdzināt kopējās aizdevuma izmaksas. 

Gan auto līzings, gan auto kredīts ir nopietnas saistības, kas rūpīgi jāapdomā, tādēļ, ja esat nolēmis iegādāties automašīnu ar auto kredīta vai auto līzinga palīdzību, sākumā veiciet izpēti, lai saprastu, kurš no šiem aizdevuma veidiem ir piemērotāks Jūsu situācijā, kā arī spētu atrast labāko piedāvājumu. Ienāciet Latkredits.lv un apskatiet pieejamās finansējuma iespējas! 

Atcerieties, ka papildu kredītmaksājumiem būs arī citas ar auto saistītas izmaksas, kā piemēram auto apdrošināšana, remonti, ekspluatācijas nodoklis u.c. Papildu izmaksas attiecībā uz automašīnas iegādi radīsies arī tad, ja, piemēram, iegādāsieties auto no Vācijas

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.