Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Barikādēs ar Afganistānas kara pieredzi

Pirms 32 gadiem Jānis Staune sargāja tribīni lielajā tautas manifestācijā

Atceroties piedzīvoto 1991. gada janvāra barikādēs, valgundnieks Jānis Staune stāsta, ka uz Rīgu devās 13. janvāra rītā kopā ar Jelgavas īpašo brīvprātīgo kārtības sargu vienību. Tajā rītā, šķiet, vēl neviens nezināja, ka nākamajā naktī Rīgā taps barikādes. Taču brīvprātīgo kārtības sargu vienībai, kurā no valgundniekiem bija iesaistījušies arī Juris Bite, Kārlis Ķuze, Raitis Freimanis un Dainis Zaharovs, bija dots uzdevums lielās tautas manifestācijas laikā, kas bija paredzēta 13. janvārī, apsargāt tribīni, kurā uzstājās Latvijas valsts vadītāji. Juris Bite atceras, ka īpašo brīvprātīgo kārtības sargu Jelgavas vienību toreiz komandēja platonieks Gustavs Kalniņš, kas vēlāk dienēja atjaunotajā robežsardzē.
Lietuvā notikušais Latvijā neatkārtojās
13. janvāra rītā jau pasaulē bija zināms, ka iepriekšējā naktī Lietuvas galvaspilsētā Viļņā bija noticis Lietuvas valsts varas gāšanas mēģinājums. Ar tankiem spiežoties neapbruņotu aizstāvju pūlī, padomju armijas karavīri bija ieņēmuši Viļņas televīzijas centru, radio centru, kā arī vēl dažus valsts darbībai svarīgus objektus. Lietuvas patriotu vidū bija 14 kritušo un vairāk nekā simt ievainoto. Lietuvas radio raidīja no “otrās galvaspilsētas” Kauņas. Savukārt Rietumu demokrātiskās pasaules vadošo televīziju kanāli bija pārraidījuši latviešu kinodokumentālista Jura Podnieka un viņa komandas uzņemtos kadrus pie Viļņas televīzijas torņa. Bija gaidāms, ka līdzīgi notikumi varētu attīstīties arī Rīgā un Tallinā, jo arī Latvija un Igaunija bija nostājušās uz valsts neatkarības atjaunošanas ceļa, jaunievēlētie parlamenti, līdzīgi kā Lietuvā, nobalsojuši par neatkarību no Padomju Savienības.
Pēc tribīnēm uz valdības māju

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.