Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

“Brakšķos” pagājušajā gadā pieņemts 45,6 tūkstoši tonnu atkritumu

Šķirošanas stacijā un poligonā “Brakšķi” 2021. gadā pieņemtas 45 627 tonnas atkritumu, un tas ir par 922 tonnām vairāk nekā gadu iepriekš, informē SIA “Jelgavas komunālie pakalpojumi”.
Lielākā daļa pieņemto atkritumu – 36 188 tonnas – ir nešķirotie sadzīves atkritumi, kas poligonā tiek sašķiroti. Daļa no tiem nonāk pārstrādē atkārtotai izmantošanai tautsaimniecībā, daļa tiek nogādāta biošūnā biogāzes ražošanai, bet daļa apglabāta poligonā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pagājušajā gadā “Brakšķi” pieņēma 4100 tonnas būvniecības un ražošanas atkritumu, 1944 tonnas bioloģiski noārdāmo atkritumu (BNA) un 1306 tonnas liela izmēra atkritumus – mēbeles un citas lielgabarīta sadzīves preces.

Biošūnā, kas atrodas turpat “Brakšķos” un, pārstrādājot atkritumus, ražo biogāzi, nogādātas 16 425 tonnas atkritumu. Šķirošanas stacijā tālākai izmantošanai tautsaimniecībā sagatavotas 2869 tonnas no atkritumiem iegūstamais kurināmais jeb NAIK, 585 tonnas melnā metāla, 471 tonna kokmateriālu, 217 tonnas stikla, kā arī citi pārstrādei derīgi materiāli.

Lai nodrošinātu prasības par poligonā apglabājamo atkritumu apjoma samazināšanu izpildi, SIA “Jelgavas komunālie pakalpojumi” izsludinājusi iepirkumu BNA pārstrādes iekārtu izveidei poligonā “Brakšķi”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šī projekta mērķis ir attīstīt BNA pārstrādi, veicinot atkritumu vairākkārtēju izmantošanu Zemgales atkritumu apsaimniekošanas reģionā. Projekta realizācija veicinās saistošo normatīvo aktu atkritumu apsaimniekošanas jomā izpildi – samazinās apglabāto atkritumu apjomu, palielinās to pārstrādes īpatsvaru, kā arī nodrošinās atkritumos esošo resursu atgriešanos tautsaimniecībā.

Šobrīd atšķirotie un dalīti savāktie BNA poligonā “Brakšķi” tiek apstrādāti, bioenerģijas šūnās ražojot un savācot biogāzi, tomēr tas ir pagaidu risinājums.

Kā darbosies jaunā iekārta?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Visi nešķirotie sadzīves atkritumi, kas nonāks poligonā “Brakšķi”, tiks sašķiroti šķirošanas līnijā. No kopējā apjoma tiks atdalīti BNA (atkritumi, kas viegli sadalās dabā – pārtikas un virtuves, dārzu un parku atkritumi) un ievietoti biošūnā, kur šobrīd to pārstrāde ilgst apmēram 10–11 gadus, bet jaunā iekārta samazinās šo periodu līdz trim mēnešiem.

Trīs mēnešu laikā notiks pārstrāde, izmantojot speciālu tehnoloģiju – baktērijas cītīgi “ēdīs” atkritumus (anaerobā fermentācija). Galaprodukts tiks apstrādāts, lai atdalītu mehāniskos piemaisījumus. Piemaisījumi tiks nogādāti pārstrādei (piemēram, plēves, stikla gabaliņi), savukārt jau tīrs digestāts tiks izmantots lauksaimniecībā, ainavu veidošanā, labiekārtošanas darbos un citur. Iekārtas jauda – ne mazāk kā 19 000 tonnas gadā. Apglabājamais atkritumu apjoms pēc pēcapstrādes prognozēts 1000 tonnas.

Procesā radusies biogāze tiks izmantota kā kurināmais siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanai. Visa siltumenerģija tiks piegādāta atpakaļ BNA pārstrādes iekārtā un izlietota tehnoloģisko procesu nodrošināšanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šo tehnoloģiju plaši izmanto citās Eiropas valstīs, bet Latvijā tā tiek izmantota “Getliņi Eko”. Tas ir mūsdienīgs un augsti tehnoloģisks veids, kā samazināt apglabāto atkritumu apjomu un panākt pēc iespējas lielāka daudzuma atkritumu atkārtotu izmantošanu tautsaimniecībā. Riski saistībā ar negatīvu ietekmi uz vidi vērtējami kā minimāli, jo tehnoloģija ir aprobēta, nav paredzami būtiski riski saistībā ar piesārņojošu vielu emisijām augsnē vai virszemes ūdeņos.

Projekta plānotās izmaksas ir 8 328 000 eiro, tostarp Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalsts 5 780 000 eiro. Projekta īstenošanas termiņš – ne vēlāk kā līdz 2023. gada 31. decembrim.

Foto: SIA “Jelgavas komunālie pakalpojumi”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.