Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Brīvdomātājas ar raksturiņu

Iepazīstieties – Žagata un Gauja, Latvijas zilās govis no Svētes pagasta zemnieku saimniecības “Vilki”. Kā katru gadu, uz Jāņiem mājas saimniece Lauma Puriņa no to treknā piena gatavos sātīgu ķimeņu sieru. Kādreiz esot mēģināts govis arī izdaiļot ar vainagiem, tomēr Latvijas vecākās govju šķirnes pārstāves ir pārāk brīvdomīgas kaut kādiem tur rotājumiem. Jāņu siera devējas svētkos labāk sagaida tā pavairāk kārumu.
Lauma stāsta, ka nu jau gadus 25 saimniecībā ir kāda zilā govs, bet vispār govis viņu mājās bijušas vienmēr. Agrāk, kad “Vilkos” saimniekoja Laumas mamma un viņas brālis, tad bija lielāks ganāmpulks, pat vairāk nekā 10. Laumas mammai bija interese par šo seno šķirni, un viņa atveda govi no Kurzemes puses. Tās tradicionāli ir bijušas jūras piekrastes govis. Kad saimniecību pārņēma Lauma ar vīru, tika nolemts, ka ar lopkopību vien nenodarbosies, jo pašiem nav labības, bet kādu zilo gotiņu gan paturēs, jo ļoti patīk senas vērtības. Un šī ir Latvijas vecākā govju šķirne.
Ziņkārīgas un izlutinātas
Žagatai ir 10 gadu. Tas ir jau mazliet vairāk nekā pusmūžs, jo veselīgas zilās govis ir ilgdzīvotājas – mēdz dzīvot vidēji līdz 15 gadiem. Jelgavas novadā ir šīs šķirnes gotiņa, kura nupat atzīmējusi 18. jubileju. Žagata ir ziņkārīga, prātīga un rāma. Neparasto vārdu ieguvusi jau pie iepriekšējiem saimniekiem.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.