Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Decembris pasaulē, Latvijā un Jelgavā

Vieglas baltas ziedu rokas Rudens lauku miglā svēta, Baltas klusas sniega pārslas Tā kā sapņus vējā vēta. Debess zilas acis redzu Smaidot, gaidot liegi gaugām Caur tām sniega skropstu spraugām. Acis gaišās, debess zilās Pieder vienai Vienīgai Baltai sniega karalienei. (K.Skalbe)
Decembris pēc Gregora kalendāra ir gada divpadsmitais mēnesis. Decembrī ir ziemas saulgrieži, kad diena ir visīsākā un nakts visgarākā.
Vārds “decembris” nāk no latīņu valodas vārda “decem” (desmit), jo līdz pat 8. gadsimtam pirms mūsu ēras decembris romiešu kalendārā bija desmitais mēnesis. Latviešiem tā senais nosaukums ir vilku mēnesis, savukārt lietuviešiem – sausis vai Kalėdų mėnuo, bet mūsdienās – gruodis.
Decembris ir ievērojams ar daudzām atzīmējamām dienām.
1. decembrī tiek atzīmēta Pasaules AIDS diena. Kopš 1988. gada šī ir diena, kad skaidrot, kas ir HIV/ AIDS, un iepazīties ar jaunākajiem atklājumiem zinātnē HIV/AIDS apkarošanai. Starp citu, starptautiskais atbalsta simbols cilvēkiem ar HIV/ AIDS ir sarkanā lentīte, ko 1. decembrī aicināts piespraust pie sava apģērba ikviens kā izpratnes žestu.
3. decembrī tiek atzīmēta Starptautiskā personu ar invaliditāti diena. Ir jāpalīdz nojaukt barjeras, to vietā radot iespējas. Pasaule būs pilnīga vien tad, ja visu tiesības tiks ievērotas, veidojot iekļaujošu sabiedrību. Kopš 1992. gada 3. decembrī izskan atgādinājums par cilvēku ar invaliditāti tiesībām un labklājību, ļaujot tiem pilnvērtīgi iekļauties politiskajā, sociālajā, ekonomiskajā un kultūras dzīvē.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.