Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Dobelē jaunas iespējas personām ar garīga rakstura traucējumiem

2024.gada sākumā darbu uzsākusi jauna Dobeles novada Sociālā dienesta struktūrvienība Ādama ielā 2, Dobelē. Struktūrvienība tika izveidota ERAF projekta laikā un tā piedāvā divus sociālos pakalpojumus – grupu mājas(dzīvokļa) pakalpojumu ēkas otrajā stāvā (10 vietas), kā arī specializēto darbnīcu pakalpojums ēkas pirmajā stāvā (16 vietas) -, informē novada pašvaldība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai arī ar projektā izveidoto telpu palaišanu darbībā nebūt nav gājis viegli, Ādama ielā 2 sastaptās speciālistes – sociālā darbiniece Ilona Dirvēna, sociālā rehabilitētāja – Maija Zommere, specializētās darbnīcas (kulinārija) vadītāja Santa Atvare, aprūpētāja specializētajās darbnīcās Santa Dimme, visas ir apņēmības pilnas solītos pakalpojumus cilvēkiem nodrošināt visaugstākajā līmenī. Viņas ar sirsnību runā par šeit jau sastaptajiem klientiem, tāpat kā par tiem, kas tikai vēl gaidāmi, atzīstot, ka sabiedrība nereti nepietiekami novērtē, cik nozīmīga šāda iespēja ir cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem.

Jaunie pakalpojumi tapuši ERAF projekta Nr. 9.3.1.1/18/I/014 “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras attīstība Dobeles novadā” īstenošanas gaitā.

Projekts tika īstenots darbības programmā: “Izaugsme un nodarbinātība” 9.3.1.specifiskā atbalsta mērķa “Attīstīt pakalpojumu infrastruktūru bērnu aprūpei ģimeniskā vidē un personu ar invaliditāti neatkarīgai dzīvei un integrācijai sabiedrībā” 9.3.1.1. pasākuma “Pakalpojumu infrastruktūras attīstība deinstitucionalizācijas plānu īstenošanai”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dobeles novada Sociālā dienesta vadītāja Baiba Lucaua Makalistere paskaidro: “Grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojums nodrošina mājokli un individuālu atbalstu sociālo problēmu risināšanā, prasmju un iemaņu attīstīšanā, lai persona varētu uzsākt patstāvīgu dzīvi vai spētu pēc iespējas neatkarīgi funkcionēt grupu mājā (dzīvoklī).” Jāpiebilst, ka arī 2008.gadā Dobelē darbu uzsāka un turpina Dobeles novada Sociālā dienesta struktūrvienība Grupu dzīvokļi Uzvaras ielā 50, tur sociālo pakalpojumu  grupu dzīvokļos var saņemt 16 klienti.

Savukārt par otru pakalpojumu Sociālā dienesta vadītāja saka: “Specializētās darbnīcas pakalpojums ir sociālās rehabilitācijas pakalpojums, kur speciāli pielāgotā darba telpā ar speciālistu atbalstu tiek veicinātas personu ar garīga rakstura traucējumiem darbspējas un nodarbinātībai nepieciešamās prasmes un iemaņas, organizējot nodarbinātības pasākumus atbilstoši klientu fiziskajām un garīgajām spējām, vienlaikus nodrošinot sociālo integrāciju, veicinot viņu sociālo un funkcionēšanas prasmju apguvi, apmācot personas noteiktām amata prasmēm.”

Kopumā visa īstenotā projekta mērķis ir trīs sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveide Dobeles novadā. Šī projekta īstenošanas laikā izveidots pakalpojums “Grupu dzīvokļi” personām ar garīga rakstura traucējumiem (10 personām)  Ādama ielā 2 Dobelē –  veikta telpu pārbūve, aprīkojuma un mēbeļu iegāde,  turpat arī izveidots pakalpojums “Specializētās darbnīcas” personām ar garīga rakstura traucējumiem (16 personām). Projektā ir pabeigti pārbūves darbi Ādama ielā 2. Ēkas 2.stāvā aprīkotas un iekārtotas istabas 10 klientiem – sešas vienvietīgas, divas divvietīgas. Katrā istabā ir gulta, drēbju skapis, galds un 2 krēsli, TV un spogulis, arī mini ledusskapis klientu personīgām vajadzībām. Ir kopīga virtuve patstāvīgai ēdiena pagatavošanai, kā arī kopīga atpūtas telpa svētku svinēšanai, organizētām nodarbībām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojums dod iespēju cilvēkiem, kuri citos apstākļos agrāk vai vēlāk, visticamāk, nonāktu institūcijā, dzīvot patstāvīgi un ar darbinieku sniegto nepieciešamo individuālo atbalstu risināt savas sociālās problēmas, attīstītu prasmes un iemaņas, kas nepieciešamas lai spētu neatkarīgi dzīvot un funkcionēt grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojumā vai  uzsāktu patstāvīgu dzīvi ārpus tā. Savukārt specializēto darbnīcu pakalpojums sniedz iespēju personām ar garīga rakstura traucējumiem atbilstoši savām spējām apgūt nodarbinātības prasmes. Pašvaldības piedāvāto specializēto darbnīcu virzieni ir izvēlēti tādi, lai iegūtās prasmes noderētu arī katra klienta ikdienas dzīvē. Darbošanās specializētajās darbnīcās, papildus nodarbinātības iemaņu apgūšanai, dod iespēju klientiem pavadīt lietderīgi savu laiku, integrēties sabiedrībā, tikties ar citiem cilvēkiem apgūt un nostiprināt sociālās prasmes,” uzsver Baiba Lucaua Makalistere.

Jāpiebilst, ka vēl projektā tika veikts telpu remonts un vides pielāgošana pakalpojuma “Dienas aprūpes centrs personām ar garīga rakstura traucējumiem “Solis” paplašināšanai (labiekārtotas 15 esošās vietas un izveidotas 20 jaunas) Brīvības ielā 11 Dobelē. Iegādāts  jauns aprīkojums un mēbeles.

Kopējās projekta “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras attīstība Dobeles novadā” izmaksas ir  1 334 709,29 eiro, tajā skaitā ERAF finansējums ir 801 678,87 eiro, savukārt valsts budžeta dotācija un valsts budžeta finansējums pašvaldībām sastāda 53 712,04 eiro, bet Dobeles novada pašvaldības finansējums – 479 318,38 eiro. Projekts tika īstenots kopš  2020. gada 1. janvāra.

Foto: Dobeles novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļa

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.