Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Dome apstiprina jaunus saistošos noteikumus atkritumu apsaimniekošanai pilsētā

Vakar, 21. decembrī, Jelgavas domes sēdē apstiprināti saistošie noteikumi “Jelgavas valstspilsētas pašvaldības sadzīves atkritumu apsaimniekošanas noteikumi”, kas turpmāk noteiks kārtību, kādā pilsētā tiek apsaimniekoti sadzīves atkritumi. Būtiskākās izmaiņas – visiem atkritumu radītājiem no nākamā gada ir jāiesaistās bioloģisko atkritumu šķirošanā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jaunie noteikumi ir izstrādāti, ņemot vērā izmaiņas atkritumu apsaimniekošanu regulējošajos normatīvajos aktos, kā arī to, ka ir noteiks jauns – Viduslatvijas – atkritumu apsaimniekošanas reģions. Tāpat saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.712 pašvaldībai ir jānodrošina, ka turpmāk bioloģiskie atkritumi ir vai nu atdalīti un pārstrādāti rašanās vietā (kompostēti), vai savākti dalīti un nav sajaukti ar citiem atkritumu veidiem.

Tāpēc jaunie saistošie noteikumi paredz, ka no nākamā gada pilsētā tiek nodrošināta bioloģisko atkritumu šķirošana. Atkritumu apsaimniekotājs – pilnsabiedrība “JKP” – no nākamā gada klientiem nodrošinās bioloģisko atkritumu izvešanu. Saistošajos noteikumos noteikts bioloģisko atkritumu jeb brūno konteineru izvešanas biežums, kas ir ne retāk kā:

– vienu reizi nedēļā no daudzdzīvokļu mājām un sabiedriskās ēdināšanas iestādēm;

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– vienu reizi četrās nedēļās no individuālajām mājām;

– vienu reizi četrās nedēļās no sezonāli izmantojamiem īpašumiem, pielāgojot īpašumu aktīvas izmantošanas sezonai;

– pēc nepieciešamības no juridiskām personām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jāpiebilst, ka bioloģisko atkritumu izvešana iedzīvotājiem būs maksas pakalpojums. Kā to nosaka valstī pieņemtais Atkritumu apsaimniekošanas likums, no nākamā gada bioloģisko atkritumu konteineru izvešanas maksa būs 60 procentu apmērā no atkritumu apsaimniekošanas tarifa pilsētā.

Tas nozīmē, ka, iesaistoties bioloģisko atkritumu šķirošanā, iedzīvotājiem ir iespēja par atkritumu izvešanu maksāt mazāk.

“JKP” aicina klientus rūpīgi iepazīties ar informāciju par bioloģiski noārdāmo atkritumu kvalitātes nosacījumiem, apzināt nepieciešamo izvešanas biežumu un konteineru tilpumu bioloģiski noārdāmiem atkritumiem un, tiklīdz jaunie saistošie noteikumi stāsies spēkā, pieteikt līguma grozījumus pa e-pastu info@atkritumijkp.lv vai tīmekļvietnē atkritumijkp.lv.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Taču vienlaikus ir paredzēts, ka bioloģiskos atkritumus iedzīvotāji var arī kompostēt savā īpašumā, ja tas nerada draudus cilvēka drošībai, veselībai, videi, kā ar citu personu mantai. Lai apliecinātu, ka īpašumā bioloģiskie atkritumi tiek kompostēti, pilnsabiedrībai “JKP” ir jāiesniedz apliecinājums, kurā norāda īpašuma adresi, plānoto komposta apjomu kubikmetros gadā, kā arī jāpievieno kompostēšanas vietas foto. Tā tiks apliecināts, ka mājsaimniecība ir iesaistījusies bioloģisko atkritumu dalītā vākšanā.

Lai mudinātu iedzīvotājus šķirot atkritumus, saistošajos noteikumos ir paredzēts, ka tie iedzīvotāji, kuri iesaistīties atkritumu šķirošanā – noslēgs līgumu un nodrošinās, ka īpašumā atkritumi tiek šķiroti un tādi atkritumi kā plastmasas, papīra, metāla, stikla iepakojums un bioloģiskie atkritumi tiek savākti dalīti vai kompostēti –, varēs divreiz retāk nekā noteikts izvest nešķirotos sadzīves atkritumus.

Nešķiroto sadzīves atkritumu konteineru jeb zaļo konteineru izvešanas biežums saistošajos noteikumos ir noteikts ne retāk kā:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– no daudzdzīvokļu mājām – vienu reizi nedēļā;

– no juridiskām personām – vienu reizi četrās nedēļās;

– no individuālajām mājām – vienu reizi četrās nedēļās;

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– no sezonāli izmantojamiem īpašumiem – atkritumu izvešanas biežums ir pielāgojams īpašumu aktīvas izmantošanas sezonai, šajā sezonā atkritumu izvešanu nodrošinot vienu reizi četrās nedēļās.

Tāpat saistošie noteikumi paredz virkni citu nosacījumu gan atkritumu apsaimniekotājam, gan atkritumu radītājiem, kas ir jāievēro, – prasības atkritumu savākšanai, pārvadāšanai, pārkraušanai, šķirošanai un uzglabāšanai, minimālo atkritumu savākšanas biežumu, prasības liela izmēra atkritumu, sadzīvē radušos bīstamo atkritumu un mājsaimniecībās radīto būvniecības atkritumu apsaimniekošanai, kā arī kārtību, kādā veicami maksājumi par atkritumu apsaimniekošanu.

Saistošie noteikumi stāsies spēkā pēc to saskaņošanas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā un publicēšanas “Latvijas Vēstnesī”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ziņu sagatavoja Jelgavas valstspilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību departaments

Foto: “Pilnsabiedrība JKP”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.