Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

DSPC “Laipa” Kalnciemā aicina uz atvērto durvju dienu

Daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs “Laipa”, Draudzības ielā 3, Kalnciemā, 4.augustā aicina uz divu gadu dzimšanas dienu jeb Atvērto durvju dienu. No pulksten 13.00 līdz 16.00 notiks dažādas aktivitātes, savukārt pulksten 13.00, 14.00 un 15.00 gida pavadībā būs ekskursija pa centra telpām, informē Jelgavas novada pašvaldība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

2020.gadā augustā Kalnciemā tika atvērts Daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs “Laipa” pieaugušajām personām ar garīga rakstura traucējumiem, kurā darbojās trīs pakalpojumi – grupu dzīvokļi, dienas aprūpes centrs un specializētā darbnīca. Tādējādi tiecoties sasniegt deinstitucionalizācijas projekta mērķi, lai veicinātu pakalpojumu saņēmēju  integrēšanos sabiedrībā.


Šo divu gadu garumā ir novērots, ka centra jaunieši vēlas, lai tiktu atzīts, ka viņi visi ir atšķirīgi un, ka viņiem ir dažādas vajadzības, vēlmes un spējas. Proti, ikviens vēlas saņemt savai konkrētajai situācijai un centieniem piemērotu atbalstu. Savukārt centra darbinieki piemeklē katram iespējami labāko risinājumu. Viss nenotiek uzreiz, taču ir vērojams progress jauniešu attīstībā un tas ļoti silda sirdi, ka darbs, kas ieguldīts dod pozitīvu rezultātu.


Grupu dzīvokļos mutuļo patiesi pilnvērtīga un raiba dzīve. Ir pagājuši divi gadi un centra grupu dzīvokļos dzīvo 16 personas, no tiem 9 iemītnieki patstāvīgo dzīvi grupu dzīvoklī uzsākuši pēc pakalpojuma ilgstošas sociālās aprūpes un rehabilitācijas centros, savukārt 7 iemītnieki no ģimenēm, jo ikdienā patstāvīgai dzīvei nepieciešams atbalsts. Ikvienam no viņiem patstāvīga dzīves uzsākšana sākotnēji prasījusi lielu apņēmību un drosmi.  

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“No sākuma nebija viegli, bet es daudz mācījos un pieradu. Bija grūti pierast pie patstāvības,” – tā saka kāds no grupu dzīvokļu jauniešiem. Tomēr ar atbalstu un patiesu kopā būšanu viss ir iespējams! Šo divu gadu laikā izveidojušās gan patiesas draudzības, gan divas ģimenes, kas arī noslēgušas laulības.

Vairāki jaunieši jau patstāvīgi strādā pie uzņēmējiem, pārējie darbojas dienas aprūpes centrā un specializētajā darbnīcā. Viens no agrākiem grupu dzīvokļu pakalpojuma saņēmējiem uzsācis patstāvīgu dzīvi, taču turpina sadarbību ar centru un joprojām apmeklē dienas aprūpes centru.
Dienas aprūpes centrs ir radošuma, jaunu zināšanu un nopietno lietu mācīšanās, kā arī draudzēšanās un pašapziņas veicināšanas kaltuve.

Šobrīd dienas aprūpes centru apmeklē 20 personas. Šī pakalpojuma ietvarā  darbība  galvenokārt vērsta uz deinstitucionalizācijas projektā iesaistītiem cilvēkiem. Proti, dažādu nodarbību, konsultāciju un aktivitāšu kopdarbībā ikvienam sniegt iespēju maksimāli droši un stabili iekļauties un dzīvot sabiedrībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šeit tiek patiesi pieredzēts un apgūts tik daudz – sākot no keramikas un radošām nodarbībām, svētku svinēšanas un ikdienas lietderīgas pavadīšanas, turpinot ar nodarbībām praktisku iemaņu pilnveidei gan ēst gatavošanā, gan dažādām ikdienai būtiskām tēmām Dzīves mācību nodarbībās un ikvienam – individuālās aktivitātes, atbilstoši katra klienta situācijai un vajadzībai. Sākot no burtu apguves, lasītprasmes, rakstīprasmes un rēķināt prasmes apguvei līdz datorprasmju pilnveidei, angļu valodas pamatlīmeņa apguvei u.c. klientiem nozīmīgiem aspektiem.

Un protams, protams – laiks sensorajā telpā! Nodarbību mērķis ir panākt, lai dienas aprūpes centra klienti pakāpeniski apgūtu ikdienā nepieciešamās prasmes patstāvīgai dzīvei. Jauniešiem, kuri ir ceļā uz patstāvīgu dzīvi ir jāsaskaras ar dažādiem dzīves izaicinājumiem – atbilstoša darba vai mācību iespēju atrašana, tālākizglītība, veselības saglabāšana, emociju atpazīšana, regulēšana un pozitīvas dzīves izjūtas sasniegšana. Ir skaidrs, ka visiem patstāvīgas dzīves uzsākšanas procesā iesaistītajiem ir jāstrādā kopā, lai tie nodrošinātu viņu individuālajām vajadzībām, vēlmēm un apstākļiem piemērotāko atbalstu.


Arī specializētajā darbnīcā centra iemītnieki darbojušies ļoti radoši – tā ir vieta, kur 16 jaunieši gūst  praktiskas prasmes un iemaņas. Šī pakalpojuma gaitā viņi  veidojuši dažādus darbus no kartona, piemēram Lieldienu zaķi kā lielo dekorāciju, foto rāmīšus un citas noderīgas lietas, gan ziepes gatavojuši, gan no paletēm veidojuši saimniecībā noderīgas lietas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā saka viens no jauniešiem: “Vislabāk patīk specializētā darbnīca – tur darām praktiskas lietas, cieši kopā ar specializētās darbnīcas vadītāju. Tas ļoti patīk.” 

Šogad Daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs “Laipa” svin jau savu otro pastāvēšanas gadadienu. To centrs atzīmēs ar Atvērto durvju dienu, kuras laikā būs dažādas aktivitātes – kopā ar centra jauniešiem būs iespēja iepazīties ar centra telpām un uz vietas darboties ar mālu vai uzmeistarot rokassprādzi vai citu dekoru. Notiks arī andelmandele, kurā varēs iegādāt labākos no darbiņiem, kas tapuši sadarbībā ar sociālo uzņēmēju SIA “4 vēji” atbalstu. Katrs darbiņš ir izpildīts ar īpašu centību, mīlestību un rūpību. Tāpat būs iespēja gida pavadībā izbaudīt ekskursiju pa centra telpām un uzdot jautājumus.


Centrs gaidīs ciemos visus interesentus, lai svētkus svinētu kopā. Kamēr vēl svētkus tikai gaidām – ikviens interesents centrā notiekošajām aktivitātēm var sekot līdzi “Facebook” mājas lapā “Dspc Laipa”.

Foto: no arhīva

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.