Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Eksperti paneļdiskusijā spriež par preses lomu mūsdienās

6. decembrī Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā notika konference un paneļdiskusija, kas veltīta laikraksta “Latviešu Avīzes” divsimtajai jubilejai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Konferences izskaņā divu stundu garumā norisinājās paneļdiskusija “Avīzes latviešiem”, kurā eksperti sprieda par preses lomu un ilgtspēju mūsdienās. To moderēja Sarmīte Ēlerte, Valsts prezidenta padomnieku biroja vadītāja, ilggadēja laikraksta “Diena” galvenā redaktore. Diskusijas dalībnieki: mediju vēstures pētniece, profesore Vita Zelče, Latvijas sabiedrisko mediju tiesībsardze Anda Rožukalne, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas decente un pētniece Sandra Sprudzāne, “Latvijas Avīzes” politikas nodaļas vadītājs Māris Antonevičs, “Delfi Bizness” galvenā redaktore Aija Krūtaine un Gaitis Grūtups, “Zemgales Ziņu” žurnālists.

Dalībnieki, diskutējot par to, kāds ir šodienas mediju stāvoklis, nonāca pie secinājuma, ka pieaug izvairīšanās no ziņām un auditorijas pētījumi liecina – kvalitatīvs mediju saturs ir nepieciešams, bet tas netiek daudz patērēts. V. Zelče definē, ka mūsdienās mediju galvenās lomas ir sabiedrības informēšana, izglītošana un izklaidēšana. Pastāv daudz dažādu mediju, bet nav pietiekama kvalitātes konkurence, netiek pietiekami dzēsta nekvalitāte.

A.Krūtaine uzsver, ka daudzi mediji, it īpaši drukātie mediji, vēl joprojām nav atguvušies no 2008. gada krīzes un diez vai kādreiz atgūsies. G.Grūtups uzsvēra, ka mediji strādā lasītāju interešu aizstāvībai un kritiskās domāšanas veicināšanai. M.Antonevičs apgalvo, ka autoriem ir svarīgi publicēt savus darbus drukātā presē un nevēlas pieņemt, ka drukātā medija izdzīvošana ir tuvākā laika jautājums: “Vai jaunais formāts nogalina veco?” viņš vaicā, salīdzinot interneta portālu medijus ar drukātajiem, sakot, ka arī “Spotify” un “Youtube” nav nogalinājuši radio (kā populārajā dziesmā “Video Killed the Radio Star”).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

S.Sprudzāne stingri pastāvēja par to, ka izglītības sistēmā arvien vairāk jāiekļauj tādi mācību priekšmeti kā medijpratība un kritiskā domāšana, lai attīstītu spēju atpazīt dezinformāciju un viltus ziņas. A.Rožukalne apcerēja žurnālista un mediju lomu sabiedrībā: “Žurnālisti apzinās savu profesionālo lomu tiešām aizsargāt sabiedrību no nepatiesas informācijas, sabiedrības veselību. Mediju uzdevums ir izglītot un palīdzēt sabiedrībai attīstīties.”

Teksts un foto: Liene Krūmiņa

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.