Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Elejā taps jauna saules elektrostacija

Šopavasar Elejā sāksies jaunas saules elektrostacijas (SES) būvniecība. Plānots, ka turpmāk Elejas SES ik gadu saražos vismaz 5600 MWh elektrības, kas ar Sadales tīkla starpniecību nonāks pie apkaimes patērētājiem. Šis elektroenerģijas apjoms ir atbilstošs vairāk nekā 2800 mājsaimniecību gada vidējam patēriņam un savu darbību stacija varētu sākt jau šīs vasaras beigās, informē novada pašvaldība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jelgavas novada Būvvalde jau pagājušā gada 29. martā izsniegusi būvatļauju SES izveidei Jelgavas novada Elejā, autoceļa A8 malā. Elejas SES teritorijā tiks izvietoti vairāk nekā 10 080 saules paneļu, jau drīzumā aizsākot teritorijas sagatavošanas darbus, pēc kuriem noritēs SES konstrukciju un kabeļlīniju izbūve. Tam sekos paneļu montāža, elektrostacijas testēšana un jau vasaras nogalē – nodošana ekspluatācijā un videi draudzīgās elektrības ražošanas uzsākšana.

Elejas SES īpašnieks ir SIA “Elejas SES”, kurš ieceres īstenošanai piesaistījis ekspertus no uzņēmuma “Solar Energy Fund”. Atjaunīgās enerģijas projektu attīstītāja “Solar Energy Fund” komanda īsteno projektus ar kopējo jaudu 107 MW, tostarp pagājušajā gadā vien ir noslēgusi četru jaunu SES izbūvi ar kopējo jaudu 25 MW. SES būvdarbus veic Latvijas uzņēmums “KL Systems” ar 13 gadu pieredzi industriālu saules parku būvniecībā Eiropā un citviet pasaulē.

Topošā saules elektrostacija ir industriāls projekts, kas tiek attīstīta ar pieslēgumu sadales infrastruktūrai, tiecoties elektroenerģijas ražošanu nodrošināt tuvu tās patērētājiem – Jelgavas novada iedzīvotājiem un uzņēmumiem. Tā kā no saules un vēja iegūtā elektroenerģija ir izmaksu efektīvākais elektrības ražošanas veids, Elejas SES iekļaujas vienotā politikā, lai pakāpeniski, tuvākajā laikā  samazinātu elektrības izmaksas Latvijā kopumā, kas tikts panākts ar lielāku atjaunojamo elektroenerģijas resursu piedāvājumu kopējā elektroenerģijas tirgū Turklāt šī projekta īstenošana piešķir esošajai lauksaimniecības zemei divkāršu pielietojumu – gan ražot elektrību, gan iespēju kalpot kā bioloģiskām ganībām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī šīs stacijas darbības principi ir līdzīgi – nomājot lauksaimniecības zemi 8,3 ha apmērā vienlaikus ar saules elektrostacijas darbības nodrošinājumu konkrētajā teritorijā būs iespēja attīstīt sabiedrības un zinātnes sadarbību organizējot aitu “mobilās ganības”,  – šo sadarbību uzņēmuma pārstāvji ir iniciējuši kopīgā projektā ar Latvijas  biozinātņu un tehnoloģiju universitāti, skaidro Inese Gludīte, SIA “Elejas SES” pārstāve

Saules radītā elektroenerģija ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā samazināt Latvijas un citu valstu atkarību no naftas un gāzes produktiem, tomēr, salīdzinot ar citām Eiropas Savienības valstīm, Latvija solārās enerģijas ieguvē ir attīstības sākumposmā. Kā liecina to valstu pieredze, kur līdzīgas spēkstacijas darbojas jau gadu desmitiem, saules elektrostacijas ir ne vien ekonomiski izdevīgas, bet arī videi un sabiedrībai draudzīgas – to izbūvē nav nepieciešamas nozīmīgas teritorijas izmaiņas, savukārt darbības laikā tās ir klusas un dzīvajai radībai neitrālas, kā arī nerada apkārtējās vides piesārņojumu.

Foto: jelgavsnovads.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.