Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

FOTO: Atvērts dzejoļu krājums “Zemgales vācelīte 2023”

Norisinoties ikgadējām dzejas dienām, Jelgavas kultūras namā aizvadīts dzejoļu kopkrājuma “Zemgales Vācelīte 2023” atvēršanas svētku pasākums, informē Jānis Zariņš, dzejnieku kluba “Pieskāriens” vadītājs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šogad atvērām jau 17. dzejas kopkrājumu, un tajā publicēti 42 autoru darbi par dažādām tēmām: mūžam plaukstošo mīlestības tēmu, dabu un gadalaikiem, savstarpējām attiecībām. Tāpat autori turpina rakstīt par Latviju, savām dzimtajām pilsētām, šajā gadā piedzīvotajiem Vispārējiem Dziesmu un Deju svētkiem. Dzejā atspoguļojas arī kara tēma, Latvijas brīvība, politika un citas. Katrs dzejnieks ir individualitāte, personība. Par to liecina autoru darbi. Katrs ir atšķirīgs ar savu sniegumu, emocionālo gammu, spēju uzrunāt lasītājus.

Krājums jau 17. gadu top Jelgavas Latviešu biedrības dzejnieku kluba “Pieskāriens” paspārnē. Katru gadu dzejas mēnesi septembri aizvadām ar krājuma “Zemgales Vācelīte” atvēršanas svētkiem, tā ir tradīcija, kuru nevar lauzt. Nākamgad svinēsim 18-to dzimšanas dienu, tādēļ gatavoties jāsāk jau tagad.

Dzejnieku klubu “Pieskāriens” vadu jau 6 gadus, un ikgadēji man ir ļoti nozīmīgi dāvināt dzejniekiem šos skaistos dzejas svētkus. Pirmais krājums manā vadībā tika izdots 2018.gadā – Latvijas dzimšanas dienas gadā, autoriem veltot dzejoļus mūsu mīļajai Latvijai. Neskatoties uz dažādiem notikumiem pasaulē – pandēmiju, notikumiem Ukrainā un citiem – “Zemgales Vācelīte” turpina dzīvot. Varam būt lepni pārstāvēt savu mīļo Zemgali un citus Latvijas novadus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šā gada krājuma vāka foto uzņemts Vispārējo Dziesmu un Deju svētku laikā, kuras autors ir J.Zariņš. Krājuma noformējums arī pēc vairākiem gadiem atgādinās, ka tas izdots 2023.gadā atzīmējot Latvijā lielākos dziedāšanas un dejošanas svētkus. Krājumā izlasāmi dzejoļi arī veltīti Dziesmu svētkiem.

Pirmo reizi krājumā publicējušās divas autores: Ārija Alksne-Evarsone un Dagnija Gudriķe. Mūsu pulkā pēc vairāku gadu pārtraukuma atgriezušies autori: Ivars Kārkliņš, Velga Petņičenko, Zane Indriksone, Laimdota Vištarte un Jānis Lūciņš. Savukārt visus septiņpadsmit gadus krājumā publicējušies: Rasma Urtāne, Brigita Kārkliņa, Sarmīte Gausiņa Elksne, Mairita Ķērpe-Dūze un Vera Roķe.

Krājums šogad pulcējis dzejniekus no visas Zemgales, kā arī Rīgas, tas pieprasīts bibliotēkās Jelgavas pilsētā, novadā un arī citviet Latvijā. Ikgadēji krājumu dāvinām visām Jelgavas valstspilsētas bibliotēkām. Tāpat krājumi tiek dāvināti bibliotēkās citviet Latvijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atvēršanas svētku pasākumā krājuma autorus sveica Jelgavas valstspilsētas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne novēlot autoriem daudz radošu izpausmju un iedrošinājumu turpināt rakstīt ar vien jaunus dzejas darbus un priecēt klausītājus un pēc gada satikties jau krājuma jubilejas – pilngadības pasākumā – 18-tā krājuma svētkos. Pilsētas bibliotēkas vadītāja Lāsma Zariņa akcentēja, ka “Zemgales Vācelīte” joprojām ir lasītākā grāmata Jelgavas bibliotēkā. Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestādes “Kultūra” kultūras darba speciāliste Santa Sīle savā runā atzīmēja, ka Jelgavas kultūras nams ir mājvieta daudz un dažādiem kultūras pasākumiem, taču dzejas jomā tas ikgadēji ir “Zemgales Vācelītes” atvēršanas svētku pasākums, kas turpina pulcēt dzejniekus un klausītājus no dažādām Latvijas vietām. Tāpat sirsnīgus vārdus un iedrošinājumu turpināt rakstīt krājuma autori saņēma no Jelgavas Latviešu biedrības vadītāja Gunāra Kurloviča, Jelgavas domes deputāta un Nodarbinātības valsts aģentūras Jelgavas filiāles vadītāja Aigara Rubļa, LBTU profesores, LZA akadēmiķes Baibas Rivžas un SIA “SIMON” (drukas darbnīcas “CopyPlus”) pārstāves Lauras Upmales. Tāpat sveiciens svētkos tika saņemts arī no Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja.

Krājuma atvēršanas svētkos bija iespēja klausīties autoru dzejā. Bet ar muzikāliem priekšnesumiem uzstājās dziedātāja Rita Staune-Doniņa, mūziķis Juris Zariņš, jaunās izpildītājas Rēzija Anna Jaseviča un Gerda Miķīte.

Paldies autoriem, kas turpina būt uzticīgi dzejnieku klubam “Pieskāriens”, turpina rakstīt un publicēties krājumā, priecē ar saviem literārajiem darbiem, tādējādi bagātinot mūsu valodu. Paldies lasītājiem un klausītājiem, kas ikdienā apmeklē dzejnieku kluba dzejas pasākumus. Jūs mūs iedvesmojiet turpināt rakstīt, doties uzstāties skolās, bibliotēkās un kultūras namos un izdot arī savus personīgos dzejoļu krājumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pasākumā piedalījās un brīvprātīgi palīdzēja Jelgavas novada Svētes pagasta jaunieši. Pasākumu finansiāli atbalsta Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestāde “Kultūra”, Jelgavas Latviešu biedrība, biedrība “Zariņš & Co”, SIA “Top Food”, Rita Vectirāne, Jurijs Strods, Ilga Antuža, Baiba Rivža, Modris Jansons, Roberts Šlegelmilhs, Jānis Belovs, Melita un Juris Zariņi.

Sirsnīgs paldies arī SIA “Viktorija B” (konditorejas “Silva”) īpašniekiem Rihardam un Sandrai Blūmaņiem par gardajiem kliņģeriem, SIA “Simon” (drukas darbnīcas “CopyPlus”) vadītājai Agnesei Rudzītei par drukas pakalpojumiem, afišām un ielūgumiem. Informatīvais atbalsts – laikraksts “Zemgales Ziņas”.

Foto: Raimonds Subatovičs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.