Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Gaismas gleznojumu izstāde muzejā

Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā līdz 16.aprīlim ir apskatāma gleznotājas Baibas Sprances izstāde “Raksti”. Šīs izstādes darbiem māksliniece ir atradusi divus iedvesmas avotus – gaismu un dažādu tautu ornamentus, informē Jelgavas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā izstādes anotācijā stāsta pati māksliniece: “Mēģinu atrast veidu, kā attēlot gan gaismas izskatu, gan tās būtību. Gaisma ir viens no lielākajiem spēkiem, kas ietekmē pilnīgi visu. Taču gaisma ir kontekstuāla, un tieši tāpat kā tā ietekmē pasauli, arī pasaule ietekmē gaismu. Arī tās galvenās kategorijas – tīrība, aktivitāte, spēks, mainās atkarība no apstākļiem. Turklāt, gaisma atrodas mūžīgā kustībā, taču ne vien pati sevī, bet arī tās uztveres “ķīmijā” ar dzīvajiem organismiem, tai skaitā ar mani. Tieši šis apstāklis arī liek gaismai manas izstādes gleznās izskatīties tieši tā kā.tā.izskatās. Paralēli mani fascinēja arī.dažādu tautu ornamenti. Skatoties Latvju rakstus, domāju kā mūsu senči ir veidojuši šos ornamentus, pēc kādiem principiem izvēlējušies un likuši kopā visus elementus, panākot neiedomājami skaistu un pārlaicīgu rezultātu. Jautājums palika bez atbildes, tomēr es pamanīju, ka gaismas attēlojumi manos darbos dabiski kļūst līdzīgi ornamentāliem rakstiem. Acīmredzot, te slēpjas kaut kādas dziļas un būtiskas likumsakarības. Tā gleznojumos un zīmējumos uz papīra veidojās ornamenti, kuri līdzīgi kā gaisma, rāda dažādas noteiktā ritmā iekodētas enerģētikas un sasaucas ar manu šī brīža laika izjūtu”.

Baiba Sprance 1988. gadā beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu. Kopš 2001. gada strādā Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā par muzejpedagoģi. Piedalās dažādās ar mākslas pedagoģiju saistītas aktivitātēs un publicējusi recenzijas “Latvijas avīzē” un žurnālā “Studija”.

Muzeju apmeklētājiem Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts nav jāuzrāda, izņemot, lai piedalītos muzeja organizētos publiskos pasākumos (konferencēs, semināros, diskusijās, koncertos u.tml.). 

Foto: Jelgava.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.