Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

“Gren Jelgava” par teju 600 000 eiro divās katlu mājās samazinās dabasgāzes izmantošanu

Jelgavas centralizētās siltumapgādes uzņēmums SIA “Gren Jelgava” ar Eiropas Savienības (ES) Kohēzijas fonda atbalstu investēs teju 600 000 eiro divās katlu mājās, lai samazinātu dabasgāzes un palielinātu koksnes granulu izmantošanu, aģentūru LETA informēja “Gren Jelgava” pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kompānijā informē, ka “Gren Jelgava” ir noslēgusi divus līgumus ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru (CFLA) par kurināmā dažādošanu un pāreju uz koksnes granulu izmantošanu divās lokālajās dabasgāzes katlu mājās Jelgavā – Neretas ielā un Kalnciema ceļā. Projektus paredzēts pabeigt 2023.gada pirmajā ceturksnī.

Abi projekti tiek īstenoti ar mērķi samazināt dabasgāzes izmantošanu Jelgavas centralizētajā siltumapgādē, lai mazinātu dabasgāzes cenas ietekmi uz siltumenerģijas tarifiem klientiem, uzlabotu siltumapgādes pakalpojuma drošību un tiktu sekmēta Jelgavas enerģētiskā neatkarība. 

Projekti tiek īstenoti ES Kohēzijas fonda atbalsta programmas “Veicināt energoefektivitāti un vietējo atjaunojamo energoresursu (AER) izmantošanu centralizētajā siltumapgādē 3.kārta” ietvaros. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Projekta “Kurināmā diversifikācija esošajā dabas gāzes katlu mājā Neretas ielā 10a, Jelgavā” kopējās izmaksas ir 255 970 eiro, tostarp Kohēzijas fonda līdzfinansējums ir 102 388 eiro. Savukārt projekta “Kurināmā diversifikācija esošajā dabas gāzes katlu mājā Kalnciema ceļā 109b, Jelgavā” kopējās izmaksas ir 342 740 eiro, tostarp Kohēzijas fonda līdzfinansējums ir 131 216 eiro.

Katlumājā Kalnciema ceļā paredzēts uzstādīt ar koksnes granulām kurināmus katlus ar jaudu 0,5 megavati (MW) un 0,2 MW, kā arī granulu uzglabāšanas un padeves sistēmu. Savukārt katlumājā Neretas ielā plānots uzstādīt ar koksnes granulām kurināmu katlu ar nominālo jaudu 0,3 MW, kā arī granulu uzglabāšanas un padeves sistēmu.

Katlu mājās uzstādītie katli būs tehnoloģiski piemēroti dažādas kvalitātes koksnes granulu izmantošanai, kas palielinās uzņēmuma konkurētspēju kurināmā tirgū, norāda kompānijas pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Gren” projektu vadītājs Rihards Zakrepskis atzīmē, ka “Gren” sāktie projekti dabasgāzes aizstāšanai ar koksnes granulām katlu mājās Kalnciema ceļā un Neretas ielā uzlabos ne vien siltumapgādes drošību, bet arī mazinās apkures sadārdzinājuma soli laikā, kad kurināmā resursu cenas pieaug. Koksnes granulu cenas, salīdzinājumā ar dabasgāzes un elektrības cenām ir paredzamākas, arī piegādes alternatīvas ir plašākas, kas mazina siltumapgādes nepārtrauktības riskus un neprognozējamu siltuma tarifa pieaugumu. 

Pie abu katlu māju kurināmā dažādošanas projektiem sākts strādāt šā gada sākumā, tomēr sarežģītais laiks ieviesa izmaiņas sākotnējos projekta īstenošanas termiņos, norāda kompānijā, piebilstot, ka pieprasījums pēc granulu katliem tirgū šobrīd ir ļoti liels, un uz to izgatavošanu ir jāgaida vairākus mēnešus, tādēļ granulu izmantošanu divās lokālajās katlu mājās “Gren” varēs sākt nākamā gada sākumā.

Pāreja no fosilās dabasgāzes izmantošanas uz koksnes granulu izmantošanu attiecīgajās katlu mājās, pēc kompānijā minētā, samazinās arī  siltumnīcefekta gāzu izmešu daudzumu. Aprēķinātais siltumnīcefekta gāzu samazinājums gadā, īstenojot projektu katlu mājā Neretas ielā, plānots 248,783 oglekļa dioksīda (CO2) ekvivalenta tonnas gadā, bet Kalnciema ceļā – 360,381 CO2 ekvivalenta tonnas gadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Abu projektu īstenošanai “Gren” ir noslēdzis līgumu ar personu apvienību “Filter L”, paredzot projektēšanas, autoruzraudzības un būvniecības darbus. Pašlaik norit projektēšanas darbi un norisinās cenu aptauja par būvuzraudzību.

Kompānija “Gren Jelgava” reģistrēta 2001.gadā, un tās pamatkapitāls ir 2,223 miljoni eiro, liecina “Firmas.lv” informācija. Uzņēmuma apgrozījums 2021.gadā bija 10,66 miljoni eiro, bet peļņa – 1,58 miljoni eiro. “Gren Jelgava” vienīgā īpašniece ir Nīderlandē reģistrētā “Gren Holding Company”.

Foto: no athīva

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.