Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Iedzīvotājus semināros izglītos par tuvinieku aprūpi mājās

Mājās aprūpējamo personu skaits desmit gadu laikā Latvijā ir dubultojies, arvien vairāk ģimeņu ikdienā aprūpē ilgstoši slimus piederīgos. Lai atvieglotu šo grūto darbu, labdarības fonds “TZMO Fonds Kopā mainām pasauli” sāk bezmaksas semināru sēriju “Mēs nākam tev palīgā”, kur izglītos par gados vecu, hroniski slimu un gulošu piederīgo ikdienas aprūpi mājās, informē fonda pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirmais seminārs notiks Ropažu novada iedzīvotājiem.

Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati, mājās aprūpējamo personu skaits pēdējo desmit gadu laikā Latvija ir dubultojies – no 8345 personām 2010. gadā līdz 16 146 – 2020. gadā. Savukārt aprūpētāju skaits ir ievērojami samazinājies: 2010. gadā aprūpi mājās nodrošināja 792 personas, bet 2020. gadā – par trešdaļu mazāk jeb 582. Arī aprūpējamo personu skaits uz vienu aprūpētāju demit gados ir būtiski pieaudzis: 2010. gadā tie bija septiņi, bet 2020. gadā – jau 13 cilvēki.

“Hroniski slimu, gulošu tuvinieku aprūpe daudzām ģimenēm ir daļa no ikdienas, kas prasa ne mazums rūpju, laika un līdzekļu. Lai šo smago, atbildīgo darbu kaut nedaudz atvieglotu, esam apvienojuši profesionāļu komandu, kura piedāvās noderīgas teorētiskas un praktiskas zināšanas tuvinieku labākai aprūpei,” stāsta Ruta Dziļuma, TZMO Latvija valdes locekle.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Semināros tiks stāstīts par dažādām situācijām, ilgstoši aprūpējot slimu tuvinieku, kā arī sniegti praktiski padomi, tostarp, kā mājās veidot drošu vidi, parūpēties par demences slimnieku, nodrošināt aprūpējamā higiēnu, kā rūpēties par izgulējumiem, brūcēm, nesaturēšanu, kā aprūpēt gulošu pacientu, kā neizdegt, ilgstoši aprūpējot smagi slimu tuvinieku u.c.

Seminārā Ropažos lektori būs veselības zinātņu maģistre Kristīne Vītoliņa, sertificēta garīgās veselības aprūpes māsa Irēna Kļaviņa, praktizējoša medicīnas māsa aprūpes jomā Zarislava Kairova, “SIA TZMO Latvija” ilgtermiņa aprūpes departamenta vadītājs Ojārs Šmaukstelis, Ropažu novada sociālā dienesta vadītāja Ruta Leišavniece, “TZMO Fonda Kopā mainām pasauli” valdes locekles Ruta Dziļuma un Vija Mētra.

Pašvaldības, kuras arī savā novadā vēlas organizēt šādu bezmaksas semināru, aicinātas sazināties ar fondu, rakstot uz e-pastu: fonds@tzmo-global.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sabiedrībai novecojot, pieaugot dzīves ilgumam un mūsdienu medicīnas iespējām, cilvēki ar hroniskām slimībām sadzīvo arvien ilgāk. Tās ir nerodeģeneratīvās un onkoloģiskās slimības, cukura diabēta komplikācijas, hroniskas nieru slimības, sirds mazspēja, hroniskas obstruktīvas plaušu slimības u.c. Funkcionālos traucējumus var izraisīt arī kritieni un traumas, dzīvesveids psiholoģiskie faktori u.c.

Pēc 2018. gada CSP datiem, Latvijā katrā desmitajā ģimenē ir cilvēks, kam ilgstošu veselības problēmu dēļ nepieciešama mājas aprūpe, bet profesionālus veselības vai sociālās aprūpes pakalpojumus mājās saņem vien neliela daļa jeb 14,9 % šādu mājsaimniecību.

Nodibinājums «TZMO Fonds Kopā mainām pasauli» dibināts 2021.gada janvārī ar mērķi palīdzēt sociāli mazāk nodrošinātajiem un aizsargātajiem iedzīvotājiem, uzlabot slimnieku un sociāli apgādājamo cilvēku aprūpes kvalitāti mājās un aprūpes iestādēs, sekmēt sabiedrības sociālo atbildību un labdarību. Nodibinājums izdevis izglītojošas rokasgrāmatas – par aprūpi pēc slimnīcas Laiks doties mājās un Alcheimera slimība un citas demences formas, atbalsta ikgadējo Seni Cup minifutbola turnīru cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, Happy bērnu pārtinamās istabas bērnu veselības centros, sadarbojas ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu, Rīgas Dzemdību namu, Latvijas Bērnu fondu un citām organizācijām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“TZMO fonds Kopā mainām pasauli” ir ieguvis sabiedriskā labuma organizācijas statusu, kas ziedotājiem ļauj iegūt nodokļu atvieglojumus.

Lai īstenotu arī citus labdarības projektus, ikviens interesents – gan uzņēmumi, gan privātpersonas, aicināti atbalstīt fondu ar ziedojumiem. Fonda rekvizīti: “TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”, vienotais reģistrācijas Nr. 40008303898, AS SWEDBANK, konts LV82HABA0551050397898.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.