Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Ievērojamam Latvijas elektroenerģētiķim Ilmāram Žanim Klegerim – 90

3. maijā 90 gadu jubileju svinēja viens no Latvijas ievērojamākajiem elektroenerģētiķiem un pedagogiem Ilmārs Žanis Klegeris, kurš savu bagāto profesionālo dzīvi ir veltījis Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Tehniskās fakultātes Enerģētikas institūtam un darbam ar vairāku paaudžu mehanizācijas un enerģētikas studentiem Jelgavā. Enerģētikas virziena attīstībai Latvijas Lauksaimniecības universitātē ir senas tradīcijas un būtisks ir asociētā profesora ieguldījums, jo viņa vadītajās elektrifikācijas nodarbībās zināšanas guvis teju ikviens Latvijas enerģētiķis un mehanizācijas inženieris, informē LLU.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vairāk kā pusgadsimts universitātē Jelgavā

1961. gada rudenī toreizējā Latvijas Lauksaimniecības akadēmijas Lauksaimniecības mehanizācijas fakultāte mainīja savu atrašanās vietu un sāka darbību vietā, kur tā atrodas vēl joprojām – J. Čakstes bulvārī, Jelgavā. Tas bija nozīmīgs laiks fakultātei un arī jaunajam Ilmāram Žanim Klegerim, kurš uzsāka akadēmiskā darba gaitas universitātē. Jau tobrīd viņam bija pedagoģiskā darba pieredze. Pēc Jelgavas Pedagoģiskās skolas beigšanas līdz 1953. gadam strādājis Abrenes rajonā par Malienas pamatskolas pārzini, bet no 1955. līdz 1961. gadam strādājis par fizikas un ražošanas pamatu skolotāju Rīgas 6. vidusskolā un Jelgavas 2. vidusskolā. Turklāt 1958. gadā I. Ž. Klegeris ar izcilību absolvējis Rīgas Pedagoģiskā institūta fizikas un matemātikas fakultāti fizikas specialitātē.

Sākotnēji zinošajam speciālistam uzticēta asistenta darba pienākumu pildīšana, bet vēlāk kļuvis par vecāko pasniedzēju. Lēnām un pakāpeniski viņš izauga līdz asociētā profesora amatam, kurā savas darba gaitas pēc 60 gadu ilga stāža LLU pabeidza.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par sava zinātniskā un pedagoģiskā darba rezultātiem regulāri ziņojis semināros un konferencēs. Viņam ir 48 zinātniska un metodiska rakstura publikācijas. Kopš 1992. gada bijis visu sasaukumu LLU Konventa, LLU Senāta (līdz 2007. gadam) un Tehniskās fakultātes domes loceklis un aktīvi piedalījies šo institūciju darbā. 2012. gadā Ilmārs Žanis Klegeris apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.

Elektroenerģētiķis ar pedagoga dvēseli

Aktīvās profesionālās darbības laikā I. Ž. Klegeris ieguvis doktora grādus pedagoģijā un inženierzinātnēs un turpinājis pilnveidoties dažādos kursos Latvijā un citviet pasaulē. Jau 1973. gadā viņa Latvijas Valsts universitātē aizstāvētajā zinātņu kandidāta disertācijā ir atrodami vairāki oriģināli risinājumi, kam ir ilgtermiņa zinātniska aktualitāte un praktiska nozīme gan formālo mācību/studiju, gan tālākizglītības un mūžizglītības jomā – īpaši inženierspecialitātēs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Asociētā profesora zinātniskās darbības virzieni bijuši gana plaši. Kā pedagogam viņam svarīga bijusi studiju didaktika – tās teorētiskais, metodiskais, tehniskais un organizatoriskais nodrošinājums. Pateicoties  I. Ž. Klegera interesei par augstskolu automātiskās vadības sistēmām un to organizatoriski metodisko nodrošinājumu, vadījis universitātes Zinātniski metodiskā centra Augstskolu automatizētās vadības sistēmas nodaļu. Turklāt nozīmīga vieta viņa pētnieciskajās interesēs bijusi inženiertehniskajai problemātikai, elektroenerģētikas inženieru izglītībai, alternatīvajai enerģētikai un lauksaimniecības tehnoloģiju elektroenergonodrošinājumam. Asociētā profesora īstenotie pētījumi inženierzinātnēs savu aktualitāti nav zaudējuši un tos Tehniskajā fakultātē turpina jauno zinātnieku paaudze, kas attīsta lauksaimniecības robotus.

Ilmārs Žanis Klegeris ir devis būtisku ieguldījumu LLU, Tehniskās fakultātes un Latvijas elektroenerģētikas nozares attīstībā, par ko liecina viņa iekļaušana Latvijas elektroenerģētiķu biedrības rakstu krājumā “Ievērojami Latvijas elektroenerģētiķi”.

Dzīves skolotājs ar lielo burtu

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kad 1979. gada septembrī Ilmāram Žanim Klegerim bija uzticēti kuratora (t.i., audzinātāja) pienākumi jauno lauksaimniecības mehanizācijas studentu grupā, iespējams, viņš pat nenojauta, kādas profesionālās virsotnes viņi sasniegs nākotnē. Bet varbūt tomēr nojauta, ka palīdz izaugt ne tikai izciliem inženieriem, bet arī paša darba turpinātājiem. Nelielajā 25 studentu grupā studijas toreiz uzsāka vēlākais, ilggadējais Enerģētikas institūta direktors un profesors Ainārs Galiņš un profesors Aigars Laizāns, kurš šobrīd ir LLU studiju prorektors. 

Taču par leģendāru šo grupu ne tik daudz padarīja tajā studējošie un viņu profesionālie nopelni pēc universitātes absolvēšanas, kā profesora Klegera iemācītā prasme sarunāties, atrisināt jebkuru problēmsituāciju un saglabāt mieru. Visi 25 studenti, kuri 1979. gadā uzsāka studijas, tās piecus gadus vēlāk arī absolvēja. “Atkritušo” nebija neviena. Kā atzīst A. Laizāns, tas ir bijis iespējams, pateicoties izcilajām profesora Klegera pedagoģiskajām prasmēm un personības iezīmēm. Viņaprāt, profesors ir ne tikai izcils akadēmisko zināšanu, bet arī dzīves skolotājs.  

Savukārt I. Ž. Klegera kolēģe, šobrīd Enerģētikas institūta direktore Liene Kanceviča, kurai bijis tas gods dalīt ar profesoru vienu darba kabinetu, saka: “Svarīgākais, ko Klegera kungs man ir iemācījis – darbs nekur nepazudīs, ir jāvelta laiks ģimenei! Tā ir lielākā vērtība! Ņemot vērā, cik ilgus gadus dzīvo mīlestībā ar savu kundzi, cik viņam ir kupla ģimene – ļoti daudz mazmeitas un tagad jau pulks ar mazmazbērniem -, viņš nudien zina, ko saka!”

 Foto: llu.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.