Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Inta Alekse: “Cilvēks var laimīgs būt tikai mīlībā”

“NU SILA RŪĶĪŠIEM būs gan ko pikoties!” Aleksītes piemiņas uzvedumā atdzīvojies Viļa Plūdoņa dzejolis “Rūķīši un mežavecis”.

Vienojoties dziesmā ar šiem viņas dzejas vārdiem, 16. decembra pēcpusdienā savas skolotājas, režisores Intas Alekses 90 gadu jubilejā uzstājās 12 viņas audzēkņi – Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra esošie un bijušie aktieri un režisori. Intas Alekses atceres uzvedumā Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā skatītāji baudīja latviešu autoru dzeju, prozu un dziesmas no režisores reiz veidotajiem iestudējumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
INTA ALEKSE (1933–2009) absolvējusi Rīgas Pedagoģiskā institūta Latviešu valodas un literatūras nodaļu, Latvijas Valsts konservatorijas Teātra fakultāti un Lutera akadēmiju. Saldus teātra režisore, Jelgavas Ādolfa Alunāna teātra režisore, skatuves runas skolotāja Latvijas Valsts konservatorijā. Iestudējusi galvenokārt latviešu autoru lugas un dzejas uzvedumus. Uzrakstījusi runas prasmes, latviešu valodas un kristīgās ētikas mācību grāmatas.

Aleksītes “bērni”

Aleksīte – tik mīļi viņu savulaik iesauca audzēkņi un tāpat dēvē vēl tagad. Paši viņi sevi sauc par Aleksītes bērniem, jo Inta Alekse noteikti nebija tikai teātra režisore un runas pedagoģe, bet visvairāk izcila, ļoti pašaizliedzīga un bērnus mīloša skolotāja, kuras īpašais talants bija ieraudzīt un izkopt citu talantus. No 1966. līdz 1992. gadam Inta Alekse strādāja par režisori Jelgavas Ādolfa Alunāna Tautas teātrī, kur vadīja arī bērnu dramatisko kolektīvu. Tajā savas skatuves gaitas sāka ļoti daudzi Jelgavas skolēni, no viņiem patlaban pazīstamākie – Artūrs Skrastiņš, Indra Roga un Vigo Roga.

“Bērni noteikti bija Intas Alekses spēcīgākā kompetence, viņa bija izcila pedagoģe,” atceras viņas audzēknis no septiņu gadu vecuma, tagad Ā. Alunāna un VEF teātra režisors Agris Krūmiņš. Ā. Alunāna Jelgavas teātra tagadējā mākslinieciskā vadītāja Dace Vilne piebilst, ka Aleksītei allaž ļoti svarīga bijusi aktiera, un nav būtiski cik gadus jauna, personība un dvēsele. Viņa ar siltumu atceras arī visiem Intas Alekses audzēkņiem labi pazīstamo “mājas teātri”, ko mūsdienās sauktu par brīvprātīgo darbu – neskaitāmas papildu runas nodarbības un dvēselisku sarunu stundas režisores mājās.

NTAS ALEKSES 90 gadu atceres pēcpusdienas plakāts.

Aizrauj ar teātri

Inta Alekse bija patiess sirds cilvēks, baltā māmuļa, kura savu prata panākt ar lielu mīlestību un taktu, vienlaikus spējot bērnus saturēt arī diezgan stingrās robežās. Šobrīd norisinās labdarības maratons “Dod pieci”, kurā vāc ziedojumus riskam pakļautiem jauniešiem. Tad, lūk, Aleksīte savulaik viena pati burtiski izglāba daudzus šādus Jelgavas bērnus un jauniešus, gan ieinteresējot un aizraujot viņus ar teātra pasauli, gan esot klātesoša augošā cilvēka pasaulē ar ieklausīšanos, sarunu un otra dvēseles saredzēšanu. Starp citu, bieži izlīdzot arī tīri praktiski. “Intai Aleksei, neapšaubāmi, ir milzu ietekme arī manas profesijas izvēlē,” stāsta Tērvetes amatierteātra “Trīne” režisore Dzintra Zimaiša.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Kaut kur ir pļava. Viena vienīga visā pasaulē – tava!” – šie Olgas Lisovskas vārdi kā Intas Alekses 90 gadu atceres uzveduma nosaukums vēsta to pašu, ko viņas daudzo audzēkņu atmiņas. Ka Aleksīte bija uzticama un sirsnīga daudzu savu teātra “bērnu” personību veidošanas, dzīves iepazīšanas, vērtību izpratnes un latviskuma kopšanas pavadone. Paliekot dziļi arī vi-
ņu sirdīs, ne tikai Latvijas rakstītajā vēsturē kā daudzu skaistu izrāžu režisore, runas pasniedzēja un mācību grāmatu autore.

ATCERES PĒCPUSDIENAS režisores Dzintra Zimaiša un Elīna Apsīte pie skolotājas foto Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā.

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Zemgales Ziņas” #SIF_MAF2023

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.