Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

IZM rosinās no aiznākamā mācību gada pedagogu slodzēs kontaktstundas samazināt līdz 60%

Jūlijā, iesniedzot starpziņojumu valdībai, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) aicinās no 2023.gada 1.septembra pedagogu slodzēs kontaktstundas samazināt no 70% uz 60%, aģentūru LETA informēja izglītības ministre Anita Muižniece (K).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Samazināt kontaktstundu apjomu ir viena no Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) šodien publiski pieteiktā streika prasībām.

Pēc Muižnieces sniegtās informācijas, esot panākta vienošanās, ka, jūlijā valdībā iesniedzot starpziņojumu, tas tiks papildināts ar fiskāliem aprēķiniem, kā būtu iespējams pedagogu slodzi sadalīt 60% kontaktstundās un 40% darbā, gatavojoties mācību stundām.

Muižniece atzīmēja, ka pušu sanāksmē joprojām bija pretēji viedokļi par to, vai jauno pedagogu slodžu dalījumu būtu jāievieš pakāpeniski vai uzreiz. Muižniece atkārtoti uzsver, ka strauji ieviest izmaiņas būtu ļoti grūti, jo skolām būtu jāpiesaista ap 4000 pedagogu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

IZM centīšoties panākt vienošanos ar Finanšu ministriju, lai nodrošinātu, ka pašvaldībām, kurās ir ticis sakārtots skolu tīkls, kvalitātes piemaksas tiktu palielinātas līdz 2% no nākamā mācību gada. No skolu un pašvaldību puses ir izskanējuši pārmetumi, ka pašlaik piemaksa tiek paredzēta pārāk maza un nemotivē sakārtot skolu tīklu.

Muižniece uzsvēra, ka Latvijā valsts ieguldījums skolotāju atalgojumā, rēķinot proporcionāli, ir trešais lielākais Eiropas Savienībā, tomēr joprojām skolotāji saņem vienu no zemākajiem atalgojumiem. Muižniece ir pārliecināta, ka šī problēma ir skaidrojam tieši ar nesakārtoto izglītības iestāžu tīklu.

Savukārt LIZDA vadītājā Inga Vanaga lēsa, ka budžeta prioritārie pasākumi ministrijām ir jāiesniedz līdz 30.jūnijam, tāpēc neizskatoties, ka IZM spēšot šajā termiņā iekļauties.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc Vanagas vārdiem, šodienas pušu sanāksme nemainot LIZDA lēmumu septembrī rīkot pedagogu streiku. Streiks tikšot atcelts tikai tad, ja būšot “pieņemti praktiski lēmumi” problēmu risināšanai.

Kā ziņots, LIZDA ir paziņojusi, ka aicinās skolu pedagogus no septembra sākt beztermiņa streiku. Kā aģentūru LETA informēja LIZDA vadītāja Inga Vanaga, arodbiedrība vairāk nerīkos piketus vai gājienus, bet no septembra plānots sākt beztermiņa streiku. Tas nebūšot brīdinājuma streiks, kas notiks noteiktu laiku, bet tas turpināsies tik ilgi, kamēr tiks sadzirdētas LIZDA prasības.

LIZDA ir izvirzījusi trīs galvenās prasības – sabalansēta darba slodze, atalgojuma palielināšanas grafiks saskaņā ar Izglītības likumā noteiktajiem principiem un taisnīgs finansējuma sadales mehānisms, lai neciestu pedagogi no pašvaldībām ar sakārtotu skolu tīklu un lielu izglītojamo skaitu.

Foto: no arhīva

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.