Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Ja dižozoli Ozolmuižas parkā prastu runāt

Ozolnieku novada teritorijā atradušies vēsturiskie Ozolnieku, Teteles, Salgales un Garozas pagasti. Novada ziemeļrietumu daļa ietilpa Pēternieku pagastā. Aigars Stillers piezīmē, ka jāņem vērā, ka pagasti kā administratīvais iedalījums pastāv kopš 19. gadsimta 60. gadiem. Pirms tam bija muižas. Ozolnieku pagasta vārds cēlies no Ozolmuižas nosaukuma. Latviešu folkloras krātuvē, kas ir vissenākā Latvijas Zinātņu akadēmijas struktūrvienība, ir atrodama tautasdziesma:
Ozolmuiža, vergu muiža, Kaut tu būtu nogrimusi, Kaut tu būtu nogrimusi Dziļā elles dibenā!
Jauni raud atnākot, Veci raud aizejot, Iecavīte garām tek Pilna kalpu asarām.
Aigars Stillers domā, ka šī tautasdziesma visdrīzāk sacerēta pēc 1795. gada, kad Kurzemi okupēja Krievija un saimniekus padarīja par muižas kalpiem. Šodien privātmājā Ozolmuižas centrā, Ozolpilī, dzīvojošais Leons Dementjevs glabā mapīti, ko viņam nodevusi Elizabete Rūtena, kas nāk no kaimiņos Ozolmuižai esošās saimniecības “Iecavas” īpašnieku un arī uzņēmēju dzimtas. Leons Dementjevs stāsta, ka pēc Latvijas valsts atjaunošanas Rūtenas kundze, būdama trimdiniece jau ļoti cienījamos gados, viesojās savās dzimtas mājās un iegriezās pie kaimiņiem Rutas un Leona Dementjeviem, kā arī Vizbulītēs pie Intas Grantas. Rūtenas kundzei bijusi padziļināta interese par Ozolmuižu, un viņa savus pierakstus nodevusi Dementjeviem. Tajā laikā Leons un Ruta sparīgi rosījās Ozolmuižas centra sakopšanā. Viņi pārbūvēja un atjaunoja muižas darbinieku māju, kurā tagad paši dzīvo, kā arī nojauca pirms gadiem piecdesmit padomju laikā visai nekvalitatīvi muižas parkā uzbūvēto zinātniskās pētniecības institūta “Meliorprojekts” nepabeigto ēku, kas bija kļuvusi par bezsaimnieka īpašumu.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.