Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Janvāris Jelgavas vēsturē

Uz katru mēnesi un gadu varam paskatīties dažādi. Gan pēc jubilāriem, gan notikumiem, gan iegūtajām emocijām vai plānotajiem pasākumiem. Šoreiz pašķirstīsim Jelgavas vēstures lappuses un palūkosimies, kas cauri gadsimtiem mūsu pilsētā ievērojams noticis tieši janvārī. Ne visiem notikumiem gan minēts konkrēts mēnesis un datums, kad tas norisinājies, tomēr ir gana daudz precīzi zināmu faktu, par kuriem varam būt pārliecināti.
Senākais janvāra notikumus, kuru varēju atrast, fiksēts par 13. gadsimtu. Pāvesta vicelegāts Alnas Balduīns, kura mērķos ietilpa jauniekaroto Livonijas zemju tieša pakļaušana pāvestam, panāca, ka 1232. janvārī pāvests Gregorijs IX personīgi viņu ieceļ par Zemgales bīskapu.
1616. gada 21. janvārī Jelgavā sasauca muižnieku landtāgu, un poļu karaļa sūtītā izmeklēšanas komisija ar Cēsu bīskapu Šenkingu priekšgalā izmeklēja muižnieku Noldes slepkavību. Polijas seims 4. maijā hercogu Vilhelmu atcēla no hercoga amata. Kas tad bija šie brāļi Noldes, un kāpēc hercogs lika viņus noslepkavot? Atskatoties vēsturē, redzam, ka naids starp hercogu Vilhelmu un muižniekiem padziļinājās aizvien vairāk, līdz nobrieda atklāts konflikts. Kā vienu no šī konflikta iemesliem varētu minēt prasību, ka “katram muižniecības pārstāvim gada laikā jālūdz priekšniecībai apstiprināt viņa tiesības uz mantojumu un muižas īpašumu”, turklāt “šim pazemīgajam lūgumam jāizskan, stāvot uz ceļiem”.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.