Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Jelgavā atver atbalsta un attīstības centru personām ar autiskā spektra traucējumiem

Lai nodrošinātu plašākus un funkcionālākus pakalpojumus personām ar autiskā spektra traucējumiem un viņu ģimenēm, Jelgavā tapis jauns sociālās uzņēmējdarbības atbalsta un attīstības centrs “KOPĀ”. Uzņēmuma pārstāves ir divas lietišķās uzvedības analīzes (ABA) speciālistes – Ilze Saulāja un Sandra Olava, kuras līdz šim Jelgavā klientus pieņēma katra individuāli. Šobrīd kolēģes apvienojušās un Loka maģistrālē 7 radījušas vietu, kur mājīgā gaisotnē personām ar autiskā spektra traucējumiem apgūt dažādas dzīves iemaņas, prasmes un jēgpilni pavadīt laiku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā norāda centra vadītājas, katru gadu pieaug to bērnu skaits, kuriem nepieciešama palīdzība un Latvijā netrūkst speciālistu, kuri var profesionāli sniegt palīdzību. Bet Ilzes un Sandras vēlme bija radīt centru, kurā klientiem tiek nodrošināta speciālistu pieejamība vienuviet, sākot ar autisma diagnostiku, izmantojot ADOS testu, psiholoģisko novērtēšanu ar Vekslera intelekta testu un Minhenes funkcionālās attīstības diagnostiku, un turpinot ar dažāda veida attīstošām nodarbībām individuāli un grupās, palīdzot bērniem apgūt valodu, komunikāciju, draudzēšanās prasmes.

Ilze un Sandra ikdienā strādā ar bērniem un pusaudžiem ar autiskā spektra traucējumiem, izmantojot zinātniski pamatotu metodi – lietišķās uzvedības analīzi (Applied Behavior Analysis (ABA)). Tā ir terapijas metode, kuras laikā ABA speciālista uzdevums ir analizēt cilvēka uzvedību un veidus, sistemātiski palīdzot to mainīt, lai cilvēks var pielāgoties videi. Nodarbību laikā tiek pastiprināta vēlamā uzvedība, bet nevēlamā vai kaitīgā uzvedība tiek samazināta.

“Jaunas prasmes var iemācīties tikai priecīgi. Mēs ticam katra bērna spējām attīstīties un mācīties. Arī mēs pašas visu laiku attīstāmies un mācāmies, jo uzskatām, ka strādāt drīkst tikai ar zinātniski pamatotām un pētījumos balstītām metodēm. ABA terapijas principi un metodes ir ļoti plaši pētītas un pierādītas neskaitāmos zinātniskos pētījumos, atzītas par efektīvām nozīmīgam skaitam dažāda vecuma cilvēku,” atzīst I.Saulāja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viena no svarīgākajām pamatnostādnēm ABA terapijā, ir izveidot labu kontaktu ar bērnu un darīt lietas, kas bērnam ir patīkamas un interesantas. Terapeita mērķis ir kļūt par bērna draugu un personu, ar ko bērns labprāt vēlas sadarboties ne tikai rotaļās, bet arī ikdienas gaitās.

“Esam patiesi gandarītas, jo izdevies radīt vietu, kur strādāt un pielietot gadiem krāto pieredzi darbā ar autiskā spektra bērniem un jauniešiem, kā arī viņu ģimenēm,” turpina I.Saulāja.

Lai realizētu sociālos mērķus, Ilze un Sandra atbalsta un attīstības centram izvēlējušās sociālās uzņēmējdarbības formu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Šobrīd apgūstam zināšanas starptautiskā sociālās uzņēmējdarbības akseleratorā “NewDoor, lai kļūtu par sociālu uzņēmumu. Esam iezīmējušas sev tuvākus un tālākus nākotnes plānus. Vēlamies daļu peļņas novirzīt sociāliem mērķiem, piemēram, organizējot bērniem ar autiskā spektra traucējumiem dažādus kopīgus pasākumus un nometnes. Tāpat viena no mūsu iecerēm ir izveidot bezmaksas atbalsta grupas vecākiem, kuri audzina bērnus ar autiskā spektra traucējumiem. Atbalsta grupās vecāki ne vien piedalītos izglītojošās lekcijās, bet arī varētu atpūsties no ikdienas rutīnas un raizēm,» stāsta I.Saulāja.

Sīkāku informāciju par centru un tā sniegtajiem pakalpojumiem var iegūt Facebook lapā “Atbalsta un attīstības centrs “Kopā””.

Foto: Jelgava.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.