Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Jelgavā izsludināts metu konkurss vides objektam “Latviešu Avīzēm 200”

Jelgavas pašvaldība izsludinājusi metu konkursu “Vides objekta “Latviešu Avīzēm 200″ izveide Raiņa parkā, Jelgavā”. Konkursā līdz 19. aprīlim pretendenti aicināti iesniegt mākslinieciski augstvērtīgus vides objekta metus, kas atspoguļotu šo vēsturisko faktu un ar savu unikalitāti veicinātu kultūrvēsturiskā mantojuma vērtību saglabāšanu. Jauno vides objektu parkā paredzēts izveidot jau šogad, informē pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“2022. gada 5. janvārī apritēja 200 gadu kopš Jelgavā, Stefenhāgenu apgādā, iznāca pirmais laikraksts latviešu valodā “Latviešu Avīzes”. Sākumā tā bija maza avīzīte (mazāka par A4 lapu), bet tā bija latviešu valodā – savdabīgā, mūsdienās brīžiem pat ne uzreiz saprotamā. Taču tā veicināja periodisko izdevumu latviešu valodā iznākšanu. Bībele, dziesmu grāmata, ābece un kalendārs vairs nebija vienīgā pieejamā literatūra. Ja līdz tam latvieši informāciju viens otram nodeva mutiski, tad tagad no mājas uz māju ceļoja avīze, kurā varēja uzzināt gan par to, kas notiek pašu zemē, gan lasīt ārzemju ziņas un noderīgus padomus,” teikts konkursa nolikumā.

“Mēs gribam latviešu zināšanas vairot” – tieši ar šādu galvenā redaktora Kārļa Fridriha Vatsona uzsaukumu 1822. gada 5. janvārī iznāca pirmais laikraksts latviešu valodā, kas tiecās kļūt par dzimtbūšanas atcelšanas reformas īstenošanas palīgu un padomdevēju. Tā līdz 19. gadsimta beigām latvieši kļuva ne vien par nāciju, bet par izglītotu un lasošu nāciju, īsā laikā sasniedzot citu kultūrtautu līmeni. Mēs varam būt lepni gan par to, ka laikraksts visus 93 gadus iznāca Jelgavā, kļūstot par visilgāk izdoto preses izdevumu latviešu valodā, gan par to, ka šajā ziņā esam apsteiguši kaimiņzemes Lietuvu un Igauniju, kur pirmie laikraksti iznāca krietni vēlāk nekā pie mums.

Lai pilsētvidē iemūžinātu šo vēsturisko faktu, pašvaldība “Latviešu Avīžu” jubilejas gadā paredzējusi Raiņa parkā iepretim vietai, kur savulaik atradās Stefenhāgenu apgāds, uzstādīt vides objektu. Pirmais solis ir metu konkursa izsludināšana. Piedāvātajam metam ir jāietver vides objekta “Latviešu Avīzēm 200” izveide, kontekstā ar apkārtējo vidi un plānoto atrašanās vietu paredzot arī teritorijas labiekārtošanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iesniegtos metus vērtēs konkursa žūrijas komisija, kuru vada Jelgavas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne un kurā darbojas pašvaldības Būvvaldes, iestāžu “Kultūra” un “Pilsētsaimniecība” speciālisti un Jelgavas Mākslas skolas pārstāvji. Galvenie vērtēšanas kritēriji, piešķirot noteiktu punktu skaitu, būs idejas oriģinalitāte, koncepcijas atbilstība konkursa un projekta mērķiem, vides objekta estētiskā kvalitāte, saderība ar Raiņa parka apkaimes vidi, izmantoto materiālu un tehnoloģiju atbilstība iecerei, projekta tāme, tās izmaksu pamatotība un realizācijas termiņi.

Konkursā žūrija var noteikt trīs godalgojamos dalībniekus. 1. vietas ieguvējs saņems godalgu 2000 eiro, 2. vietas ieguvējs – 1600 eiro, bet 3. vietas ieguvējs – 1400 eiro.

Pēc metu konkursa rezultātu paziņošanas pašvaldība paredz ar konkursā uzvarējušo pretendentu sākt sarunu procedūru par meta idejas realizāciju Raiņa parkā. Kopējais finansējums idejas īstenošanai ir 20 000 eiro, 15 000 eiro paredzot vides objekta izveidei un 5000 eiro teritorijas labiekārtošanai Raiņa parkā. Projekta realizācijai paredzētais termiņš ir četri mēneši, un tas nozīmē, ka jau šogad Raiņa parkā plānots atklāt vides objektu “Latviešu Avīzēm 200”.

Foto: Jelgava.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.