Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Jelgavā jaunā tirgus būvniecības termiņu pagarina vēl par diviem gadiem

Desmit gadu laikā senie ēģiptieši uzbūvēja pusi no Heopsa piramīdas, bet Jelgavā tik ilgā termiņā nespēj uzcelt tirgu. Tā domes opozīcija ironizē par koalīcijas aizdomīgo darījumu, ar ko domes uzņēmums savulaik tika nodots privātās rokās, bet pilsētniekiem solītais labums – jauns tirgus – pat netuvojas uzcelšanai. Ar iedoto trīs gadu pagarinājumu šodien tirgum bija jābūt gatavam. Taču tā vietā dome sēdē šodien lēma par nākamo gadu pagarinājumu. Pirms pusdienlaika domes vairākums nolēma, ka Jelgavas tirgus uzcelšanai dos vēl divus jeb kopumā astoņus gadus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kad pirms sešiem gadiem ar aizdomīgu domes lēmumu pašvaldības kapitālsabiedrība “Jelgavas tirgus” tika būtībā nodota privātās rokās, galvenais vairākuma akciju atdošanas mērķis bija trīs gadu laikā pie stacijas uzcelt jaunu tirgu un autoostu. Kopš tā laika Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) vadītā dome vienu reizi uzņēmējam jau iedevusi viņa paša prasīto trīs gadu pagarinājumu. Līdz šodienai.

Vēl gada sākumā pašvaldības izpilddirektore Irēna Škutāne apgalvoja, ka tirgus būs gatavs. Tomēr šodien pie Jelgavas stacijas nav nedz jaunas autoostas, nedz tirgus.

“Visus savus jautājumus sūtiet uz oficiālo e-pastu. Izskatīsim, novērtēsim. Paldies, visu labu,” telefonsarunā ar Latvijas Radio sacīja Vladimirs Šalajevs, kurš ir vadītājs vairāku uzņēmumu shēmai, ar kuras palīdzību un Jelgavas domes balsojumu pašvaldības uzņēmuma kontrolpakete nonāca privātās rokās ar norunu, ka ar sešu miljonu eiro investīcijām tiks uzcelts jauns tirgus. Šalajeva vadītājam uzņēmumam arī saimnieciskā darbība apturēta no šā gada 12. aprīļa, bet no 22. aprīļa tam aizliegts veikt darījumus. Firmai nosūtītais e-pasts līdz šim ir palicis neatbildēts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ne tik lakonisks, bet arī bez īpašas argumentācijas ir uzņēmuma kārtējais prasījums Jelgavas domei, lai tirgus celšanu tā pagarina vēl par trim gadiem. Šajā reizē vainīga izrādījusies pandēmija un policijas sāktais kriminālprocess par tirgus iespējamo tā saukto prihvatizāciju.

Jelgavas domes opozīcija ir kategoriski pret kārtējo termiņa pagarināšanu. “Jau pašā sākumā tika pieļauta apzināta, stratēģiska nolaidība, atdodot šo pasākumu kompānijai ar minimālo pamatkapitālu. Netika noslēgts arī nekāds līgums, un pašlaik izskatās, ka pašvaldības dome ir nolikta ķīlnieka pozīcijā. Viens no lielākajiem kurioziem ir tas, ka kriminālprocess ir viens no argumentiem, kāpēc jāpagarina būvniecības termiņš,” teica deputāts Gunārs Kurlovičs (Latvijas Reģionu apvienība).

Ģenerālprokuratūras pārstāve Ieva Šomina vien atklāja, ka lietā turpinās kriminālvajāšana, bet “kādi jaunumi varētu būt septembrī”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sašutums par domes darījumu un pašreizējo ļaušanos uzņēmēja iegribām dzirdams biedrības “Jelgavas attīstībai” līdera Jāņa Āboliņa balsī. “Manuprāt, tā ir diezgan liela nekaunība. Trīs gadu termiņš ir daudz, daudz par daudz, ja vispār var būt runa par kaut kādu pagarināšanu. Maksimums, ko var dot, tas ir viens gads, ar stingriem nosacījumiem. Katrā ziņā, lai tas paliek šīs domes deputātu atbildībā, lai pēc gada, ja nav, tad ir kaut kāda atbildība arī šiem domes deputātiem, kas būs lēmuši [par termiņa pagarinājumu].”

Līdz kriminālvajāšanai nonākušais domes un privātuzņēmēja darījums var izskaidrot gan komersanta kavēšanos ar tirgus celšanu, jo notiesājoša sprieduma gadījumā no investīcijām nebūtu jēgas, gan domes “zaļzemnieku” un Nacionālās apvienības politiķu bezierunu paklausību uzņēmējam, jo paši arī līdzdarbojušies darījumos pirms sešiem gadiem.

Komentāru par sešos gados neuzcelto Jelgavas tirgu Latvijas Radio lūdza arī pilsētas domei. Vadība runāt deleģēja ZZS ilggadējo deputātu Vili Ļevčenoku, kas ir gan politiķis, gan arī pašvaldības galvenais speciālists projektu realizācijas jautājumos. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ļevčenoks sacīja: “Katrā gadījumā tā pārtrauktā [saimnieciskā darbība] nav saistīta ne ar ko citu kā atskaišu savlaicīgu nenodošanu. Es domāju, ka tuvākajā laikā saimnieciskā darbība tiks atjaunota un darbi turpināsies.” 

Tikmēr tirdzniecība notiek vecajā Jelgavas tirgū, kas būvēts pirms vairāk nekā pusgadsimta, un vizuāli kļūst aizvien nepievilcīgāks. Kā stāstīja tirgus direktors, arī izpildīt Pārtikas un veterinārā dienesta prasības kļūstot aizvien grūtāk, tomēr ieguldīt naudu uzlabojumos, ja tiek būvēts jauns tirgus, arī nevarot. 

Daži tirgotāji gan ir itin priecīgi, ka jaunā tirgus atklāšana tālāk par solījumiem nav tikusi. “Šeit visi iet, bet tur taču, nezinu, kurš tur ies. Visiem vajadzēs braukt ar autobusu, pensionāriem obligāti, bet naudas par maz. Būs grūti,” atzina tirgotāja Judviga. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tomēr vairums uzrunāto jelgavnieku ar nepacietību gaida jauno tirgu, vien ne visi ir pārliecināti, ka tas izdosies.

Piemēram, jelgavnieks Osvalds norādīja: “Nu, ko es varu gaidīt, ja tas pēc trīs gadiem vērsies vaļā… (..) Ja dzīvs būšu, tad jau piedzīvošu [tirgus atvēršanu].”

Sākotnēji jaunā tirgus būvniecības izmaksas tika lēstas ap sešiem miljoniem eiro, tomēr ņemot vērā būvniecības izmaksu vidējo sadārdzinājumu valstī, tirgus izmaksas varētu pieaugt vismaz par miljonu eiro. Pašvaldībā gan atzīmēja, ka vairāk par jau iemaksātajiem 800 000 eiro šajā projektā netikšot ieguldīts. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Raksts pārpublicēts no portāla lsm.lv

Autori: Edgars Kupčs (Latvijas Radio Ziņu dienesta korespondents), ReTV

Foto: no arhīva

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.