Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Jelgavā noslēgušies būvdarbi ēkā Stacijas ielā 13; iemītnieki ieradīsies jūlija sākumā

Noslēgušies vērienīgi pārbūves darbi Jelgavas pašvaldības īres namā Stacijas ielā 13, kas šobrīd ieguvis pavisam citu veidolu. Līdzšinējā kopmītņu tipa ēkā ir izveidoti 28 vienistabas un divistabu īres dzīvokļi un četri servisa dzīvokļi, kas pielāgoti cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, – tādu līdz šim Jelgavā nav bijis. Ierīkoti arī grupu dzīvokļi, kuros ar sociālā darba speciālistu un aprūpētāju atbalstu patstāvīgu dzīvi varēs sākt pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Daudz plašākas un labiekārtotas telpas iegūs dienas aprūpes centrs “Atbalsts”, un ēkā tiks ierīkota specializētā darbnīca, kurā pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem speciālista vadībā būs iespēja apgūt prasmes darbā ar koku, ādas apstrādē, šūšanā un pērļošanā, informē Jelgavas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldē.
Pašvaldības lēmums rekonstruēt ēku Stacijas ielā 13 bija saistīts ar valstī īstenoto deinstitucionalizācijas procesu, kas tiek realizēts Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansētā projektā “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveide Jelgavā”. Jelgavā dzīvo vairāki simti iedzīvotāju ar garīga rakstura traucējumiem, kuriem nepieciešami grupu dzīvokļi pašaprūpes un individuālo darba prasmju attīstībai, dienas aprūpes centra un specializētās darbnīcas pakalpojums.

Lai šos pakalpojumus nodrošinātu, 2019. gadā tika sākta pašvaldības īres nama Stacijas ielā 13 rekonstrukcija. Tiesa, līdz ar valsts noteiktajiem ierobežojumiem pašvaldībām aizņemties finanšu līdzekļus 2019. gada vasarā darbi uz gandrīz gadu tika pārtraukti. Šopavasar Stacijas ielas 13 pārbūve beidzot ir noslēgusies un ēka pieņemta ekspluatācijā. Bet, turpinot projektu, tiek pārbūvēta ēka Zirgu ielā 47A, kur tiks izveidots daudzfunkcionāls sociālo pakalpojumu centrs.

Gaida aprīkojuma piegādi un uzstādīšanu

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Būvdarbi Stacijas ielā 13 realizēti gan ERAF projekta gaitā, gan īstenojot pašvaldības investīciju projektu “Pašvaldības īres dzīvokļu izveidošana Stacijas ielā 13, Jelgavā”. Tur veikta pilnīga iekšējā ēkas pārbūve, tostarp pārbūvētas grīdas un sienas, nomainīti logi un durvis, un apdares darbi, iekšējo un ārējo inženiertīklu pārbūve, nomainīts jumts, nosiltināta fasāde un labiekārtota teritorija. Šobrīd norit pēdējās iepirkumu procedūras par aprīkojuma iegādi un uzstādīšanu telpās, un plānots, ka ēku sāks apdzīvot jau jūlijā.

Ēkas 1., 2. un 3. stāvā, kā arī pagrabstāvā tiks nodrošināti dažādi Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes pakalpojumi.

Šajā ēkā atgriezīsies Jelgavas Invalīdu biedrība un atradīsies Latvijas Sarkanā Krusta Jelgavas nodaļas pārtikas un higiēnas preču paku izdales punkts, bet pašvaldības īres dzīvokļi iekārtoti ēkas 2., 3., 4. un 5. stāvā. Šobrīd gan īrei būs pieejami 22 dzīvokļi, jo sešos uz Zirgu ielas 47A rekonstrukcijas laiku tiks izvietotas Sociālo lietu pārvaldes struktūrvienības.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdz ar ēkas rekonstrukciju pieaugs pašvaldības sniegto sociālo pakalpojumu klāsts un apjoms, lai uzlabotu dzīves kvalitāti pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem. “Ir sperts nozīmīgs solis infrastruktūras attīstībā un pielāgošanā, lai mēs varētu nodrošināt sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus personām ar funkcionāliem un garīga rakstura traucējumiem,” norāda Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes vadītājas vietniece Jeļena Laškova.

Pirmo reizi izveidoti servisa tipa dzīvokļi

Stacijas ielā 13 izveidoti astoņi grupu dzīvokļi 16 pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem. “Pulkveža Oskara Kalpaka ielā 9 ir tikai viens šāds dzīvoklis, un ar to tik lielai pilsētai ir krietni par maz. Esam izpildījuši nozīmīgu mājasdarbu – izvērtējuši 68 pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem, apzinājuši viņu sociālās prasmes, vajadzības, spējas un katram izstrādājuši individuālo atbalsta plānu, lai saņemtu pašvaldības sociālos pakalpojumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Daži no viņiem dzīvo valsts sociālās aprūpes centros, bet vairums – savā ģimenē. Un tieši daļa ģimenē dzīvojošo ir izteikuši gatavību un vēlmi uzsākt neatkarīgu dzīvi. Ar sociālā darba speciālistu atbalstu šie cilvēki grupu dzīvokļos centīsies apgūt patstāvīgas dzīves iemaņas, piemēram, pašaprūpi, budžeta plānošanu, kaut vai tik šķietami pašsaprotamas lietas kā ārsta vai bankas apmeklējums, ko viņi līdz šim patstāvīgi nav darījuši,” stāsta J.Laškova, uzsverot, ka galvenais uzdevums ir šo cilvēku iekļaušana sabiedrībā, lai viņi varētu par sevi parūpēties paši un nenonāktu sociālās aprūpes centrā.

Pirmo reizi Jelgavā ir izveidoti arī servisa dzīvokļi – dzīvojamā telpa, kur sadzīves apstākļi īpaši pielāgoti cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. “Sakārtojot jebkuru ēku, ir svarīgi domāt par vides pieejamību. Šajos četros servisa tipa dzīvokļos viss pielāgots tā, lai tur ērti būtu dzīvot cilvēkiem ratiņkrēslā,” tā J.Laškova, papildinot, ka jau ir apzinātas arī personas, kuras tur dzīvos.  

Pieaug vietu skaits dienas centrā “Atbalsts”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Daudz plašākas telpas un jaunu aprīkojumu pēc rekonstrukcijas iegūs dienas centrs “Atbalsts”, kurā tiek nodrošināta sociālā aprūpe, sociālā rehabilitācija un brīvā laika pavadīšanas iespējas, kas pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem ļauj veiksmīgāk un pilnvērtīgāk integrēties sabiedrībā. Ēkas Stacijas ielā 13 remonta laikā centrs atrodas Zirgu ielā 47A un uzņem 25 klientus, bet līdz ar pārmaiņām tas varēs uzņemt 35 klientus. Tādējādi tiks paplašināta sociālā pakalpojuma pieejamība.

Ģimenes, kurās dzīvo pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem un kuras vēlas, lai tiktu nodrošināta saturīga brīvā laika pavadīšana, rehabilitācija un sociālo prasmju attīstīšana speciālistu vadībā, aicinātas vērsties Sociālo lietu pārvaldes Informācijas kabinetā Pulkveža Oskara Kalpaka ielā 9. “Aicinām vecākus, ja ģimenē ir cilvēki ar invaliditāti, kuriem ir garīga rakstura traucējumi, uzdrošināties, uzticēties speciālistiem un palaist savus pieaugušos bērnus uz dienas aprūpes centru, kur no pulksten 8 līdz 17 katru darbdienu tiek piedāvātas dažādas aktivitātes attīstībai, radošās nodarbības, centra klienti dodas ekskursijās, kopā svin svētkus. Šī ir vieta, kur socializēties,” uzsver J.Laškova.    

Specializētā darbnīca ar daudzveidīgiem nodarbošanās veidiem

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdztekus dienas centram “Atbalsts” tiks izveidots specializēto darbnīcu pakalpojums, un pilngadīgi cilvēki ar attīstības traucējumiem varēs uzlabot savas prasmes un iemaņas. “Ir trīs virzieni, kuros strādāsim, – kokamatniecība, ādas apstrāde, šūšana un pērļošana. Šobrīd vēl norit iepirkuma procedūra par speciālā aprīkojuma un darbgaldu iegādi, taču plānots, ka katrā darbnīcā varēs strādāt vienlaicīgi pieci cilvēki,” stāsta J.Laškova, papildinot, ka tiks piesaistīti arī zinoši speciālisti, kuri pasniegs nodarbības. “Specializētā darbnīca būs pilnīgi jauns sociālais pakalpojums konkrētai mērķgrupai, un mūsu ilgtermiņa iecere ir, ka specializētajā darbnīcā klientu radītos produktus varētu pārdot, lai šie cilvēki gūtu ienākumus,” papildina J.Laškova.

Nepieciešami vairāk nekā 10 jaunu darbinieku

Rekonstruētajā ēkā ir izveidotas arī ģimeniskas dzīves apstākļiem līdzīgas dzīvokļa tipa telpas ārpusģimenes aprūpē esošiem bērniem, lai nodrošinātu dzīvošanu ģimeniskā vai tai pietuvinātā vidē. Šim pakalpojumam paredzētas astoņas vietas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

J.Laškova skaidro, ka uz Stacijas ielu 13 no Zirgu ielas 47A pārcelsies Sociālo lietu pārvaldes Sociālās un medicīnas aprūpes centrs – sociālā darba speciālistu komanda, kas organizē sociālo pakalpojumu nodrošināšanu pensijas vecuma personām un personām ar invaliditāti, savukārt no Pulkveža Oskara Kalpaka ielas 9 – Veselības aprūpes un veicināšanas nodaļa, kuras ietvaros turpmāk tiks organizēts arī Atkarību profilakses punkta darbs.

J.Laškova norāda, ka līdz ar pārmaiņām būs nepieciešami papildu darbinieki, jo vairāki pakalpojumi tiks veidoti pilnīgi no jauna. Grupu dzīvokļos vien būs vajadzīgi aptuveni desmit cilvēki – sociālie darbinieki, rehabilitētājs, aprūpētājs, aprūpētāji/pavadoņi, tāpat vajadzīgi speciālisti, kas pasniegs nodarbības specializētajās darbnīcās, speciālisti, kas nodrošinās ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu, papildspēki dienas centrā “Atbalsts”. “Tas būs izaicinājums – paplašināt komandu, lai nodrošinātu visus sociālos pakalpojumus, ko esam iecerējuši,” saka J.Laškova, interesentus aicinot sekot līdzi Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes izsludinātajām vakancēm. 

ERAF projekta “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveide Jelgavā” kopējais budžets ir 5 138 891,24 eiro, tajā skaitā 1 908 505,35 eiro ERAF finansējums, 100 923,30 eiro valsts budžeta finansējums, 81 286,59 eiro valsts budžeta dotācija pašvaldībām un 3 048 176 eiro Jelgavas pašvaldības finansējums. Projekta gaitā ir pārbūvēta ēka Stacijas ielā 13 un uzsākti būvdarbi Zirgu ielā 47A. Tāpat projektā plānots bērniem ar īpašām vajadzībām pielāgot peldbaseina telpas bērnudārzā “Kāpēcīši” Ganību ielā 66.

Iepirkuma rezultātā būvdarbus veica SIA “Delta Construction”. Būvuzraudzību objektā nodrošināja SIA “RS Būvnieks”, bet projektēšanu un autoruzraudzību – SIA “Komunālprojekts Jelgava”.

Foto: Jelgava.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.