Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Jelgavā vasaras saulgriežus aicina sagaidīt pils saliņā

21. jūnijā, gada īsākajā naktī, jelgavniekiem ir iespēja piedalīties un piedzīvot vasaras saulgriežu mistēriju. Ikviens, kam ir tuvas mūsu senču tradīcijas, aicināts ielīgot Jelgavas pils saliņā. Kopā ar folkloras kopām varēs pīt vainagus un vītnes, aplīgot ozolu, godināt Jāni, pavadīt sauli, iedegt ugunskuru un Jāņu pūdeli, kā arī izbaudīt citus saulgriežu rituālus. Vasaras saulgriežu pasākums pils saliņā sāksies pulksten 20, informē Jelgavas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Pēc divu gadu pārtraukuma aicinām jelgavniekus uz vasaras saulgriežiem. Smelsimies enerģiju gada īsākajā naktī, kopā ejot rotaļās, dancojot un dziedot līgodziesmas. Ne velti vārdiem “dziedāt” un “dziedināt” ir viena sakne,” aicina pašvaldības iestādes “Kultūra” kultūras darba speciāliste Lolita Muižniece.

Līgotāji saliņā tiks gaidīti no pulksten 20, lai iejustos saulgriežu noskaņā. To palīdzēs radīt folkloras kopu dalībnieki – kopā ar mājiniekiem, iestādes “Kultūra” folkloras kopu “Dimzēns”, uz Jelgavu svinēt saulgriežus būs atbraukusi arī Jelgavas novada folkloras kopa “Liepāre” no Jaunsvirlaukas, Bauskas novada “Dreņģeri” no Codes un “Svitene” no Svitenes, Dobeles Novadpētniecības muzeja folkloras kopa “Leimaņi” un Rīgas Danču kluba dalībnieki.

“Aicinām nākt uz saliņu ar jāņuzālēm un vainagiem. Vainaga aplis tāpat kā Jāņu siers un jāņuguns simbolizē sauli. Ticējums vēsta, ka no trejdeviņām puķēm un zālēm pīts vainags pasargās no nelaimēm un slimībām, atvairīs skauģus un nelabvēļus. Svarīga ir arī ugunskura vietas rotāšana, jo jāņuguns dedzināšana ir saistīta ar ticējumu par gaismas pārnešanu uz nākamo saules gadu,” stāsta L.Muižniece.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pasākuma organizatore piebilst, ka vainagus varēs pīt arī līgošanas vietā, taču, ja ir vēlme vainagā iepīt kādu īpašu ziedu vai augu, tas jāpaņem līdzi pašam. Saulgrieži ir piemērots brīdis, lai uzvilktu tautastērpu.

Pulksten 21 “Dimzēns” sasauks kopā visus līgotājus un aicinās kopā doties godināt ozolu ar tam veltītajām dziesmām un rotaļām. Pēc tam būs laiks pavadīt sauli un iedegt ugunskuru. Ap pulksten 23 sāks liesmot arī Jāņu pūdele, turpināsies danči un rotaļas. Bet jau ceturksni pirms pusnakts interesenti aicināti doties uz Pasta salu, kur pusnaktī notiks šamota skulptūru simpozija noslēgums – skulptūru spīdēšana.

Foto: Jelgava.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.