Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Jelgavas novada dome “Zemgales veselības centra” valdi izvēlēsies konkursā

Marta izskaņā SIA “Zemgales veselības centrs” (ZVC) iecelta pagaidu valde, savukārt uz pastāvīgo valdes locekļu vietām tiks rīkots konkurss, aģentūru LETA informēja Jelgavas novada pašvaldības izpilddirektores vietnieks attīstības jautājumos Kaspars Sniedzītis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sniedzītim Zemgales veselības centra pašvaldības kapitāla daļu turētāja lēmumu pieņemšanas tiesības ir nodotas no 1.marta.

Jelgavas novada dome 2023.gada 29.martā nolēma izbeigt pašvaldības tiešo līdzdalību kapitālsabiedrībā “Zemgales veselības centrs” pēc koncesijas līguma par kapitāla daļu nodošanu komerciālā pārvaldīšanā termiņa, kas noslēdzās 2024.gada janvārī, un pašvaldībai piederošās 88,19% kapitāla daļas atsavināt.

Pašvaldība pašlaik veicot tirgus izpēti un plāno pasūtīt jaunu SIA “Zemgales veselības centrs” vērtējumu. Kopš iepriekšējā vērtējuma pagājis pusotrs gads, un tas ir zaudējis aktualitāti, pauda izpilddirektores vietnieks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jelgavas novada dome 21.martā ārkārtas sēdē apstiprināja ZVC pagaidu valdes locekļu amatiem pašvaldības Īpašumu pārvaldes vadītāja pienākumu izpildītāju Vaivu Laimīti un Juridiskās nodaļas vadītājas vietnieci Svetlanu Krūmiņu, kurai ar domes lēmumu tiktu akceptēta amatu savienošana. Krūmiņa un Laimīte tika ieceltas ZVC valdē 26.martā.

Uzņēmuma valdes priekšsēdētāja kopš 2010.gada aprīļa bija Mārīte Sproģe, savukārt valdes loceklis bija Gundars Prolis, liecina “Firmas.lv” dati. Prolis ir arī mazākuma akcionāra SIA “Kapitāla pārvaldes sistēmas” viens no īpašniekiem. Kā liecina Proļa ienākumu deklarācija, līdzšinējā valdes priekšsēdētāja Mārīte Sproģe ir Gundara Proļa māte.

Prolim neesot zināmi valdes atbrīvošanas iemesli, turklāt pirms dažām dienām Jelgavas novada pašvaldības publicētajā preses relīzē līdzšinējās valdes darbs novērtēts kā izcils. “Šis lēmums ir pilnīgi nesaprotams,” izteicās Prolis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tikmēr pašvaldība, atsaucoties uz ZVC publiski sniegto informāciju, informēja, ka 2022.gadā, salīdzinot ar 2003.gadu, iestādes apgrozāmo līdzekļu apjoms ir pieaudzis vairāk nekā 10 reizes – no 72 078 eiro līdz 848 757 eiro. Uzņēmuma peļņa visā koncesijas darbības laikā, kas uz 2022.gada 30.septembri pēc fakta ir 1,4 miljoni eiro, nav tikusi sadalīta, bet gan uzkrāta.

Prolis stāsta, ka valdes locekļus atbrīvojot no amata, viņiem esot paredzētas arī kompensācijas, taču tās nepienākoties gadījumā, ja valdei tiekot izteikta neuzticība, kas arī faktiski esot noticis. Pamatojums neuzticības izteikšanai esot tāds, ka valde neesot sadarbojusies ar pašvaldību, ko Prolis nosauca par “apmelojumu”.

Pašlaik notiekot “reiderisms”, lai nobīdītu malā mazākuma akcionāru un atņemtu uzņēmuma daļu pirmpirkuma tiesības, domā Prolis. To var izdarīt, nomainot uzņēmuma valdi un pēc tam valdei nomainot statūtus. “Acīmredzot, ka tas būs nākamais solis,” uzskata līdzšinējais valdes loceklis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Kapitāla pārvaldes sistēmas” esot gatavas atpirkt no pašvaldības ZVC daļas, ja tāda iespēja būs, un vairākkārt esot vērsušies Jelgavas novada domē ar vēstulēm, izsakot šādu vēlmi, zināja stāstīt Prolis.

Atbildot uz ZVC bijušā valdes locekļa teikto, Jelgavas novada pašvaldībā apgalvoja, ka tā ievēro juridiski korektu procedūru, “lai kapitālsabiedrības kapitāldaļu atsavināšanas procesā varētu virzīties uz priekšu”. Pašvaldība uzsver, ka tā ir kontrolpaketes turētāja un tai ir savas tiesības kapitāldaļu atsavināšanas procesā.

Pašvaldībā tāpat uzsver, ka Komerclikums negarantē 11% kapitāla daļu īpašniekam vietu sabiedrības valdē un šādas tiesības mazākumdalībniekam nav paredzētas arī SIA “Zemgales veselības centrs” statūtos. Pašvaldība rīkojoties saskaņā ar normatīvajiem aktiem, tās tiesiskumu uzrauga Uzņēmumu reģistrs, turklāt tā ir racionāla, saimnieciska rīcība, izmantojot dalībnieka tiesības, uzstāj pašvaldībā. Ņemot vērā, ka mazākuma akcionārs ir norādījis uz iespējamajām tiesvedībām pret pašvaldību, pašvaldības interesēs ir nekaitēt SIA “Zemgales veselības centrs” reputācijai ar dažādiem pieņēmumiem, klāstīja pašvaldībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā ziņots, 2023.gada pavasarī SIA “CSE COE” un Konkurences padome vērtēja pašvaldības deleģētos uzdevumus ZVC kontekstā ar sniegtajiem pakalpojumiem veselības aprūpes jomā, rekomendējot tiešo līdzdalību līdz Koncesijas līguma termiņa beigām saglabāt un pēc tam kapitāldaļas atsavināt.

Jelgavas novada dome 2023.gada 25.oktobra sēdē nolēma mēģināt pārdot izsolē savas SIA “Zemgales veselības centrs” kapitāla daļas.

Pašvaldībai pieder lielākā daļa – 88,19% – no centra kapitāldaļām, kurām sākumcena pēc piesaistītā vērtētāja aplēsēm noteikta 2,56 miljoni eiro. Vērtējumu veica SIA “Interbaltija”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lēmums tika pieņemts ar 11 balsīm par (Dainis Liepiņš (LRA), Dina Tauriņa (LRA), Emīls Dobrājs (LA), Gundars Liepa (NA), Ilze Vītola (LZS), Juris Lavenieks (LZS), Juris Razživins (LZS), Lolita Duge (LZS), Madars Lasmanis (LA), Oskars Cīrulis (NA), Vidmants Rinkuns (LRA)); sešām balsīm pret (Andris Ozoliņš (LZP), Artūrs Semjonovs (JV), Ģirts Neija (LZP), Irina Dolgova (Saskaņa), Jānis Kažotnieks (LZP), Uldis Ainārs (JV)); Jānim Počam (LZS) atturoties un Pēterim Veļeckim (LZS) balsojumā nepiedaloties.

Kapitāldaļu pārdošanai dome paredzēja izvēlēt profesionālajai kompetencei atbilstošu juridisko pakalpojumu sniedzēju ārpakalpojumā. Ārpakalpojumam 2023.gada 13.decembrī pašvaldība noslēdza līgumu ar SIA “ZAB Vilgerts”.

Foto: no arhīva

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.