Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Jelgavas Pilssalā mītošajiem savvaļas zirgiem dzimst kumeliņi

Savvaļas zirgiem Lielupes palienes pļavās dzimst kumeliņi, kurus apraudzīt steidz arī iedzīvotāji. Zirgu uzraugs gan aicina cilvēkus būt atbildīgiem un zirgus, arī kumeliņus, vērot pa gabalu, nekādā gadījumā tos neaiztikt un nebarot, informē Jelgavas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pilssalas zirgu uzraugs Einārs Nordmanis stāsta, ka pirmais kumeliņš šogad atskrējis agri – jau 2. martā. Līdz šim baram pievienojušies vēl vairāki kumeliņi, taču tie parasti dzimst līdz pat maija vidum, dažkārt vēl jūnijā. “Zirgi vairošanās ciklu sakārtojuši tā, lai jaunajiem būtu iespējami garāka vasara un viņi varētu labāk sagatavoties pirmajai ziemai,” piebilst E.Nordmanis. Kopumā Lielupes palienes pļavās ganās vairāk nekā 80 savvaļas zirgu, kas sadalījušies divos baros – lielākajā barā apvienojušās vairākas ģimenes, bet viens ērzelis ar trim ķēvēm dzīvo savu dzīvi nostāk.

Zirgu uzraugs piebilst, ka pavasaris savvaļas dzīvniekiem ir aktīvs laiks, kad dzimst mazie kumeliņi un sevi vēlas pierādīt arī jaunie un spēcīgie ērzeļi. Zirgi pašlaik izvietojušies tuvāk Pilssalas skatu tornim, kur viņiem “uzklāts galds” – siena ruļļi, un zirgi tur iet piebaroties. Turklāt no 1. aprīļa līdz 30. jūnijam Pilssalas ziemeļu gals būs slēgts, lai netraucētu pļavu putniem ligzdot, līdz ar to zirgi pastāvīgi atradīsies tuvāk pilsētai.

E.Nordmanis stāsta, ka tagad jūtami pieaugusi cilvēku plūsma uz Pilssalu un skatu torni, lai redzētu mazos kumeliņus. Taču svarīgi atcerēties, ka, satiekot zirgus, kuri nereti uzturas jau pie ieejas Pilssalā, dzīvniekus nevajag traucēt, tos ieteicams vērot pa gabalu. “Nekādā gadījumā nevajag līst klāt zirgiem. Saprotams, ka bērniem un arī pieaugušajiem gribas paglaudīt mazos kumeliņus, arī paši kumeliņi ir ļoti ziņkārīgi, taču ne visas ķēves ir saprotošas, cilvēku uzmanību var uztvert kā apdraudējumu un uzbrukt. Savvaļas zirgi nav paredzami, un cilvēki, kuri neko daudz par zirgu uzvedību nezina, var ciest, tāpēc aicinu būt gudriem un ievērot noteikumus,” uzsver zirgu uzraugs, papildinot, ka pavasarī uz salas notiek arī ērzeļu cīņas un auļošana, un cilvēku atrašanās aiz žoga var būt bīstama. Zirgu uzraugs norāda, ka pavasara pali diemžēl ir sabojājuši koka žogu Lielupes krastā, tāpēc gadās, ka Pilssalas zirgi cilvēkus sagaida jau pie paša skatu torņa, pie piknika galdiem, bet arī tad zirgiem nevajag tuvoties.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tikpat svarīgi atcerēties, ka zirgus aizliegts barot, jo tie labi iztiek gan ar savvaļā atrodamo barību, gan tiem sagādāto sienu. Nepiemērota pārtika dzīvniekiem var kaitēt, turklāt tie ļoti ātri pierod pie kārumiem, kļūst uzmācīgi un pat agresīvi. “Ja nu tomēr ļoti gribas zirgus palutināt, var sagādāt burkānus, sarkanās galda bietes un maizi, bet to nogādi organizēt, tikai sazinoties ar mani. Lūgums nekādā gadījumā nebarot zirgus pašiem, vēl jo vairāk – no rokas,” tā E.Nordmanis. Ar zirgu uzraugu var sazināties pa tālruni 20264343.

Foto: Jelgava.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.