Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Kā izvēlēties savu pirmo auto – 5 noderīgi padomi

Pirmā auto iegāde ir liels notikums, kas saistās gan ar priecīgām emocijām, gan uztraukumu. Saprotams, ka tas ne pavisam nav vienkāršs uzdevums. Tomēr, lai arī sākumā varētu likties, ka sarežģītākais ir budžeta jautājums, patiesībā pirmā auto iegādi apgrūtina plašās tirgus iespējas.

Nereti izrādās, ka sarežģīti izvēlēties savu pirmo auto ir arī tad, ja auto ir sen izsapņots un liekas, ka visas vajadzības un vēlmes ir pilnībā skaidras. Turklāt vēl vairāk šo procesu apgrūtina emocijas, kas mēdz ņemt virsroku, mudinot pieņemt aplamus lēmumus.

Domājat par pirmā auto iegādi? Esam apkopojuši 5 padomus, kā izvēlēties savu pirmo auto!

5 Padomi – kā izvēlēties pirmo auto

1. Nosakiet budžetu!

Pirmais solis auto iegādes procesā ir budžeta noteikšana. Būsim reālistiski – protams, ikviens vēlas pēc iespējas labāku auto, taču parasti pirmajam auto tiek veltītas diezgan ierobežotas finanses. Un, ja finanses ir ierobežotas, ir īpaši svarīgi noteikt budžetu, ko varat atļauties veltīt pirmā auto iegādei. Atcerieties, ka ar auto iegādi izmaksas tikai sāksies – jau uzreiz būs jāveic automašīnas reģistrācija, īpašnieka tiesību noformēšana, apdrošināšanas polises iegāde, tādēļ nesteidzieties auto iegādei veltīt visus savus iekrājumus! Lai noteiktu budžetu, rīkojieties sekojoši:

  • Aprēķiniet savus ikmēneša izdevumus!

Aprēķinā ņemiet vērā gan fiksētos izdevumus (mājoklis, komunālie maksājumi), gan mainīgos izdevumus (pārtika, transports, izklaides). Vienkāršākais veids, kā apkopot visus izdevumus – apskatot bankas konta izrakstu. Lai gūtu priekšstatu, vajadzētu apskatīt un aprēķināt izdevumus vismaz 3 mēnešu laika posmā.

  • Salīdziniet savus ikmēneša izdevumus ar ikmēneša ienākumiem!

Aprēķiniet, cik Jums paliek pāri, kad no ikmēneša ienākumiem atņemat visus ikmēneša izdevumus! Tā ir summa, ko varat atļauties veltīt auto uzturēšanai – apkopēm un remontiem, degvielai, apdrošināšanas polisei u.c.

Pirmā auto iegādei nav ieteicams tērēt summu, kas pārsniedz pusgada mēnešalgu apjomu. Ja iegādei plānojat izmantot aizdevumu, esiet īpaši uzmanīgs un apdomājiet, vai papildu visiem auto izdevumiem varēsiet atļauties segt arī mēneša maksājumu!

2. Ziniet savas vajadzības un vēlmes!

Lai kaut nedaudz atvieglotu sava pirmā auto iegādes procesu, apkopojiet savas vajadzības un vēlmes! Esiet reālistisks un samērīgs, jo pirmais auto parasti palīdz saprast, kādu auto izvēlēties nākotnē – tieši šī iemesla dēļ visbiežāk kā pirmo labāk izvēlēties lietotu auto.

Sākumā saprotiet atšķirību – vajadzības ir tas, bez kā nevarat iztikt, piemēram, zems degvielas patēriņš vai salona ietilpība, savukārt vēlmes ir iegribas, bez kurām ir iespējams iztikt, piemēram, krāsa vai funkcijas. Šajā gadījumā svarīgi ir uzdot sev jautājumu – kādam mērķim auto ir paredzēts?

Jāņem vērā gan savas, gan citu ģimenes locekļu vajadzības, piemēram, ja Jums ir liela ģimene, vajadzētu izvēlēties auto ar vismaz 5 vai pat 7 sēdvietām, bet, ja ikdienā pārvadājat daudz bagāžas, vajadzētu izvēleties auto ar ietilpīgu bagāžas nodalījumu.

Visbiežāk pieļautā kļūda, iegādājoties pirmo auto – tiek izvēlēts auto ar pārāk daudz funkcijām, kas ikdienā netiek izmantotas.

3. Veiciet tirgus izpēti!

Kopumā pastāv divas iespējas, kā iegādāties savu pirmo auto: no privātpersonas vai no dīlera. Ja auto plānojat iegādāties no privātpersonas, varat salīdzināt iespējas sludinājumu portālos, sociālajos tīklos un auto laukumos, savukārt, ja auto plānojat iegādāties no dīlera, daudz iespēju nebūs, jo auto pieejami dīleru centros un mājaslapās, un tur auto maksā tik, cik maksā. Tāpat savu pirmo automašīnu varat ievest no ārvalstīm.

Veicot tirgus izpēti, neaizmirstiet painteresēties par pārdevējiem un apskatīt arī citu pircēju atsauksmes, kas palīdzēs pieņemt gala lēmumu! Ja kaut nedaudz šaubāties, neiesaistieties darījumos, pretējā gadījumā pastāv risks tikt apkrāptam, un varat ne tikai zaudēt pirkuma naudu, bet arī pašu auto, kurš var tikt konfiscēts. Ja Jūs savas neuzmanības dēļ iegādāsieties zagtu auto, papildu tam varat tikt arī krimināli sodīts.

4. Salīdziniet dažādas iespējas!

Kad ķeraties klāt auto meklēšanai, nesteidzieties izvēlēties pirmo tīkamāko variantu – ir vērts salīdzināt dažādas iespējas, jo tā iespējams atrast izdevīgākus darījumus gan tehniskā, gan finansiālā ziņā.

Lai atrastu savām vajadzībām un vēlmēm atbilstošāko, regulāri sekojiet līdzi tirgum un piefiksējiet visus sev tīkamākos variantus!

Auto iegāde prasa diezgan ievērojamu finansiālo ieguldījumu, un galu galā tās ir Jūsu finanses, tādēļ domājot par savu maciņu tagad un nākotnē salīdziniet ne tikai cenas, bet arī tehnisko stāvokli, komplektāciju un vizuālo aspektu!

Izvēloties savu pirmo auto, svarīgs ir ikviens sīkums!

Ja pats auto pasaulē neorientējaties, salīdziniet iespējas kopā ar speciālistu vai paziņu, kas šajā jomā ir zinošs. Lieliski, ja izvēlētajam palīgam ir pieredze auto iegādē, jo tad viņš zinās, kam pievērst īpašu uzmanību.

5. Apskatiet auto vēsturi!

Lai jau tūlīt pēc pirmā auto iegādes nepiedzīvotu nepatīkamus pārsteigumus, kad esat noskatījis konkrētu iespēju un varētu būt, ka to iegādāsieties, apskatiet izvēlētā auto vēsturi! Jūs noteikti nevēlētos secināt, ka teju uzreiz jāveic, piemēram, zobsiksnas maiņa vai vēl ļaunāk – auto piedzīvojis plūdus.

Ja kā pirmo automašīnu izvēlaties lietotu auto, ir vērts pārbaudīt auto vēsturi, kas var atklāt kādu nepatīkamu faktu vai slēpto defektu. Pastāv divi veidi, kā to izdarīt: bezmaksas resursos (piemēram, CSDD datubāzē) un maksas resursos (piemēram, autoDNA). Mēs iesakām dot priekšroku kādam maksas resursam, kas par auto atklāj daudz detalizētāku informāciju.

Lai pārbaudītu auto vēsturi, var būt nepieciešams pareizs VIN kods. Tas ir atrodams auto dokumentos – reģistrācijas apliecībā, apdrošināšanas polisē un servisa grāmatiņā, kā arī uz paša auto, piemēram, uz vējstikla vadītāja pusē, uz vadītāja durvju iekšējās ailes u.c.

Ja neesat drošs, ka pārdevējs Jums iedevis pareizu VIN kodu, varat palūgt atsūtīt to video formātā vai iegūt pats, apskatot auto klātienē.

Domājot par to, kādu auto izvēlēties, galvenais saglabāt mieru – ja ņemsiet vērā augstāk minētos padomus, Jums noteikti izdosies atrast labāko auto.

Jāsaprot, ka iegāde ir tikai pirmais solis, un auto nav lēts prieks, jo par to ir ir regulāri jārūpējas. Par laimi, ir pāris izmaksu pozīcijas, kuras iespējams samazināt, piemēram, apdrošināšanas polise, tādēļ laba doma ir salīdzināt OCTA cenas – ienāciet Octas.lv un izvēlieties savam auto labāko!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.