Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Kāpēc dzimumzīmju pārbaude pie dermatologa ir tik svarīga?

Foto: freepik.com/Freepik 

Mūsu vispārējo veselību ietekmē dažādi faktori. Tie var būt iedzimti, taču lielākoties tie ir ietekmējami ārēji faktori. Neveselīgs, mazkustīgs dzīvesveids, nepilnvērtīgs uzturs, smēķēšana un alkohola lietošana, pārlieku liels cukura vai sāls patēriņš, nekvalitatīvs miegs un ilgstošs stress – šie visi faktori ietekmē to, cik ilgs un vesels būs mūsu mūžs un cik vitāli savā ķermenī jūtamies. 

Savukārt regulārām, profilaktiskām ārstu vizītēm ir būtiskākā loma savlaicīgas saslimšanu diagnostikas un turpmākās ārstēšanas procesā. Diemžēl ne vienmēr ārstus apmeklējam laikus, tieši tāpēc smagas slimības tiek diagnosticētas vien novēlotā stadijā. 

Savlaicīgi apmeklēts, dermatologs ir tas ārsts, kas palīdz problēmu diagnosticēt laikus un nozīmē atbilstošu ārstēšanu. 

Regulāras vizītes pie ārsta, ādas veidojumu kontrole un nelabvēlīgu ārēju faktoru mazināšana būtiski mazina ādas vēža un citu ļaundabīgu veidojumu attīstības risku. Kādos gadījumos un kāpēc dzimumzīmju pārbaude pie dermatologa ir tik svarīga – par to šajā rakstā! 

Kas ir dzimumzīmes un kāpēc tās veidojas? 

Dzimumzīmes jeb nēvusi lielākoties ir labdabīgi pigmentšūnu veidojumi uz ādas. To daudzums var būt iedzimts, taču daļu dzimumzīmju iegūstam dzīves laikā. Mūsu ādas sastāvā ir melanocītu šūnas, kas ražo pigmentu melanīnu, kas mūs sargā no ultravioletā starojuma. Dzimumzīmes veido tieši melanocītu šūnas, līdz ar to – jo vairāk sauļojamies, jo vairāk dzimumzīmes uz ādas parādās. 

Dzimumzīmēm var būt atšķirīgs izmērs, krāsa un reljefs. Virsādas melanocītu veidojumi pārsvarā ir plakani, savukārt tie, kas veidojas pamatādas jeb dermas slāni, var būt ar reljefu. Svarīgākais, kas jāatceras, ja dzimumzīme maina formu, krāsu, kļūst sāpīga, niez vai vērojama citas neparastas pazīmes – nepieciešama nekavējoša aizdomīgo dzimumzīmju pārbaude pie dermatologa. 

Kad dzimumzīme kļūs ļaundabīga 

Par ļaundabīgām var kļūt gan esošas dzimumzīmes, gan parādīties jauni, dzimumzīmēm līdzīgi ļaundabīgi veidojumi. Melanoma un citi ādas vēžu veidi savu attīstību sāk tieši ādā. Biežākā ādas vēža forma, kas arvien biežāk parādās arī gados jauniem cilvēkiem, ir melanoma. Sākotnējā stadijā melanoma izskatās kā tumšāka dzimumzīme. 

Liela nozīme ir arī ādas tipam. Cilvēkiem ar izteikti gaišu ādu, acīm un gaišiem vai  rudiem matiem ir īpaši jādomā par ādas pasargāšanas no UV staru ietekmes un noteikti jāizvairās no solāriju apmeklējumiem. 

Foto: freepik.com/Freepik 

Kādos gadījumos ar steigu jādodas pie dermatologa? 

Izmeklējumi un analīzes palīdz sekot līdzi savam veselības stāvoklim, tieši tāpēc profilaktiskos nolūkos vismaz reizi gadā katram vajadzētu apmeklēt arī  dermatologu. Dermatologs biežāk ir jāapmeklē tiem, kuriem ir augstāks iedzimtības faktors. Taču, ja novēro kādu no šīm pazīmēm, dermatologs jāapmeklē nekavējoties: 

  • ja dzimumzīme pēkšņi maina krāsu un tā ir divās vai vairāk dažādās krāsās; 
  • dzimumzīme asiņo vai no tās izdalās cits šķidrums, tās virsma pārklājas ar krevelēm vai čūlām, tā sāk zvīņot; 
  • strauji mainās dzimumzīmes izmērs, ja pigmenta plankuma izmērs sasniedz 6 mm un vairāk, šāds veidojums regulāri jāuzrauga; 
  • parādījusies neregulāras formas dzimumzīme; 
  • strauji parādās liels skaits jaunu dzimumzīmju. 

Nozīmīgākā diagnostikas metode – dermatoskopija

Optiskā un digitālā dermatoskopija ir nozīmīgākā diagnostikas metode, kas neinvazīvā, nesāpīgā veidā dermatologam ļauj ātri pārbaudīt dzimumzīmes un citus ādas veidojumus. Procedūra ir pilnīgi nekaitīga – ar nelielu lupai līdzīgu ierīci vai, digitālās dermatoskopijas gadījumā, aparātu ārsts lielā palielinājumā un apgaismojumā var saskatīt un izanalizēt, vai veidojums ir ļaundabīgas vai labdabīgas dabas. 

Lai veiktu dziļāku pārbaudi, dermatologs var nozīmēt arī invazīvu papildu izmeklējumu – biopsija. Tās laikā ar iegriezumu tiek paņemts aizdomīgā veidojuma paraugs, kas tālāk tiek apskatīts zem mikroskopa. 

Foto: freepik.com/Freepik

Vispārējā ārstniecība un dermatologs Rīgā, Veselības un skaistuma centrā Adoria 

Parūpējies par savu veselību un veic dzimumzīmju pārbaudi pie dermatologa laikus! Veselības un skaistuma centrā Adoria Rīgā, A. Čaka ielā 70–3 tiek piedāvāts plašs dermatoloģijas pakalpojumu klāsts un pacientus pieņem pieredzējusī ārste – dermatologs J. Čumakova. Veselības un skaistuma centrā Adoria tiek nodrošināti plaši vispārējās ārstniecības pakalpojumi, zobārstniecība, ginekoloģija un fizioterapija, kā arī skaistumkopšana, kosmetoloģija un masāžas. Ienāc adoria.lv un piesaki savu vizīti jau tagad!  

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.