Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt
casibom casibom MARSBAHİS CASİBOM GİRİŞ YAP casibom

Kas ir droša braukšanas distance un kāpēc tā ir svarīga tavai drošībai?

Braukšana ar auto ir ne tikai izklaide, bet arī atbildība pret sevi un citiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Drošas braukšanas jēdziens sastāv no vairākām komponentēm, kur viena no svarīgākajām ir distances ievērošana.

Par to, kas ir droša distance un kādēļ tā ir tik svarīga, tiek stāstīts jau autoskolā, taču ik pa laikam der to sev atgādināt, tādēļ turpiniet lasīt šo rakstu!

Kāda ir ”drošā distance”, braucot ar auto?

Droša braukšanas distance jāizvēlas transportlīdzekļa vadītājam atkarībā no braukšanas ātruma, ceļa seguma un laikapstākļiem. Piemēram, ja braucat ar ātrumu 50 km/h pa sausu asfaltu apdzīvotā vietā, minimālā drošā distance starp Jūsu un priekšā braucošo auto ir apmēram trīs Jūsu auto garumi. Ja tas liekas sarežģīti mērīt distanci auto garumos, varat izmantot arī sekunžu paņēmienu – tādā gadījumā minimālā drošā distance starp Jūsu un priekšā braucošo auto ir apmēram 2 sekundes. 

Jo lielāks ātrums un sliktāki braukšanas apstākļi, jo lielāka braukšanas distance jāievēro, lai tā būtu droša.

Jāizvēlas tāds intervāls, kas nodrošina ceļu satiksmes vienmērību un, lai priekšā braucošajam transportlīdzeklim bremzējot, jebkuros satiksmes apstākļos būtu iespējams izvairīties no jebkādas saķeršanās.

Kāpēc ir svarīgi ievērot drošu distanci braucot ar auto?

Situācijas, piedaloties ceļu satiksmē, var būt dažādas, un diemžēl mēs nekad nevaram būt 100% droši par citu satiksmes dalībnieku rīcību.

Nav iespējams paredzēt, kad priekšā braucošais auto strauji nobremzēs vai arī apstāsies, savukārt drošas distances ievērošana ļaus laicīgi pamanīt situāciju un atbilstoši reaģēt, lai, priekšā braucošajam auto bremzējot, būtu iespējams izvairīties no sadursmes.

Tāpat braukšanas laikā drošu distanci svarīgi ievērot arī tādēļ, lai nekaitinātu citus ceļu satiksmes dalībniekus un neliktu viņiem izdarīt pārgalvīgus manevrus, piemēram, palielināt ātrumu un strauji mainīt braukšanas joslu. Īpaši svarīgi tas ir intensīvas satiksmes apstākļos. 

Citi drošas braukšanas pamatprincipi, ko der zināt un ievērot

Droša braukšana nozīmē gan spēju novērtēt ceļa apstākļus, gan spēju vajadzības gadījumā ātri reaģēt un novērst potenciālo avārijas situāciju vēl pirms tā ir radusies. Drošas braukšanas jēdziens sastāv no vairākām komponentēm, ne tikai no drošas distances ievērošanas, tādēļ esam apkopojuši arī citus drošas braukšanas pamatprincipus, ko der zināt un ievērot ikvienam autovaditājam:

Noteiktā braukšanas ātruma ievērošana

Izvēloties atbilstošu braukšanas ātrumu, tiek uzlabota ne vien satiksmes drošība, bet arī samazinās auto degvielas patēriņš – šobrīd, kad degvielas cenas ir augstas, arī tas daudziem var būt ļoti labs iemesls ātruma ievērošanai.

Jāņem vērā, ka noteiktā ātruma pārsniegšana var izraisīt nopietnas sadursmes pat ar letālām sekām, turklāt sodi par ātruma pārsniegšanu šobrīd ir ļoti bargi. Tomēr šajā gadījumā svarīgi neieslīgt otrā galējībā – nebraukt pārāk lēni. Ātruma pārsniegšana ir būtisks noteikumu pārkāpums, taču arī pārāk lēna braukšana var radīt potenciāli bīstamas situācijas, tādēļ vienmēr centieties iekļauties satiksmē!

Apgaismojuma ierīču pareiza lietošana

Izmantojot apgaismojuma ierīces pareizi, ne vien uzlabosiet redzamību pār ceļa virsmu, bet arī rūpēsieties par citiem satiksmes dalībniekiem. Īpaši par apgaismojuma ierīču lietošanu vajadzētu piedomāt diennakts tumšajā laikā ārpus apdzīvotām vietām – tad, ja tuvumā atrodas citi auto, nekādā gadījumā nevajadzētu braukt ar tālajām gaismām! Tas, protams, atvieglo Jūsu redzamību, taču var pamatīgi apžilbināt citus, tādējādi radot potenciāli bīstamas situācijas. 

Ceļa un laikapstākļu novērtēšana

Spēja novērtēt ceļa un laikapstākļus ir ļoti kritiska prasme, kas tiek apgūta vien līdz ar autovadīšanas pieredzi. Tas viss būtiski ietekmē braukšanu, galvenokārt manevrēšanas iespējas, tieši tādēļ, piemēram, lietainā laikā ieteicams samazināt ātrumu, tādējādi izvairoties no slīdēšanas, kā arī akvaplanēšanas. Atcerieties – ja laikapstākļi apdraud ceļu satiksmes drošību un agrūtina braukšanu, vienmēr varat atrast drošu vietu un apstāties, lai nogaidītu!

Koncentrēšanās uz ceļa virsmu

Braukšanai nepieciešama rūpīga koncentrēšanās uz ceļa virsmu un uzmanības noturēšana, jo vienmēr ir jābūt gatavam reaģēt. Satiksmi mūsdienās galvenokārt apdraud viedierīču lietošana, atrodoties pie stūres, bet tāpat var traucēt arī mūzikas klausīšanās, runāšana ar pasažieriem vai dzeršana/ēšana. Ja, atrodoties pie stūres, nespējat noturēt uzmanību, apstājieties, izdariet visu kas darāms, un tikai tad turpiniet ceļu!

Jāatceras, ka ceļu satiksmes drošības līmenis atkarīgs no visiem satiksmes dalībniekiem – tā var būt droša tikai tad, kad katrs rīkojas pārdomāti, spēj novērtēt ceļa un laikapstākļus, kā arī satiksmes dalībnieki respektē viens otru. Tāpat vajadzētu ievērot nerakstītos satiksmes noteikumus, piemēram, pirms došanās ceļā pārliecināties par sava auto tehnisko stāvokli.

Šovasar tiek plānots ceļojums ar auto? Neaizmirstiet arī par tādu svarīgu lietu kā auto apdrošināšana – OCTA un KASKO apdrošināšana ātri, ērti un izdevīgi pieejama Polisubanka.lv! Iespējams, nepieciešami arī kādi auto drošības risinājumi, kas palīdzēs izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem. Vēlam patīkamu un drošu ceļu!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.