Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

KNAB par darba auto izmantošanu privātām vajadzībām Jelgavas novada pašvaldības izpilddirektorei piemērojis naudas sodu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) par darba auto izmantošanu privātām vajadzībām Jelgavas novada pašvaldības izpilddirektorei Līgai Lonertei piemērojis naudas sodu, noskaidroja aģentūra LETA.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

KNAB veicis pārbaudi par iespējamu valsts amatpersonas prettiesisku rīcību ar publiskas personas mantu, proti, pašvaldības mantas izmantošanu privātām vajadzībām.

Savā atzinumā par pārbaudes laikā konstatētajiem riskiem, kas nosūtīts pašvaldībai un ir aģentūras LETA rīcībā, KNAB norāda, ka, izskatot Lonertes administratīvā pārkāpuma lietu, KNAB konstatējis, ka Lonerte ar pašvaldības uzdevumu un funkciju veikšanai lietošanā nodoto automašīnu “Nissan X Trail” laikā no 2022.gada 8.jūnija līdz 2024.gada 26.janvārim veica ar pašvaldības izpilddirektores pienākumu izpildi nesaistītus braucienus. Par pārkāpumu amatpersonai piemērots naudas sods.

Ņemot vērā, ka attiecīgais lēmums vēl nav stājies spēkā, KNAB pašlaik plašāku informāciju nedz par pārkāpuma būtību, nedz piemērotā soda apmēru aģentūrai LETA nesniedza. Tiklīdz lēmums būs stājies spēkā, KNAB sola informēt par konstatēto pārkāpumu, sola iestādē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savā atzinumā KNAB skaidro, ka Lonertes rīcība, izmantojot pašvaldības transportlīdzekli ar amata pienākumu izpildi nesaistītiem braucieniem, kas naudas izteiksmē šķiet nebūtiski, ir ne tikai pretēja normatīviem, bet arī būtiski kaitē sabiedrības uzticībai valsts pārvaldei, radot nepareizu priekšstatu. Turklāt šai rīcībai ir sistēmisks raksturs, kas liecina par Lonertes attieksmi un nepareizu priekšstatu par valsts budžeta izlietojumu, norāda birojā.

KNAB arī pauž, ka atbilstoši Valsts pārvaldes iekārtas likumam, ja amatpersona, pildot amata pienākumus, ar nodomu vai aiz rupjas neuzmanības ir radījusi mantiskus zaudējumus publiskai personai, tā prasa, lai amatpersona atlīdzina zaudējumus. Tāpēc KNAB lūdz pašvaldību izvērtēt, vai ar Lonertes darbībām, veicot ar darbu nesaistītus braucienus ar pašvaldības auto, ir nodarīti zaudējumi pašvaldībai.

Tāpat birojs ierosina veikt kontroles pasākumus par pašvaldības transportlīdzekļu lietderīgu izmantošanu. Pašvaldībai ir jāizvērtē, vai, piešķirot transportlīdzekli amatpersonām un darbiniekiem, kuru darba pienākumi saistīti ar nepieciešamību nodrošināt viņiem iespēju jebkurā brīdī atgriezties pie darba pienākumu pildīšanas un cik bieži šāda nepieciešamība var rasties, ir objektīvi izvērtēts pastāvīgas izmantošanas nepieciešamība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar pašu Lonerti aģentūrai LETA pagaidām nav izdevies sazināties.

Jau ziņots, ka KNAB pārbauda paustās aizdomas par iespējamu valsts amatpersonas prettiesisku rīcību ar publiskas personas mantu, proti, pašvaldības mantas izmantošanu privātām vajadzībām.

Pavasarī toreizējais Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Madars Lasmanis (LA), kurš vēlāk no amata atkāpās, rosināja atbrīvot no amata pašvaldības izpilddirektori Lonerti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lasmanis savā vēstulē rakstīja, ka 21.martā, “reaģējot uz aizdomām par tīšiem, būtiskiem un sistemātiskiem pārkāpumiem pašvaldības izpilddirektores Lonertes darbā, patvaļīgi rīkojoties ar publisku mantu un pašvaldības finanšu līdzekļiem, esmu sagatavojis un iesniedzis Jelgavas novada domē lēmumprojektu par izpilddirektores atbrīvošanu no amata”.

Lasmanis uzsvēra, ka jau 20.martā viņš par tiem informējis pašvaldības deputātus un aicinājis lemt par turpmāko rīcību. Paskaidrojumus par atsevišķām epizodēm Lonertes darbībā no pašvaldības jau esot pieprasījis KNAB.

Izpilddirektore, Lasmaņa ieskatā, pārkāpusi savas amata pilnvaras. Viņa esot mainījusi pašvaldības darbinieku atalgojumu, kā arī iejaukusies SIA “Zemgales veselības centrs” pašvaldības kapitāla daļu turētāja pārstāvja pienākumu izpildē, kaut pati ar savu rīkojumu nodevusi pašvaldības kapitāla daļu turētāja pārstāvja pienākumus Jelgavas novada izpilddirektores vietniekam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

2024.gada februārī patvaļīgi, neievērojot Darba likuma normas, Lonerte esot devusies atvaļinājumā, nesaņemot saskaņojumu no tiešā darba vadītāja. Tāpat izpilddirektore neesot ievērojusi Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma normas, privātām vajadzībām lietojot pašvaldības mantu, par ko pašvaldība esot saņēmusi KNAB pieprasījumu.

Foto: LETA

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.