Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Kongresā spriedīs, kā novērst netaisnības un atšķirības vēža diagnostikas, ārstēšanas, jaunāko zāļu pieejamības jomās

Šodien un rīt vēža pacientu organizāciju pārstāvji no 22 Eiropas valstīm kongresā “Par vienlīdzību vēža uzveikšanā” spriedīs, kā novērst netaisnības un atšķirības vēža diagnostikas, ārstēšanas, jaunāko zāļu pieejamības jomās, aģentūru LETA informēja SIA “Baltic Communication Partners” pārstāve Dace Plato.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Onkoalinases” valdes locekle Olga Valciņa norādīja, ka pirmo reizi vēža pacientu organizācijas tik kuplā skaitā Eiropas mērogā ir apvienojušās un formulējušas skaidras prasības Eiropas un savu valstu politiķiem nevienlīdzības mazināšanai.

Viņa uzsvēra, ka nevienlīdzīga attieksme īpaši redzama, salīdzinot Austrumeiropas un Rietumeiropas valdīs, un bieži vien nevienlīdzības izpausmes vēža aprūpē pacientiem ir ikdiena, un tas nav tikai naudas trūkuma dēļ, kas arī ir ļoti kritiska onkoloģiskās aprūpes problēma.

“Arī informācijas nesniegšana pacientiem par vēža norisi un ārstēšanas iespējām, savlaicīgas diagnostikas trūkums, kad cilvēkiem nav naudas braucienam no Latgales uz steidzamu izmeklējumu Rīgā. Tā ir arī liegta pieeja jaunākajām ārstēšanas iespējām un zālēm, kas ļautu dzīvot garāku mūžu. Diemžēl ir cilvēki, kuri izvēlas ar to necīnīties un nomirst klusējot,” uzsvēra Valciņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piemēram, tikai 46% Centrālās un Austrumeiropas valstu ir ieviesušas dzemdes kakla, krūts un kolorektālā vēža skrīninga programmas, kas nodrošina agrīnu vēža atklāšanu, savukārt krūts vēža piecu gadu dzīvildzes rādītājs Rumānijā ir 75%, Polijā – 76%, kamēr ES piecās attīstītākajās valstīs – 86%.

Kongresā piedalīsies vēža pacientu organizācijas no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Beļģijas, Bulgārijas, Kipras, Čehijas, Somijas, Francijas, Gruzijas, Ungārijas, Itālijas, Maltas, Nīderlandes, Maķedonijas, Norvēģijas, Polijas, Portugāles, Rumānijas, Krievijas, Zviedrijas un Armēnijas.

Kongresā runās Eiropas Komisijas (EK) veselības un pārtikas drošuma komisāre Stella Kirjakidu, EK Sabiedrības veselības direktorāta vadītājs Džons Raiens, Eiropas Melanomas pacientu tīkla dibinātāja Betina Rilla, Grieķijas vēža pacientu organizācijas Karkinaki vadītāja Menija Kukudžani, Baltijas valstu veselības ministri un citi pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kongresa noslēgumā pacientu organizācijas parakstīs atklātu vēstuli – “Rīgas kongress: 10 soļi nevienlīdzības mazināšanai vēža aprūpē”, kas tiks iesniegta EK, Eiropas Parlamentam (EP) un ES dalībvalstu veselības ministrijām.

Kongress notiks Rīgā, viesnīcā “Radisson Blu Latvija Conference & Spa Hotel” Elizabetes ielā 55, hibrīdformātā – gan klātienē, gan tiešsaistē. Pasākumu vadīs moderators Mārtiņš Daugulis. Kongresa norisei visas dienas garumā ikviens interesents ir aicināts sekot tiešsaistē “Onkoalianses” “Facebook” kontā ar tulkojumu latviešu valodā.

Savukārt kongresa translācija ar tulkojumu latviešu valodā būs skatāma portālā Delfi.lv 18.martā no plkst. 11.45 līdz plkst.15.45 “Delfi TV” tiešraides blokā, bet laikā no plkst.12 līdz plkst.12.45 – “Delfi” informatīvajā rakstā. Plkst.13.40 notiks starptautiska preses konference ar tulkojumu latviešu valodā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kongresu organizē Latvijas Onkoloģijas pacientu organizāciju apvienība “Onkoalianse” sadarbībā ar Eiropas Parlamenta Īpašo komiteju vēža uzveikšanai. Pasākuma līdzorganizatori ir Centrāleiropā un Austrumeiropā (CAE) ietekmīgas pacientu organizācijas no Igaunijas, Lietuvas, Rumānijas, Grieķijas.

Kongresa tematika veidota atbilstoši EP rezolūcijas “Par Eiropas spēju stiprināšanu cīņai pret vēzi – ceļā uz visaptverošu un koordinētu stratēģiju” nostādnēm, kā arī Eiropas Vēža uzveikšanas plāna tiesiskuma, ilgtspējas, taisnīguma, solidaritātes un inovāciju principiem.

Informāciju par kongresu mājaslapā: https://cancerequality.eu/lv/

Foto: no arhīva

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.