Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Lai kavētā rēķinu apmaksa nebremzē biznesu. Kā palīdzēt var faktorings?

Kaspars Barons, faktoringa kompānijas Factris Latvia biznesa attīstības vadītājs

Daudziem uzņēmumiem vasara ir darbīgākais laiks gadā. Taču arvien biežāk mazo un vidējo uzņēmumu darbu Latvijā apgrūtina kavētā rēķinu apmaksa, kas rada apgrozāmo līdzekļu trūkumu un var nopietni paralizēt uzņēmuma darbu.

Pēc Factris Latvia novērojumiem, maksājumu kavējumu problēma vasarā vairāk skar nozares ar strauju, uz sezonalitāti balstītu apgrozījuma pieaugumu. Viena no tām ir lauksaimniecība, īpaši ogu, augļu un dārzeņu tirdzniecība, kur notiek strauja ražas ievākšan, taču mazumtirgotāji nereti atliek rēķinu apmaksu uz vēlāku laiku. Arī būvniecībā vasarā nepieciešams algot vairāk darbinieku. Tāpat uzņēmumiem vasarā nereti galvassāpes rada arī lielveikalu ilgie apmaksas termiņi, kad samaksa par preci tiek saņemta vien pēc 60-90 dienām.

Latvijā gada laikā kopumā vidēji vienam uzņēmumam jāvelta pat 65 dienas, lai dzītos pēc laikā neapmaksātiem rēķiniem – zvanot, sūtot atgādinājumus utt., liecina kompānijas “Intrum” pētījums.

Arī vairāk nekā puse (52%) aptaujāto Latvijas uzņēmēju atzīst, ka pēdējo 12 mēnešu laikā tiem nācies piekrist pagarinātiem norēķinu termiņiem, kas biznesam ir “kaitējoši”. Vissatraucošākais – 24% Latvijas uzņēmumu norāda, ka rēķinu apmaksas kavējumi ir pat drauds to izdzīvošanai.

Pozitīvi, ka uzņēmumi cenšas izmantot dažādas stratēģijas, lai pasargātu sevi no kavētiem maksājumiem. Šogad krietni pieaudzis to uzņēmumu īpatsvars, kas pieprasa priekšmaksājumu – tādu jau ir 52% (salīdzinājumā ar 41% pērn un 40% aizpērn). Kredītpārbaudes veic 45%, savukārt kredītapdrošināšanu izmanto 24% uzņēmumu. Vēl 20% izmanto banku garantijas, bet 18% pievērš uzmanību krāpniecības prevencijai.

Vienlaikus daudzi uzņēmēji joprojām nav dzirdējuši par citu praktisku veidu, kā vienkārši risināt rēķinu kavējumu problēmu – nevis pašiem dzīties pakaļ kavētājiem, bet vienkārši pārdodot izrakstītos, vēl neapmaksātos rēķinus. Ar šādu rēķinu uzpirkšanu nodarbojas faktoringa uzņēmumi. Šajā variantā faktoringa sniedzējs par nelielu procentuālu atlīdzību apmaksā uzņēmumam viņa klientu rēķinus un tālāk pārņem to iekasēšanu savā pārziņā – piegādātājs savu samaksu jau saņēmis un tam vairs nav jātērē laiks un pūles.

Vairumā gadījumu faktoringa noformēšana ir elementāra – klienti tiešsaistē iesniedz pieteikumu, pievieno neapmaksātu rēķinu, nepieciešamo informāciju un drīzumā saņem apstiprinājumu par finansējuma lēmumu, un, visbeidzot, nepieciešamo kapitālu.

Uzziniet vairāk par finansējuma saņemšanas iespējām www.factris.com

Factris ir strauji augošs starptautisks finanšu tehnoloģiju uzņēmums, kura mērķis ir nodrošināt apgrozāmos līdzekļus par zemām izmaksām mazajiem un vidējiem uzņēmumiem visā ES. Uzņēmums dibināts 2017.gadā Amsterdamā. Tas sniedz faktoringa pakalpojumus Nīderlandē, Beļģijā, Polijā Lietuvā un Latvijā. Latvijā Factris darbojas kopš 2019. gada maija.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.